Nazwy miejscowe Polski

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Nazwy miejscowe Polski: historia, pochodzenie, zmiany
Autor Kazimierz Rymut, Urszula Bijak, Barbara Czopek-Kopciuch
Tematyka językoznawstwo, toponimia
Typ utworu Słownik encyklopedyczny
Data powstania 1996–2019
Wydanie oryginalne
Miejsce wydania Kraków
Język Język polski
Data wydania 1982–2016
Wydawca Polska Akademia Nauk, Instytut Języka Polskiego, Zakład Onomastyki Polskiej, Pracownia Toponomastyczna, Wydawnictwo Instytutu Języka Polskiego PAN

Nazwy miejscowe Polski – nieukończony, encyklopedyczny słownik poświęcony nazewnictwu miejscowości leżących na terenie Polski pod redakcją Kazimierza Rymuta wydawany w latach 1996–2019[1].

Historia[edytuj | edytuj kod]

Słownik został opracowywany w Pracowni Topomastycznej Instytutu Języka Polskiego PAN w Krakowie na podstawie kartoteki Słownika nazw miejscowych Polski[2].

Zawartość[edytuj | edytuj kod]

Zakres słownika obejmuje nazewnictwo miejscowości leżących na terytorium obecnej Polski. W publikacji nie zostały ujęte nazwy miejscowości znajdujące się w historycznych granicach Polski z innych okresów. Nie uwzględniono również nazwy części wsi, kolonii oraz przysiółków, a w miastach nazwy dzielnic, osiedli, placów i ulic, chyba że stanowią one pozostałość po dawniej istniejących wsiach. Słownik przedstawia również nazwy miejscowości nie istniejących, które zanikły i wyludniły się. Celem publikacji jest przedstawienie, dokumentacja oraz objaśnienie historii poszczególnych nazw[2].

Krytyka[edytuj | edytuj kod]

Pierwsze dwa tomy wydane w latach 1996–1997 spotkały się z krytyką historyka Marka Derwicha, który wytknął autorom szereg błędów związanych głównie z datowaniem nazw miejscowości. W recenzji krytycznej, jaka ukazała się na łamach „Studiów źródłoznawczych”, wymienił wiele przykładów błędnego datowania nazw i wskazał, że niektóre miejscowości posiadają wcześniejszą dokumentację od tej podanej w słowniku[2].

Wydania[edytuj | edytuj kod]

Po raz pierwszy publikacja wydana została w 1996. Dodruk do pierwszego wydania dofinansowany został przez Komitet Badań Naukowych w 2004. Całość wydawnictwa posiada numer ​ISBN 83-85579-29-X​. Wydano następujące tomy:

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]

Zdygitalizowane tomy słownika na stronach RCIN