Nawojka

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Dom studencki „Nawojka” w Krakowie

Nawojka[1] – na wpół legendarna postać z XV wieku uchodząca za pierwszą polską studentkę, a zarazem nauczycielkę.

W 1414 roku studia w Uniwersytecie Krakowskim rozpoczął piętnastoletni Jakub (lub Andrzej, spotykana jest też taka wersja). W rzeczywistości była to przebrana za chłopca Nawojka, według legendy córka burmistrza Dobrzynia nad Wisłą lub – według innych źródeł – córka rektora gnieźnieńskiej szkoły parafialnej[potrzebny przypis].

Naukę czytania i pisania po polsku i po łacinie wyniosła z rodzinnego domu. Dalsze kształcenie uniemożliwiały jej ówczesne zwyczaje zabraniające przyjmowania kobiet w poczet studentów. Nie widząc innej możliwości, Nawojka posunęła się do podstępu. Legenda dobrzyńska głosi, iż Nawojka w 1407 r. uciekła po kryjomu z Dobrzynia w dniu jej planowanego ślubu. Kiedy w 1417 roku po trzech latach studiów przygotowywała się do złożenia końcowych egzaminów bakalarskich, została zdemaskowana przez syna wójta z Gniezna, rozpoczynającego w tym czasie naukę w Akademii Krakowskiej. Według innej wersji Nawojka zachorowała i lekarz, który ją badał, ujawnił mistyfikację. Istnieje też wersja głosząca, iż Nawojka została zdemaskowana podczas polewania się wodą podczas Lanego Poniedziałku.

Nawojkę postawiono przed sądem biskupim. Stosu uniknęła dzięki znakomitym świadectwom nauki i moralności wystawionym przez profesorów. Zaraz potem poszła do zakonu, gdzie prowadziła szkołę nowicjatu. Po latach została ksienią klasztoru.

Upamiętnienie[edytuj | edytuj kod]

Z Nawojką łączony jest pochodzący z XV wieku Modlitewnik Nawojki (identyfikacja pozostaje w sferze hipotez).

Imię Nawojki nosi powstały w 1929 roku pierwszy żeński akademik Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie oraz ulica (przedłużenie Czarnowiejskiej)[2].

Imię legendarnej studentki nosi także kino w Lipnie na ziemi dobrzyńskiej[3].

Maria Krüger poświęciła Nawojce opowiadanie Jadwisia, córka Nawoja (w zbiorze Złota korona).

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. wariant imienia Natalia (Aleksander Brückner, Literatura religijna w Polsce średniowiecznej Warszawa 1902, s.130)
  2. Kraków, Ul. Nawojki
  3. Miejskie Centrum Kulturalne w Lipnie. [dostęp 2014-08-22]. [zarchiwizowane z tego adresu (2014-03-04)].

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Krajewski Mirosław, Dobrzyński słownik biograficzny. Ludzie europejskiego regionu, Włocławek: Wyższa Szkoła Humanistyczno-Ekonomiczna we Włocławku, 2002, s. 436.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]