Nebelspalter

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Nebelspalter
Das Humor und Satire Magazin
Logo Nebelspalter.png
Państwo Szwajcaria
Pierwsze wydanie 1875
Średni nakład 20.000 egz.
Strona internetowa

Nebelspalter. Das Humor und Satire Magazinszwajcarskie czasopismo o tematyce satyrycznej, ukazujące się od 1875. Od momentu zamknięcia brytyjskiego tygodnika Punch (1841-2002) jest najstarszym na świecie tytułem o tej tematyce.

Ukazuje się dziesięć razy w roku (z wyjątkiem stycznia i sierpnia), w pierwszy piątek miesiąca, w nakładzie 20 000 egzemplarzy. Według wyników badań czytelnictwa[jakich?], każdy egzemplarz czyta ponad 10 osób. Na co dzień nazwa magazynu często jest zdrabniana do formy Nebi.

W latach 30. XX wieku wychodzący co tydzień Nebelspalter zajął pozycję antytotalitarną. Ogromną popularnością cieszyły się jego ilustracje wymierzone zarówno przeciwko systemowi totalitarnemu ZSRR, jak i III Rzeszy, dlatego jego lektura była w zakazana w nazistowskich Niemczech. Już w 1934 czasopismo to przewidziało zresztą sojusz obydwu systemów. W ciągu roku przed wybuchem II wojny światowej opublikowano 54 karykatury Hitlera, natomiast w czasie wojny, kiedy stało się to zakazane (cenzura wojenna) - zaledwie osiem. W ciągu całej wojny oficjalnej ingerencji cenzury poddano tylko jeden numer, zawierający przedruk z niemieckiej prasy podziemnej, co stało się obiektem interwencji ambasady III Rzeszy[1]. Najlepszym okresem w dziejach magazynu były lata 70., kiedy pismo miało imponujący nakład 70 000 egzemplarzy i było prawdziwą kuźnią talentów dziennikarskich (rysowników i piszących). Lata 90. wymusiły na wydawcy drastyczne zmiany: cyklu wydawniczego, zmniejszenia nakładu, szaty graficznej oraz zawartości.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Stephen Halbrook Szwajcaria i naziści. Jak alpejska republika przetrwała w cieniu III Rzeszy, Wydawnictwo Dolnośląskie, Wrocław 2015, str. 41-42, 45