Nazarij Jaremczuk

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Nazarij Nazarowycz Jaremczuk (ukr. Назарій Назарович Яремчук; ur. 30 listopada 1951 w Riwni, zm. 30 czerwca 1995 w Czerniowcach) – ukraiński śpiewak estradowy (tenor). Ludowy Artysta Ukraińskiej SRR (1987).

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Urodził się we wsi Riwnia (ukr. Рівня) – obecnie włączonej w granice administracyjne miasta Wyżnica. Był czwartym dzieckiem w rodzinie. Nazarij zaczął śpiewać już od dziecka, ponieważ wszyscy w rodzinie śpiewali. Ojciec był tenorem, śpiewał w cerkiewnym chórze, matka również dobrze śpiewała i była aktorką w Wyżnickim Teatrze Ludowym.

W 1969 ukończył wyżnicką szkołę średnią i próbował (bezskutecznie) dostać się wydział geograficzny na Uniwersytecie w Czerniowcach. W roku 1988 ukończył Instytut Kultury w Kijowie. W latach 1970–1995 był solistą wokalno-instrumentalnego zespołu "Smericzka" (ukr. Смерічка) filharmonii w Czerniowcach.

W 1995 r. Nazarij Jaremczuk dowiedział się, że jest chory na raka. Przyjaciele pomogli mu udać się na leczenie do Kanady, jednak operacja została przeprowadzona zbyt późno. 30 czerwca 1995 r. Jaremczuk zmarł w Czerniowcach. Został pochowany na centralnym cmentarzu miasta.

W marcu 1996 r. prezydenta Ukrainy przyznał pośmiertnie piosenkarzowi Państwową Premię im. T. Szewczenki.

Jego córka Marija również jest piosenkarką.

Ciekawostki[edytuj | edytuj kod]

Ojciec piosenkarza miał syna z pierwszego małżeństwa – Dmytra, który był o 27 lat starszy od Nazarija Jaremczuka. W latach 1940., kiedy na Bukowinie działały różne grupy nacjonalistów ukraińskich, Dmytro przystąpił do OUN (Melnykowców). Walczył przeciwko sowietom, a później pod obcym nazwiskiem wyemigrował do Kanady. Bracia spotkali się dopiero na początku lat 1990., gdy Nazarij już był znanym na Ukrainie piosenkarzem. Dmytrowi i wszystkim emigrantom ukraińskim Nazarij poświęcił piosenkę "Bocian z Ukrainy" ("Лелека з України")[1].

Nagrody[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Наталія Команяк, Десять фактів з життя Назарія Яремчука [dostęp 2018-02-15] (ukr.).

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]