Przejdź do zawartości

National Grid

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
National Grid
Ilustracja
Wóz pogotowia gazowego National Grid w Anglii
Państwo

 Wielka Brytania

Siedziba

Londyn

Data założenia

1990

Forma prawna

spółka akcyjna

Prezes

Steve Holliday

Zatrudnienie

19 700 (2007)

Giełda

Londyn

Symbol akcji

NG

Dane finansowe
Przychody

8,70 mld GBP (2007)

brak współrzędnych
Strona internetowa

National Grid plcbrytyjska spółka akcyjna notowana na London Stock Exchange, wchodząca w skład indeksu FTSE 100. Firma zajmuje się przesyłem i dystrybucją energii elektrycznej oraz gazu ziemnego. Główne rynki, na których działa, to Wielka Brytania i USA.

Historia

[edytuj | edytuj kod]

Firma powstała w 1990. Przejęła infrastrukturę do przesyłu energii elektrycznej, którą zarządzała wcześniej agenda rządowa pod nazwą Central Electricity Generating Board. Jej udziałowcami było 12 regionalnych spółek produkujących prąd, powstałych w wyniki prywatyzacji brytyjskiego sektora energetycznego. W 1995 spółka trafiła na londyńską giełdę. W latach 2000–2007 przeprowadziła serię przejęć, które uczyniły z niej ważnego gracza na rynku przesyłu prądu i gazu w USA. W 2002 zadebiutowała na brytyjskim rynku gazowym, łącząc się z wyspecjalizowaną w dystrybucji gazu ziemnego firmą Lattice.

Działalność

[edytuj | edytuj kod]

Wielka Brytania

[edytuj | edytuj kod]

Spółka zarządza wszystkimi liniami wysokiego napięcia w Wielkiej Brytanii (poza Irlandią Północną). W Anglii i Walii linie te są jej własnością, zaś w Szkocji jest administratorem sieci należącej do firm Scottish Power i Scottish & Southern Energy. Ponadto jest operatorem całej sieci przesyłowej gazu ziemnego na odcinku od granicy do dystrybutora regionalnego. W czterech regionach Anglii sama pełni również rolę takiego dystrybutora.

Na rynku amerykańskim firma obecna jest głównie w stanach północno-wschodnich, a dokładniej w Massachusetts, New Hampshire, Nowym Jorku, Rhode Island i Vermont. Łączna liczba jej klientów w USA (obejmująca zarówno dostawy energii, jak i gazu) wynosi ok. 7 milionów.