Przejdź do zawartości

Neal Stephenson

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Neal Stephenson
Ilustracja
Neal Stephenson (2008)
Data i miejsce urodzenia

31 października 1959
Fort Meade

Alma Mater

Uniwersytet Bostoński

Dziedzina sztuki

fantastyka naukowa

Strona internetowa

Neal Town Stephenson (ur. 31 października 1959 w Fort Meade) – amerykański pisarz science fiction.

Życiorys

[edytuj | edytuj kod]

Studiował na Uniwersytecie Bostońskim, najpierw fizykę, a następnie geografię. Po ukończeniu studiów pracował naukowo, ale również imał się tak różnych zajęć jak naprawa samochodów czy uprawa ziemi.

Twórczość

[edytuj | edytuj kod]

Zadebiutował w 1984 roku powieścią The Big U. W 1988 roku wydał kolejną powieść Zodiac: Thriller ekologiczny (Zodiac: The Eco-thriller), ale prawdziwą sławę i uznanie przyniosły mu dopiero jego następne książki.

Wydana w 1992 roku powieść Zamieć (Snow Crash) została uznana przez krytyków i dziennikarzy za jedną z najbardziej wpływowych książek lat dziewięćdziesiątych. Kolejna powieść Stephensona, Diamentowy wiek (Diamond Age, 1995), została nagrodzona prestiżową nagrodą Hugo. Obie te powieści są w środowisku libertariańskich anarchistów uznawane za kultowe, gdyż ich akcja rozgrywa się w świecie, w którym organizacje państwowe nie istnieją lub są w rozpadzie, a ludzie zrzeszają się w dobrowolnych kongregacjach, zwanych klawami, różniących się od siebie stylem życia, prawem i tradycjami.

Kolejna powieść – Cryptonomicon (1999) – również odniosła ogromny sukces. Narracja książki prowadzona jest jednocześnie w trakcie II wojny światowej oraz współcześnie, a niebagatelną rolę odgrywają w niej szyfry i kryptografia. W 2003 roku Stephenson wydał powieść Żywe srebro (Quicksilver), będącą pierwszym tomem trzyczęściowego Cyklu barokowego. Kolejne części to Zamęt (The Confusion) (2004) i Ustrój świata (The System of the World) (2004). W 2008 roku wydał powieść Peanatema(inne języki) (Anathem), za którą otrzymał Nagrodę Locusa. Jego późniejszymi powieściami są wydana w 2011 Reamde(inne języki) oraz 7EW(inne języki) z 2015.

Jest współzałożycielem powstałej w 2010 społecznościowej platformy publikacyjnej Subutai[1], która jest w zamierzeniu nową formą tworzenia i udostępniania tekstów w mediach elektronicznych. Pierwszym projektem zaprezentowanym na Subutai jest powieść Stephensona The Mongoliad.

Publikacje

[edytuj | edytuj kod]

Przypisy

[edytuj | edytuj kod]
  1. Anthony Ha: Writer Neal Stephenson Unveils His Digital Novel The Mongoliad. New York Times, 2010-09-01. [dostęp 2010-08-23]. (ang.).
  2. Some Remarks: Essays and Other Writing.
  3. 7EW. Wydawnictwo MAG. [zarchiwizowane z tego adresu (2016-08-12)].

Linki zewnętrzne

[edytuj | edytuj kod]