National Grandparents Day

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
National Grandparents Day
Ilustracja
Niezapominajka – symbol święta
Dzień

Kanada, Stany Zjednoczone: pierwsza niedziela po Święcie Pracy (wrzesień)
Wielka Brytania: pierwsza niedziela października

Państwa

Kanada
Stany Zjednoczone (święto państwowe)
Wielka Brytania

Typ święta

rodzinne

Symbole

niezapominajka

Inne nazwy

Narodowy Dzień Dziadków, Granparents Day

Podobne święta

Dzień Babci
Dzień Dziadka

National Grandparents Day, pol. Narodowy Dzień Dziadków – świeckie święto obchodzone w Stanach Zjednoczonych, Kanadzie i Wielkiej Brytanii, anglosaski odpowiednik Dnia Babci i Dziadka. W przeciwieństwie do odrębnych dni w Polsce jest wspólnym świętem.

W Stanach Zjednoczonych jest to święto oficjalnie zatwierdzone przez Kongres i prezydenta, ustanowione w 1978 roku przez Jimmy'ego Cartera. Zarówno w Stanach Zjednoczonych, jak i w Kanadzie National Grandparents Day obchodzony jest w pierwszą niedzielę po Święcie Pracy, które przypada na pierwszy poniedziałek września. Natomiast w Wielkiej Brytanii dzień ten obchodzony jest w pierwszą niedzielę października.

Dzień ten ma swój oficjalny hymn A Song for Grandma and Grandpa (Piosenka dla Babci i Dziadka), a symbolem tego dnia jest niezapominajka[1].

W szkołach, kościołach i domach spokojnej starości organizowane są uroczystości. Święto celebruje się także w gronie rodzinnym przy ogniskach czy grillach. Dzień ten ma za zadanie uświadomić dzieciom, jak wiele zawdzięczają swoim dziadkom. Wnuki są zachęcane do pomocy najstarszym członkom rodziny.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Dzień Babci i Dzień Dziadka na halloween.friko.net

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]