Nauris Puntulis

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Nauris Puntulis
ilustracja
Data i miejsce urodzenia 17 lipca 1961
Tiņģere
Minister kultury Łotwy
Okres od 8 lipca 2019
Przynależność polityczna Zjednoczenie Narodowe „Wszystko dla Łotwy!” – TB/LNNK
Poprzednik Kaspars Gerhards (p.o.)

Nauris Puntulis (ur. 17 lipca 1961 w miejscowości Tiņģere w okręgu Talsi) – łotewski śpiewak operowy, działacz kulturalny i polityk, wieloletni solista grupy „Pērkons”, od 2019 minister kultury Łotwy.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

W 1979 ukończył naukę w technikum kształcącym pracowników kultury i oświaty w Rydze (Rīgas Kultūras un izglītības darbinieku tehnikums). W czasie nauki w szkole śpiewał w zespole kołchozowym „Lāčplēsis”, zaś w trakcie służby wojskowej w zespole „Zvaigznīte”. Następnie występował w dziale wokalnym średniej szkoły muzycznej im. Jāzepsa Mediņša. Na początku lat 80. był solistą w orkiestrze domu kultury w Siguldzie. W 1983 związał się z grupą „Pērkons”. Podjął studia w łotewskim konserwatorium państwowym (późniejsza Łotewska Akademia Muzyczna im. Jāzepsa Vītolsa), uzyskał magisterium w śpiewie, śpiewie operowym oraz pedagogice. Po ukończeniu szkoły wyższej związał się w 1994 z Łotewską Operą Narodową jako solista, faktycznie zrywając współpracę z zespołem „Pērkons”.

W późniejszym czasie zaangażował się w działalność polityczną na Łotwie. Kandydował bez powodzenia w wyborach parlamentarnych w 2011 i 2014 jako przedstawiciel ugrupowania Zjednoczenie Narodowe „Wszystko dla Łotwy!” – TB/LNNK. Był doradcą minister kultury Žanety Jaunzeme-Grende. W 2013 i 2017 wybierano go w skład rady miejskiej Rygi z listy narodowców.

W czerwcu 2019, po uzyskaniu przez Dace Melbārde mandatu posłanki do Parlamentu Europejskiego IX kadencji, wysunięty na urząd ministra kultury w rządzie Artursa Krišjānisa Kariņša przez Zjednoczenie Narodowe „Wszystko dla Łotwy!” – TB/LNNK. 8 lipca 2019 Sejm większością 63 głosów zatwierdził go jako członka rządu[1].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Ar 63 balsīm „par” Puntuli apstiprina kultūras ministra amatā (łot.). diena.lv, 8 lipca 2019. [dostęp 2019-07-08].

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]