National Air and Space Museum

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Budynek National Air and Space Museum
Ekspozycja w National Air and Space Museum

National Air and Space Museum (Narodowe muzeum lotnictwa i przestrzeni kosmicznej) – muzeum w Waszyngtonie, część Instytutu Smithsona. Posiada największą na świecie kolekcję eksponatów statków powietrznych oraz kosmicznych, a ponad 9 milionów turystów rocznie czyni je najczęściej zwiedzanym muzeum świata[potrzebny przypis].

Obiekty muzeum[edytuj | edytuj kod]

Muzeum posiada dwa obiekty wystawowe oraz oddzielny obiekt poświęcony restauracji eksponatów. Główny budynek muzeum zlokalizowany jest w centrum Waszyngtonu, przy National Mall. Otwarta w lipcu 1976 roku placówka jest jedną z głównych atrakcji turystycznych miasta. Poza licznymi kolekcjami eksponatów znajduje się tam również kino IMAX (Lockheed Martin IMAX Theater) wyświetlające filmy związane z tematyką muzeum oraz planetarium imienia Alberta Einsteina (Albert Einstein Planetarium).

W grudniu 2003 roku muzeum otworzyło aneks, Centrum im. Stevena F. Udvara-Hazy'ego (Steven F. Udvar-Hazy Center), który zlokalizowany jest w pobliżu lotniska Dullesa w miejscowości Chantilly w stanie Wirginia.

Muzeum posiada również specjalny ośrodek do konserwacji, odnowy i przechowywania swoich eksponatów (Paul E. Garber Preservation, Restoration, and Storage Facility). Składająca się z 32 budynków placówka jest położona w miejscowości Suitland w stanie Maryland. Mimo że w przeszłości placówka była otwarta dla publiczności, obecnie jest ona niedostępna a większość jej eksponatów zostało przewiezionych do aneksu w Wirginii.

Eksponaty[edytuj | edytuj kod]

Dzięki otwarciu aneksu w Wirginii, muzeum jest w stanie udostępnić dla publiczności około 80% z około 50 tysięcy swoich eksponatów. Po wejściu do głównego budynku muzeum turyści mogą dotknąć jednej ze skał księżycowych przywiezionych przez astronautów z misji Apollo 17. Wśród pozostałych eksponatów w głównym budynku muzeum znajdują się między innymi:

Ponadto, w aneksie w Wirginii znajdują się między innymi:

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]