National Grid

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
National Grid
Ilustracja
Wóz pogotowia gazowego National Grid w Anglii
Państwo  Wielka Brytania
Siedziba Londyn
Data założenia 1990
Forma prawna spółka akcyjna
Prezes Steve Holliday
Ważni pracownicy Sir John Parker (przewodniczący Rady Nadzorczej)
Branża przesył energii
Produkty przesył i dystrybucja energii elektrycznej i gazu
Zatrudnienie 19 700 (2007)
Przychody 8,70 mld GBP (2007)
Dochód 1,40 mln GBP (2007)
Giełda Londyn
Symbol akcji NG
brak współrzędnych
Strona internetowa

National Grid plc - brytyjska spółka akcyjna notowana na London Stock Exchange, wchodząca w skład indeksu FTSE 100. Firma zajmuje się przesyłem i dystrybucją energii elektrycznej oraz gazu ziemnego. Główne rynki, na których działa, to Wielka Brytania i USA.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Firma powstała w 1990. Przejęła infrastrukturę do przesyłu energii elektrycznej, którą zarządzała wcześniej agenda rządowa pod nazwą Central Electricity Generating Board. Jej udziałowcami było 12 regionalnych spółek produkujących prąd, powstałych w wyniki prywatyzacji brytyjskiego sektora energetycznego. W 1995 spółka trafiła na londyńską giełdę. W latach 2000-2007 przeprowadziła serię przejęć, które uczyniły z niej ważnego gracza na rynku przesyłu prądu i gazu w USA. W 2002 zadebiutowała na brytyjskim rynku gazowym, łącząc się z wyspecjalizowaną w dystrybucji gazu ziemnego firmą Lattice.

Działalność[edytuj | edytuj kod]

Wielka Brytania[edytuj | edytuj kod]

Spółka zarządza wszystkimi liniami wysokiego napięcia w Wielkiej Brytanii (poza Irlandią Północną). W Anglii i Walii linie te są jej własnością, zaś w Szkocji jest administratorem sieci należącej do firm Scottish Power i Scottish & Southern Energy. Ponadto jest operatorem całej sieci przesyłowej gazu ziemnego na odcinku od granicy do dystrybutora regionalnego. W czterech regionach Anglii sama pełni również rolę takiego dystrybutora.

USA[edytuj | edytuj kod]

Na rynku amerykańskim firma obecna jest głównie w stanach północno-wschodnich, a dokładniej w Massachusetts, New Hampshire, Nowym Jorku, Rhode Island i Vermont. Łączna liczba jej klientów w USA (obejmująca zarówno dostawy energii, jak i gazu) wynosi ok. 7 milionów.