Natron (jezioro)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Natron
Ilustracja
Położenie
Państwo  Tanzania
Region Wielki Rów Wschodni
Wysokość lustra 600 m n.p.m.
Morfometria
Powierzchnia 850[1]
Głębokość
• maksymalna

0,5[1] m
Hydrologia
Rodzaj jeziora słone
Położenie na mapie Tanzanii
Mapa lokalizacyjna Tanzanii
Natron
Natron
Ziemia2°25′S 36°00′E/-2,416667 36,000000

Natronsłone jezioro położone w północnej Tanzanii w pobliżu granicy z Kenią. Głębokość do 3 m. Powierzchnia uzależniona od poziomu wody, który ulega dużym wahaniom spowodowanym parowaniem i nieregularnym zasilaniem w wodę opadową. Cofająca się woda odsłania mieszaninę soli i minerału o nazwie natron, od którego pochodzi nazwa jeziora. Temperatura wody potrafi osiągnąć 70 °C, a pH dochodzi do 10,5[2]. Jezioro osiąga maksymalną powierzchnię 850 km² i głębokość 50 cm[1].

W 2006 jezioro zyskało zainteresowanie Tata Chemical Industries i rządu Tanzanii pod kątem wydobycia węglanu wapnia z jeziora, co zostało wskazane jako potencjalne zagrożenie dla gniazdujących tam ptaków. Mimo kampanii „Think Pink”, zorganizowanej przez BirdLife International nie udało się zatrzymać planów wydobycia[3]. Według badania z 2014, koszty inwestycji, ochrony lokalnej przyrody oraz ceny węglanu sodu czynią potencjalne wydobycie nieopłacalnym[4].

Woda jest silnie zasolona – miejscami stężenie chloru osiąga 6500 mg/litr. Okolice Natron porasta sucha roślinność zdominowana przez niewielkie akacje[1]. Znajduje się w odizolowanym miejscu; Europejczycy dotarli do niego dopiero 1954. pH wody w jeziorze dochodzi do 10,5. Ze względu na zawartość węglanu sodu w wodzie w okolicy jeziora można znaleźć dobrze zakonserwowane truchła zwierząt. Stały się one obiektem serii fotografii Nicka Brandta; umieścił je zbiorczo w książce Across the Ravaged Land (Abrams Books, 2013). W przeciwieństwie do rozpowszechnionych w internecie opinii, zwierzęta te nie umarły w pozycjach uwiecznionych na zdjęciach; ich ułożenie było manipulowane przez fotografa[5].

Jezioro jest ważną ostoją flamingów małych (Phoeniconaias minor) – co roku gniazduje w jego obrębie 1,5–2,5 miliona tych ptaków. Ze względu na wysokie zasolenie i zasadowość wody w jeziorze jest w stanie przetrwać w nim niewiele organizmów. Wyjątkiem są m.in. sinice Spirulina i cyjanobakterie, które flamingi filtrują z wody jeziora[3].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b c d Lake Natron and Engaruka basin. BirdLife Data Zone. [dostęp 18 października 2017].
  2. wp.pl: Jezioro Natron, Tanzania (pol.).
  3. a b Irene Lorenzo & Shaun Hurrell: The deadly lake that gives life to flamingos. BirdLife International, 11 lipca 2017. [dostęp 18 października 2017].
  4. Reuben M. J. Kadigi, Ken Mwathe, Adam Dutton, Japhet Kashaigili, Freddy Kilima. Soda Ash Mining in Lake Natron: A Reap or Ruin for Tanzania?. „Journal of Environmental Conservation Research”. 2 (2), s. 37-49, 2014. 
  5. Marc Lallanilla: Lake That Turns Animals to Stone? Not Quite. LiveScience, 2 października 2013. [dostęp 18 października 2017].