Przejdź do zawartości

National Bureau of Economic Research

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii

National Bureau of Economic Research (NBER) – działająca w Stanach Zjednoczonych prywatna organizacja typu non-profit zajmująca się badaniami w dziedzinie ekonomii, skupiając się zwłaszcza na ekonomii Stanów Zjednoczonych. Organizacja kładzie duży nacisk na badania empiryczne. NBER jest zlokalizowany w Cambridge w Massachusetts z biurami w Palo Alto w Kalifornii i Nowym Jorku.

NBER została założona w 1920 roku. Jednym z fundatorów i pierwszym szefem badań był Wesley Clair Mitchell. Dla tej instytucji pracował również Simon Kuznets, kiedy został poproszony o stworzenie systemu narodowej księgowości w 1930 roku, co uznaje się za początek pomiarów PKB i innych związanych z nim wskaźników aktywności ekonomicznej. Ze względu na działalność związaną z rachunkowością narodową i cyklem koniunkturalnym NBER jest znany z podawania dat początku i zakończenia recesji w Stanach Zjednoczonych.

NBER jest największą ekonomiczną organizacją badawczą w Stanach Zjednoczonych. Większość amerykańskich laureatów Nagrody Nobla w dziedzinie Ekonomii było związanych z tą instytucją.

Członkowie[edytuj | edytuj kod]

Laureaci Nagrody Nobla[edytuj | edytuj kod]

Inni[edytuj | edytuj kod]

Znaczniki recesji[edytuj | edytuj kod]

NBER używa szerszej od powszechnie przyjętej definicji recesji. Wedle zwykłej definicji, recesja występuje, gdy mamy do czynienia z dwoma kolejnymi kwartałami spadku realnego produktu krajowego brutto (PKB). Z kolei NBER definiuje recesję jako „znaczący spadek aktywności gospodarczej, trwający dłużej niż kilka miesięcy, widoczny w realnym PKB, realnym dochodzie, zatrudnieniu, produkcji przemysłowej i sprzedaży detalicznej”[1]. Data rozpoczęcia recesji wyznaczana jest na podstawie wyznaczenia początku spadku PKB aż do pierwszego znaczącego odbicia. Czas pomiędzy tymi dwoma momentami nazywany jest recesją. Okres wzrostu definiowany jest analogicznie[2].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]