Przejdź do zawartości

nazwa.pl

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
nazwa.pl
Ilustracja
Logo
Państwo

 Polska

Siedziba

Kraków ul. Pana Tadeusza 2

Data założenia

14 kwietnia 1997

Forma prawna

Spółka z o.o.

Położenie na mapie Krakowa
Mapa konturowa Krakowa, w centrum znajduje się punkt z opisem „nazwa.pl”
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, na dole znajduje się punkt z opisem „nazwa.pl”
Położenie na mapie województwa małopolskiego
Mapa konturowa województwa małopolskiego, blisko centrum u góry znajduje się punkt z opisem „nazwa.pl”
Ziemia50°02′46,4301″N 19°58′29,7079″E/50,046231 19,974919
Strona internetowa

nazwa.pl – polski rejestrator domen i firma hostingowa.

Historia[edytuj | edytuj kod]

nazwa.pl założył w 1997 roku Piotr Nowak. Początkowo firma działała pod marką NetArt, jednak decyzją właściciela nazwa przedsiębiorstwa została zmieniona w 2002 roku. Marka NetArt funkcjonuje jednak do dnia dzisiejszego w postaci spółki zależnej NetArt Registrar sp. z o.o. – jedynego rejestratora w Polsce mającego umowę z ICANN[1] w zakresie rejestracji domen globalnych.[potrzebny przypis]

Obecnie nazwa.pl sp. z o.o. wraz ze wszystkimi spółkami zależnymi zatrudnia ponad 350 osób.[potrzebny przypis]

Działalność[edytuj | edytuj kod]

Nazwa.pl obsługuje ponad 90% domen zabezpieczonych przed cyberprzestępcami za pomocą DNSSEC[2]. Udział nazwa.pl w liczbie polskich stron WWW zabezpieczonych certyfikatami SSL przekracza 60%[3][potrzebny przypis].

Spółka popularyzuje na polskim rynku technologię DNS Anycast, nowy protokół HTTP/2 przyspieszający transmisję danych z WWW, oraz dostarcza dla ponad 600 tysięcy stron WWW certyfikaty SSL DV wymagane do działania protokołu HTTP/2. Nazwa.pl jest również prekursorem w zakresie wdrożenia najbezpieczniejszej wersji TLS 1.3, szyfrującej dane pomiędzy serwerem a przeglądarką internetową.[potrzebny przypis]

Nazwa.pl zabezpiecza ponad 600 tysięcy obsługiwanych domen za pomocą technologii DNS Anycast, zapewniającej georedundancję oraz ochronę przed atakami typu DDoS[4]. Spółka stosuje rozszerzoną ochronę DDoS, przy użyciu specjalnej infrastruktury, której zadaniem jest analiza ruchu IP i wykrywanie w nim zagrożeń oraz filtrowanie tych, które mogą mieć negatywny wpływ na działanie serwisów internetowych czy serwerów DNS. Ochrona ta realizowana jest przy użyciu wyspecjalizowanych urządzeń sieciowych firmy Fortinet, działających w klastrze wysokiej dostępności (high availability cluster), pozwalających na ochronę przed atakami wolumetrycznymi z pełną szybkością 150 Gbps wszystkich łącz nazwa.pl.[potrzebny przypis]

W zakresie rejestracji domen, nazwa.pl jest największym rejestratorem domen polskich, z ponad 30% udziałem w nowych rejestracjach. Spółka obsługuje również najwięcej domen i klientów, a jej udział w rynku wynosi około 23%[5]. W zakresie domen europejskich .eu, nazwa.pl obsługuje około 100 tysięcy domen, wyprzedzając najbliższą konkurencję o ponad 15% – udział firmy w rynku wynosi ponad 35%[6]. Spółka NetArt Registrar, w 100% zależna od nazwa.pl, od 2009 roku jest jedynym rejestratorem w Polsce posiadającym umowę z ICANN[7] w zakresie rejestracji domen globalnych, pozwalającą na rejestrację domen bez pośredników. Spółka obsługuje obecnie około 35% rynku domen globalnych zarejestrowanych w Polsce.[potrzebny przypis]

[potrzebny przypis]

We wrześniu 2017 roku nazwa.pl przejęła[8]w wyniku transakcji finansowej forum dyskusyjne o tematyce hostingowej – webhostingtalk.pl (wht.pl). Informacja wywołała bardzo duże kontrowersje[9] w branży IT, związane m.in. z manipulacją rankingu opinii[10], które były zamieszczone na forum. W wyniku zmian i aktualizacji wprowadzonych przez nową administrację nazwa.pl objęła pierwszą pozycję w największym rankingu dostawców usług hostingowych top100.wht.pl[11], badającym liczbę domen obsługiwanych na serwerach DNS. Ranking ten bada ponad 2,5 mln domen polskich zarejestrowanych przez NASK, domeny europejskie .eu i domeny globalne .com, .net, .org, .biz, .info.

Produkty[edytuj | edytuj kod]

Rejestracja domen[edytuj | edytuj kod]

Nazwa.pl rejestruje domeny polskie oferowane przez NASK, domeny europejskie .eu, oraz jako jedyna firma polska oferuje rejestrację bez pośredników domen .com, .net, .org, .biz, .info poprzez swoją spółkę NetArt Registrar sp. z o.o., będącą jedynym polskim rejestratorem domen globalnych. Domeny oferowane przez spółkę zabezpieczane są za pomocą protokołu DNSSEC oraz udostępnianego bezpłatnie certyfikatu SSL.

Cloud hosting[edytuj | edytuj kod]

Usługi hostingowe realizowane są w technologii cloud (chmury), pozwalającej na dynamiczne przydzielanie obsługi strony WWW do najmniej obciążonego serwera w klastrze, oraz do automatycznego równoważenia ruchu na wszystkich dostępnych serwerach. Równoważenie obciążenia pozwala firmie na obsługę serwisów WWW z dużym ruchem, a moc obliczeniowa całego klastra może być łatwo zwiększana poprzez dołączanie dowolnej liczby nowych serwerów[12].

Serwery hostingowe nazwa.pl obsługiwane są przez dyski wykorzystujące technologię NVMe oraz przez macierze sprzętowe RAID. Serwery spięte są w sieci wewnętrznej za pomocą przełączników Juniper EX(inne języki)[13] o wydajności do 960 Gbps każdy, a kopie zapasowe danych utrzymywane są w oddzielnych centrach danych na macierzach dyskowych RAID o łącznej powierzchni 2 PB (2 000 TB).

Usługi hostingowe realizowane są w 4 centrach danych w Warszawie[14], Krakowie[15], Amsterdamie[16] oraz Frankfurcie[17] i korzystają z sieci nazwa.pl o łącznej przepustowości ponad 150 Gbps.

DNS Anycast[edytuj | edytuj kod]

Serwery DNS nazwa.pl obsługujące domeny klientów zrealizowane są w oparciu o technologię Anycast, polegającą na geograficznym rozproszeniu serwerów DNS w różnych krajach, co pozwala na redukcję opóźnień i przyspiesza działanie wielu usług, a w szczególności stron WWW obsługiwanych przez nazwa.pl.

Serwery DNS Anycast nazwa.pl uruchomione są na 6 kontynentach: na terenie Europy, Azji, Ameryki Północnej i Południowej, Afryki oraz Australii, zapewniając tym samym pełne pokrycie geograficzne dla całego świata. Oprócz serwerów DNS Anycast zlokalizowanych w Polsce (w Warszawie[14] i Krakowie[15]), najwięcej serwerów znajduje się w miastach europejskich takich jak Amsterdam[16], Frankfurt[18], Londyn, Madryt i Rzym. Na kontynencie amerykańskim serwery DNS działają w Los Angeles, Nowym Jorku i w São Paulo, a w rejonie Azji i Australii w Singapurze, Tokio i Sydney.

VPS[edytuj | edytuj kod]

Usługi VPS to oferta dla klientów wymagających pełnego dostępu do administracji. Usługi realizowane są za pomocą pełnej wirtualizacji KVM, na serwerach z szybkimi procesorami Intel Xeon[19], oraz macierzami dyskowymi RAID wyposażonymi w szybkie dyski wykorzystujące technologię NVMe.

Serwery VPS korzystają z sieci nazwa.pl o łącznej przepustowości ponad 150 Gbps.

Certyfikaty SSL[edytuj | edytuj kod]

Nazwa.pl oferuje bezpłatnie certyfikaty SSL DV (Domain Validation), zabezpieczające transmisję pomiędzy stronami WWW a przeglądarkami internetowymi dla wszystkich klientów korzystających z usług rejestracji domen i DNS Anycast w nazwa.pl. Firma obsługuje obecnie ponad 600 tysięcy certyfikatów SSL, co stanowi ponad 60% wszystkich certyfikatów SSL zabezpieczających domeny w Polsce[3]. Oprócz certyfikatów DV firma oferuje również płatne certyfikaty OV (Organization Validation) oraz certyfikaty EV (Extended Validation).

Cloud Backup[edytuj | edytuj kod]

Przestrzeń dyskowa w chmurze oraz dedykowana aplikacja do wykonywania kopii zapasowych danych z komputerów działających w oparciu o system Microsoft Windows 7/8/10. Wersja testowa aplikacji umożliwia bezpłatne korzystanie z usługi przez 30 dni. Po okresie testowym można aktywować płatną subskrypcję. Cloud Backup może zabezpieczać do 1 TB danych[20][21][22][23].

Data Center[edytuj | edytuj kod]

Nazwa.pl świadczy usługi hostingowe z czterech Data Center (Kraków[15], Warszawa[14], Frankfurt[17], Amsterdam[16]) znajdujących się w globalnych punktach wymiany ruchu sieci Internet. Data Center realizują usługi zgodnie z normami TIER III, TIER IV, ISO 9001 i ISO 27001, w konfiguracji 2N lub N+1 dla każdego krytycznego systemu.

Sieć[edytuj | edytuj kod]

Usługi zlokalizowane w centrach danych, z których korzysta nazwa.pl, wymieniają ze sobą dane za pomocą wielokrotnych łączy światłowodowych. Wymiana ruchu z sieciami zewnętrznymi w Internecie o sumarycznej przepustowości ponad 150 Gbps realizowana jest we wszystkich Data Center, z których korzysta nazwa.pl, za pomocą redundantnie działających routerów Juniper MX(inne języki)[13]. Oprócz połączeń z polskimi punktami wymiany ruchu operatorskiego PLIX, TPIX, THINX i EPIX, firma posiada także bezpośredni dostęp do punktów wymiany ruchu w globalnej sieci połączeń, w tym DE-CIX Frankfurt(inne języki), AMS-IX Amsterdam(inne języki) czy DEC-IX Nowy Jork(inne języki).

Poprzez punkty wymiany danych klienci firmy mają dostęp do bezpośredniej wymiany ruchu z największymi światowymi markami takimi jak: Google, Microsoft, Amazon, Facebook, YouTube czy Instagram.

Nazwa.pl korzysta również z usług globalnych dostawców Internetu UPC[24] i Level(3)[25].

Nagrody i wyróżnienia[edytuj | edytuj kod]

 • Firma Hostingowa Roku 2020 – IT Reseller[26]
 • Wybór redakcji PC World 7/2018 – Hosting Active Cloud Biznes[27]
 • Złoty Laur Konsumenta 2018 w kategorii usług hostingowych[28]
 • Gwiazda NASK 2017 – wyróżnienie w kategorii największa liczba obsługiwanych domen w rejestrze.pl[29]
 • Polecenie redakcji PC World 8/2017 – Hosting Współdzielony[30]
 • Oskar przyznawany przez Certum za rok 2016 w kategorii: najlepsza sprzedaż usług niekwalifikowanych – certyfikatów SSL[31]
 • Tytuł Firma Przyjazna Klientowi nagroda za rok 2015[32]
 • Wyróżnienie wydawnictwa Biznes w sieci za rok 2014 – najlepsze rozwiązanie hostingowe dla e-commerce[33]
 • Tytuł Firma Przyjazna Klientowi nagroda za rok 2013[32]
 • Tytuł Firma Przyjazna Klientowi nagroda za rok 2012[32]
 • Nagroda Webstarfestival: Usługi Profesjonalne 2012[34]
 • Nagroda Webstarfestival: Strona Firmowa 2012[34]
 • Tytuł Firma Przyjazna Klientowi nagroda za rok 2011[32]
 • Tytuł Firma Przyjazna Klientowi nagroda za rok 2010[32]
 • Tytuł Firma Przyjazna Klientowi nagroda za rok 2009[32]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

 1. ICANN [online], www.icann.org [dostęp 2018-09-27] (ang.).
 2. https://www.dns.pl/sites/default/files/2018-08/NASK_Q2_2018_RAPORT.pdf
 3. a b Na podstawie badań wew. top100wht.pl.
 4. 6.Czym są ataki DoS i DDoS? Co to jest Phirsing? Pharming? – wirusy i zagrożenia w internecie [online], sites.google.com [dostęp 2018-09-27].
 5. Raporty – NASK [online], www.nask.pl [dostęp 2018-10-25] [zarchiwizowane z adresu 2018-09-27] (pol.).
 6. EURid [online], eurid.eu [dostęp 2018-10-25] (pol.).
 7. ICANN [online], www.icann.org [dostęp 2018-10-23] (ang.).
 8. Nazwa.pl przejęła popularne forum WebHostingTalk.pl i ranking hostingów! [online], AntyWeb, 5 września 2017 [dostęp 2019-01-15] (pol.).
 9. Nazwa.pl po cichu kupiła forum WebHostingTalk.pl [online], HostingNews, 6 września 2017 [dostęp 2019-01-15] (pol.).
 10. Nazwa.pl kupiła webhostingtalk.pl i zmienia swoją ocenę – Pomiędzy bitami [online] [dostęp 2019-01-15] (pol.).
 11. Top 100 – ranking firm hostingowych WebHostingTalk.pl [online], top100.wht.pl [dostęp 2018-10-23].
 12. Czym się różni cloud computing od zwykłego hostingu [online], 3 grudnia 2012 [dostęp 2018-09-27] (pol.).
 13. a b Juniper Networks.
 14. a b c Atman na bazie IAI-Shop.com, Atman – data center, telekomunikacja, bezpieczeństwo [online], Atman [dostęp 2018-09-27] (pol.).
 15. a b c Data Center – Polcom – najbezpieczniejsze Data Center w Polsce (TIER 4, ANSI/TIA) [online], www.polcom.com.pl [dostęp 2018-09-27] [zarchiwizowane z adresu 2018-10-06] (pol.).
 16. a b c Amsterdam [online], www.interxion.com [dostęp 2018-09-27] (ang.).
 17. a b Frankfurt Campus [online], www.interxion.com [dostęp 2018-09-27] (ang.).
 18. Frankfurt Campus | Interxion [online], www.interxion.com [dostęp 2018-10-23] (ang.).
 19. Procesory Intel® Xeon® [online], www.intel.pl [dostęp 2018-10-23] (pol.).
 20. Wiadomości Computerworld - Wiadomości IT, biznes IT, praca w IT, konferencje [online], pcworld.pl [dostęp 2024-04-24] (pol.).
 21. Cloud Backup od nazwa.pl - testujemy pojemną i niedrogą usługę | PurePC.pl [online], purepc.pl [dostęp 2024-04-24] (pol.).
 22. Cloud Backup – obowiązkowe rozwiązanie dla ceniących bezpieczeństwo danych. Jak działa i na co pozwala? [online]
 23. NAJPROSTSZA KOPIA ZAPASOWA W ☁️, [w:] Ziemniak [online], YouTube, 8 lipca 2020.
 24. UPC jako partner świadczący usługi międzyoperatorskie| UPC Biznes [online], biznes.upc.pl [dostęp 2018-09-27] (pol.).
 25. Level 3 Communications | Network Services [online], www.level3.com [dostęp 2018-09-27] (ang.).
 26. IT Champions 2020 – sylwetki laureatów. Nazwa.pl z nagrodą w kategorii Firma Hostingowa Roku. Krakowski dostawca usług hostingowych doceniony za wiodącą pozycję na rynku. [online] [dostęp 2020-10-07] (pol.).
 27. PC World – Testy i Ceny sprzętu PC, RTV, Foto, Porady IT, Download, Aktualności [online], www.pcworld.pl [dostęp 2018-10-25] (pol.).
 28. Laur Konsumenta/Klienta – Laur Konsumenta/Klienta [online], laur-konsumenta.pl [dostęp 2018-10-25] (pol.).
 29. https://www.dns.pl/NASK-raport-rynek-nazw-domeny-pl-2017.pdf
 30. Ranking: najlepszy hosting współdzielony 2017 – PC World – Testy i Ceny sprzętu PC, RTV, Foto, Porady IT, Download, Aktualności [online], www.pcworld.pl [dostęp 2018-10-25] (pol.).
 31. Podpis Elektroniczny, Certyfikaty SSL, Certyfikaty S/MIME [online], certum.pl [dostęp 2024-04-24] (pol.).
 32. a b c d e f Firma Przyjazna Klientowi – niezależne badanie satysfakcji klientów [online], Firma Przyjazna Klientowi [dostęp 2018-09-27] (pol.).
 33. Biznes w sieci by nazwa.pl nazwa – Issuu [online], issuu.com [dostęp 2018-10-25] (ang.).
 34. a b webstarfestival.pl [online], webstarfestival.pl [dostęp 2018-09-27] (ang.).