National Geographic Polska

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
"National Geographic Polska"
Częstotliwość miesięcznik
Państwo Polska 
Adres ul. Marynarska 15, 02-674 Warszawa
Wydawca Hubert Burda Media
Rodzaj czasopisma geografia, archeologia, biologia, medycyna, astronomia, socjologia, podróże, opinie
Pierwsze wydanie październik 1999
Redaktor naczelny Agnieszka Franus
Średni nakład 46500 egz.
Średnia sprzedaż 30551 egzemplarzy (we wrześniu 2016) [1] egz.
ISSN 1507-5966
Strona internetowa

"National Geographic Polska" – popularnonaukowy miesięcznik poświęcony geografii, odkryciom, podróżom, kulturze, naukom ścisłym itp., ukazujący się od października 1999 roku. Jest to polska wersja językowa amerykańskiego magazynu "National Geographic".

Należy do rodziny publikacji spod znaku "National Geographic" razem z "National Geographic Traveler" i "National Geographic Kids". Wydawcą i licencjobiorcą "National Geographic Polska" jest Hubert Burda Media. Redaktorem naczelnym pisma jest Agnieszka Franus (od stycznia 2017)[1]. Na jego łamach można znaleźć artykuły o najnowszych odkryciach archeologicznych i paleontologicznych, niezwykłych kulturach, przyrodzie, historii, medycynie. Porusza także tematy społeczne i polityczne, opisuje konflikty, problemy ekologiczne i efekty zmian klimatycznych.

"National Geographic Polska" organizuje różnego rodzaju plebiscyty i konkursy, w tym Wielki Konkurs Fotograficzny, który stał się jednym z najważniejszych wydarzeń fotograficznych w Polsce. W ciągu 11 edycji ponad 80 tysięcy uczestników przesłało ponad 480 tysięcy zdjęć. W jury zasiadali znani polscy fotografowie m.in. Tomasz Tomaszewski, Paweł Młodkowski, czy Marek Arcimowicz. Konkurs był wielokrotnie nagradzany, m.in. przez miesięcznik branżowy "Press" i centralę National Geographic Society w Waszyngtonie, która w 2006 roku postanowiła rozwinąć polską inicjatywę i zamienić ją w międzynarodowe wydarzenie.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]