National Geographic Polska

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
National Geographic Polska
Częstotliwość

miesięcznik

Państwo

 Polska

Adres

ul. Marynarska 15, 02-674 Warszawa

Wydawca

Hubert Burda Media

Tematyka

geografia

Pierwszy numer

październik 1999

Redaktor naczelny

Agnieszka Franus

Średni nakład

(2019) 32 808 egz.

Średnia sprzedaż

(2019) 21 873[1] egz.

ISSN

1507-5966

Strona internetowa

National Geographic Polska – popularnonaukowy miesięcznik poświęcony geografii, odkryciom, podróżom, kulturze, naukom ścisłym itp., ukazujący się od października 1999 roku. Jest to polska wersja językowa amerykańskiego magazynu National Geographic.

Należy do rodziny publikacji spod znaku National Geographic razem z National Geographic Traveler i National Geographic Kids. Wydawcą i licencjobiorcą National Geographic Polska jest Hubert Burda Media. Redaktorem naczelnym pisma jest Agnieszka Franus (od stycznia 2017)[2]. Na jego łamach można znaleźć artykuły o najnowszych odkryciach archeologicznych i paleontologicznych, niezwykłych kulturach, przyrodzie, historii, medycynie. Porusza także tematy społeczne i polityczne, opisuje konflikty, problemy ekologiczne i efekty zmian klimatycznych.

"National Geographic Polska" organizuje różnego rodzaju plebiscyty i konkursy, w tym:

  • Wielki Konkurs Fotograficzny, który stał się jednym z najważniejszych wydarzeń fotograficznych w Polsce. W ciągu 11 edycji ponad 80 tysięcy uczestników przesłało ponad 480 tysięcy zdjęć. W jury zasiadali znani polscy fotografowie m.in. Tomasz Tomaszewski, Paweł Młodkowski, czy Marek Arcimowicz. Konkurs był wielokrotnie nagradzany, m.in. przez miesięcznik branżowy „Press” i centralę National Geographic Society w Waszyngtonie, która w 2006 roku postanowiła rozwinąć polską inicjatywę i zamienić ją w międzynarodowe wydarzenie.
  • Travelery – polską nagrodę podróżniczą, przyznawaną w kilku kategoriach od 2006 roku[3][4].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]