Neath F.C.

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Neath F.C.
Pełna nazwa

Neath Football Club

Przydomek

The Eagles (Orły)

Barwy

Biało-czarne

Data założenia

2005

Data rozwiązania

2012

Liga

I liga (Welsh Premier League)

Państwo

 Wielka Brytania

Stadion

The Gnoll
Neath
pojemność 6000 miejsc

Prezes

Peter Hain

Trener

Terry Boyle

Stroje
domowe
Stroje
wyjazdowe
Strona internetowa

Neath F.C. (wal. Clwb Pêl-droed Castell Nedd) – walijski klub piłkarski, mający siedzibę w mieście Neath, do sezonu 2011/12 występujący w Welsh Premier League.

Powstał w 2005 roku w wyniku fuzji klubów BP Llandarcy FC i Skewen Athletic, jako Neath Athetic AFC. Pierwsze dwa sezony spędził w walijskiej drugiej lidze (Welsh Division One), którą wygrał w sezonie 2006/07, uzyskując tym samym awans do Welsh Premier League. W 2008 roku wraz z przeprowadzką na nowy stadion The Gnoll zdecydowano się zmienić nazwę klubu na obecną, Neath F.C. Przez kilka kolejnych sezonów utrzymywał się on w Welsh Premier League, aby w sezonie 2010/2011 zdobyć trzecie miejsce w tych rozgrywkach. Pozwoliło to piłkarzom Neath FC zadebiutować w następnym sezonie w europejskich pucharach. Nie był to jednak udany debiut. W I rundzie kwalifikacyjnej Ligi Europy 2011/12 klub poniósł dwie porażki, 0:2 i 1:4 z norweskim Aalesunds FK i odpadł z dalszych rozgrywek.

W następnym sezonie klub popadł w duże problemy finansowe, których skutkiem było wykluczenie go z Welsh Premier League[1].

Europejskie puchary[edytuj | edytuj kod]

Information icon.svg Legenda do wszystkich tabel:

  • Q – runda eliminacyjna, 1/16, 1/8, 1/4, 1/2 – odpowiednia faza rozgrywek, Grupa – runda grupowa, 1r gr – pierwsza runda grupowa, 2r gr – druga runda grupowa, F – finał, R – runda, PO – play-off
  • k. – rzuty karne, los. – losowanie, Dogr. – dogrywka, w. – zasada bramek strzelonych na wyjeździe
Sezon Rozgrywki Runda Przeciwnik Dom Wyjazd Ogólnie
2011/12 Liga Europy 1Q Norwegia Aalesund 0–2 1–4 1–6

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. [1] – Informacja o kłopotach klubu w jęz. angielskim.