Przejdź do zawartości

Nazareth (zespół muzyczny)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Nazareth
Ilustracja
Nazareth w Rzeszowie 2009-09-03
Inne nazwy

Shadettes

Rok założenia

1968

Pochodzenie

 Szkocja

Gatunek

hard rock, rock

Wydawnictwo

Mooncrest, Mountain, Nems, Eagle

Strona internetowa

Nazarethszkocki zespół rockowy założony w 1968 roku w Dunfermline.

Historia

[edytuj | edytuj kod]

Pierwotnie zespół nosił nazwę Shadettes, którą wkrótce zmienił na Nazareth. Po pierwszych dwóch albumach, w których styl grupy nie był jeszcze określony i wahał się pomiędzy hardrockiem i rock’n’rollem, zespół miał problemy z uzyskaniem uznania producentów i odbiorców. Do produkcji trzeciego albumu, Razamanaz, został zaproszony basista Deep Purple, Roger Glover. Od tego momentu dla grupy zaczęły się czasy największej świetności, a płyty Razamanaz i Loud ’n’ Proud z 1973 roku wyniosły Nazareth na szczyty list przebojów na zachodzie Europy. Wydany w 1975 roku album Hair of the Dog przyniósł zespołowi uznanie na całym świecie, a w samych Stanach Zjednoczonych sprzedał się w liczbie ponad miliona egzemplarzy. Kolejną falę popularności zespół odnotował na początku lat 80. po sukcesach płyt The Fool Circle oraz 2XS. W sierpniu 2013 roku oryginalny wokalista grupy, Dan McCafferty, ogłosił, że jest zmuszony przejść na emeryturę ze względu na stan zdrowia. W lutym 2014 roku grupa podała, że jego następcą został szkocki wokalista Linton Osborne. Wybór został zaakceptowany i poparty także przez McCafferty'ego. W lutym 2015 Osborne został zastąpiony przez Carla Sentance'a.

Grupa wielokrotnie koncertowała w Polsce[1].

Skład

[edytuj | edytuj kod]

Byli członkowie

[edytuj | edytuj kod]

Dyskografia

[edytuj | edytuj kod]

Albumy studyjne

[edytuj | edytuj kod]

Albumy koncertowe

[edytuj | edytuj kod]

Albumy kompilacyjne

[edytuj | edytuj kod]

Przypisy

[edytuj | edytuj kod]
  1. Paweł Filipczyk: Nazareth: reedycja płyt i trasa po Polsce. Ostatni raz we wrześniu 2009 roku. rockmetal.pl, 2009-07-20. [dostęp 2017-01-24]. [zarchiwizowane z tego adresu (2012-09-09)]. (pol.).
  2. Blabbermouth, Legendary Scottish Hard Rockers NAZARETH Return New Album 'Tattooed On My Brain' [online], BLABBERMOUTH.NET, 18 lipca 2018 [dostęp 2019-11-03].

Linki zewnętrzne

[edytuj | edytuj kod]