Nawet karły były kiedyś małe

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Nawet karły były kiedyś małe
Auch Zwerge haben klein angefangen
Gatunek dramat, groteska
Data premiery Ziemia 16 września 1970
Kraj produkcji  RFN
Język niemiecki
Czas trwania 96 minut
Reżyseria Werner Herzog
Scenariusz Werner Herzog
Muzyka Werner Herzog, Florian Fricke
Zdjęcia Thomas Mauch
Produkcja Werner Herzog
Budżet 200 tys. dolarów

Nawet karły były kiedyś małe – drugi film fabularny Wernera Herzoga, wyprodukowany przez Werner Herzog Filmproduktion za 200 tysięcy dolarów w 1970 roku[1]. Za zdjęcia odpowiadał Thomas Mauch, jego asystentem był Jörg Schmidt-Reitwein. Montażem zajęła się Beate Mainka-Jellinghaus, jej asystentem był Maximiliane Mainka.

Opis fabuły[edytuj | edytuj kod]

Reżyser opowiada historię grupy karłów, mieszkającej w odciętym od świata ośrodku. Karły wszczynają rebelię jako wyraz sprzeciwu wobec uwięzienia ich kolegi przez tymczasowego opiekuna ośrodka, również rekrutowanego z grupy karłów. Bunt podopiecznych polega na niszczeniu ośrodka a także na znęcaniu się nad słabszymi pensjonariuszami lub zwierzętami. Kulminacją dzieła Herzoga jest szaleńczy festyn na dziedzińcu ośrodka: karły uruchamiają samochód tak, aby kręcił się w kółko, ucztują zebrani wokół stołu bawiąc się jedzeniem. Na koniec odprawiają bluźnierczą procesję, obnosząc krzyż z przywiązaną do niego małpką. Pod koniec oszalały już zastępca dyrektora ucieka z ośrodka.

Produkcja[edytuj | edytuj kod]

Lokacje

Film został zrealizowany na hiszpańskiej wyspie Lanzarote, należącej do archipelagu Wysp Kanaryjskich.

Obsada

Obsada filmu składa się tylko z karłów, którzy nie byli profesjonalnymi aktorami. Jeden z nich - Helmut Döring wcielający się w rolę Hombrego, pojawił się w innym filmie Herzoga - Zagadka Kaspara Hausera w roli małego księcia. Tylko na początku filmu słyszymy głos, który może należeć do osoby normalnego wzrostu.

Ciekawostki[2]

  • Podczas filmowania sekwencji kręcenia się samochodu, człowiek, który wspiął się na dach samochodu rzeczywiście spadł i został poturbowany przez samochód. O dziwo nie był ranny, i pozwolił na dalsze filmowanie sceny.
  • Werner Herzog obiecał skoczyć na kaktusa, gdyby udało się zrealizować ten film. Obietnicę spełnił.
  • Herzog nakręcił zaraz po tym filmie swoje dwa dokumenty: Latający lekarze z Afryki Wschodniej oraz Fata Morgana. W tym ostatnim filmie aktorzy noszą te same ciemne okulary, co aktorzy z filmu Nawet karły były kiedyś małe.
  • Reżyser przyznał, że tytuł Nawet karły były kiedyś małe był tytułem roboczym. Słowo karły nie powinno pojawić się w ostatecznym tytule.

Nagrody[edytuj | edytuj kod]

Film był pokazywany na następujących festiwalach:

Quinzaine des Réalisateurs w 1970, Berlin Film Festival w 1970, London Film Festival w 1970, New York Film Festival w 1970.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Dane za: oficjalna strona Wernera Herzoga
  2. Dane za: anglojęzyczna wersja strony Wikipedia

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]