Przejdź do zawartości

Necho I

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Necho I
Ilustracja
władca starożytnego Egiptu
Okres

od
do 664 p.n.e.

Dane biograficzne
Dynastia

XXVI dynastia

Data śmierci

664 p.n.e.

Dzieci

Psametych I

Necho I – gubernator Sais w latach 672664 p.n.e.

Życiorys

[edytuj | edytuj kod]

Panował jako władca XXVI dynastii przez 8 lat (według Manethona). Początki jego rodu wywodzą się prawdopodobnie od Tefnachta i Bakenrenefa, władców saickich XXIV dynastii. W czasach panowania Taharki był jednym z przywódców zbrojnego powstania przeciw asyryjskim najeźdźcom. Po krwawym stłumieniu powstania przez Assurbanipala, został pojmany i wraz z rodziną wywieziony do Niniwy, po czym zezwolono mu na powrót do rodzimego Sais pod warunkiem poddania się władzy i woli władcy asyryjskiego. Warunki powrotu do Sais zostały przez Necho przyjęte, co dało obu stronom wymierne korzyści. Władca asyryjski, nie mogąc utrzymywać przez dłuższy czas w Egipcie kontyngentu wojskowego, miał więc w Necho swojego człowieka, Necho zaś mógł utrzymywać władzę w swym księstwie, mając w razie zagrożenia potężnego protektora. Był to klasyczny układ - władza za cenę poddaństwa i ustępstwa za cenę władzy. Po powrocie do Sais Necho panował jako Król Górnego i Dolnego Egiptu, mając w rzeczywistości we władaniu jedynie część Dolnego Egiptu, był bowiem asyryjskim wasalem. Zginął w 664 roku p.n.e. z rąk żołnierzy Tanutamona podczas walk na terenach Delty w kampanii przeciw garnizonom asyryjskim i ich egipskim poddanym. Pod wpływem tych działań musiał uchodzić z terenów Delty syn i następca Necho - Psametych, który objął władzę w Sais, ustanowiony władcą przez Assurbanipala podczas jego inwazji na Egipt w roku 663 p.n.e.

Tytulatura

[edytuj | edytuj kod]
Królewski Protokół
prenomen lub imię tronowe:
M23
X1
L2
X1
ra
mn
xpr
trl.: mn-ḫpr-rꜤ[1] (Mencheperre[2])
tłum.: O Niezmiennej Postaci, Re[3]
nomen lub imię rodowe:
G39N5
n
kA
w
trl.: nkꜢw[1] (Nykau[2]/Nekau[3])

Znany jest także alternatywny wariant zapisu imienia rodowego Necho[4].

Przypisy

[edytuj | edytuj kod]
  1. a b Peter Lundström, Necho I in hieroglyphics [online], Pharaoh.se [dostęp 2023-05-28] (ang.).
  2. a b Bogusław Kwiatkowski, Poczet faraonów. Życie. Legenda. Odkrycia, wyd. 2, Iskry, 2021, s. 781, ISBN 978-83-244-1042-2.
  3. a b Egipt Starożytny - XXVI Dynastia [online], www.narmer.pl [dostęp 2023-05-28].
  4. Jürgen von Beckerath, Handbuch der ägyptischen Königsnamen, München ägyptologische Studien, München: Deutscher Kunstverlag, 1984, s. 273, ISBN 978-3-422-00832-8 [dostęp 2023-05-27] (niem.).