Przejdź do zawartości

National Oceanic and Atmospheric Administration

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
National Oceanic and Atmospheric Administration
Logo
Ilustracja
Flaga NOAA
Państwo

 Stany Zjednoczone

Data utworzenia

3 października 1970

Adres
1401 Constitution Avenue, NW
Room 5128
Washington, DC 20230
Położenie na mapie Dystryktu Kolumbii
Mapa konturowa Dystryktu Kolumbii, w centrum znajduje się punkt z opisem „National Oceanic and Atmospheric Administration”
Położenie na mapie Stanów Zjednoczonych
Mapa konturowa Stanów Zjednoczonych, po prawej znajduje się punkt z opisem „National Oceanic and Atmospheric Administration”
Ziemia38°53′34,6″N 77°01′57,9″W/38,892944 -77,032750
Strona internetowa

National Oceanic and Atmospheric Administration (Narodowa Służba Oceaniczna i Atmosferyczna, Narodowa Agencja Oceanów i Atmosfery), NOAA – amerykańska instytucja rządowa zajmująca się prognozowaniem pogody, w tym ostrzeganiem przed sztormami i innymi ekstremalnymi zjawiskami pogodowymi (m.in. rekonesansem cyklonów tropikalnych). Bezpośredni nadzór nad nią sprawuje Departament Handlu Stanów Zjednoczonych. Jej polskim odpowiednikiem jest Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej.

Mimo że jej głównym celem jest działalność operacyjna (prognozowanie pogody i falowania, zbieranie danych), zajmuje się też badaniami naukowymi. NOAA reanalizuje dane meteorologiczne używane w badaniach klimatu, ma też bogaty wkład w rozwój globalnych i regionalnych numerycznych prognoz pogody oraz rozwój satelitarnych technik w meteorologii, hydrologii i oceanografii.

Agencja zarządza amerykańskimi satelitami meteorologicznymi typu NOAA.