Nederlandse Omroep Stichting

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Holenderska Firma Nadawcza
Nederlandse Omroep Stichting
Ilustracja
Logo NOS od grudnia 2005
Państwo

 Holandia

Siedziba

Hilversum

Data założenia

29 maja 1969

Forma prawna

nadawca publiczny

Położenie na mapie Holandii
Mapa konturowa Holandii, w centrum znajduje się punkt z opisem „Holenderska Firma Nadawcza”
Ziemia52°14′21,9242″N 5°10′09,6010″E/52,239423 5,169334
Strona internetowa
Zarząd NOS (1969)

Nederlandse Omroep Stichting (wym. [ˈneːdərˌlɑntsə ˈʔɔmrup ˌstɪxtɪŋ]; pol. Holenderska Firma Nadawcza), skrótowo NOSholenderski nadawca publiczny. Jest jedną z organizacji nadawczych tworzących Nederlandse Publieke Omroep (NPO). Ma szczególny obowiązek tworzenia wiadomości i programów sportowych dla trzech holenderskich publicznych kanałów telewizyjnych i holenderskich publicznych stacji radiowych.

Zadania fundacji wynikają z Ustawy o mediach z 2008 roku, która ogłasza, iż NOS ma opracowywać regularne i częste programy o charakterze usług publicznych, w tym w szczególności pełny i bezstronny serwis informacyjny oraz relacje z procedur i debat parlamentarnych, a także sprawozdania z wydarzenia sportowe i inne imprezy krajowe. NOS pełni również funkcję koordynatora technicznego dla Nederlandse Publieke Omroep (NPO).

Jest częścią Europejskiej Unii Nadawców.

Historia[edytuj | edytuj kod]

W 1947 roku powstał Holenderski Związek Radiowy (NRU). Po kilku nieudanych próbach stworzenia publicznego systemu nadawczego i połączenia ze stacją krajową, NRU został utworzony jako związek stowarzyszeń nadawczych, które zapewniły wsparcie operacyjne. Stowarzyszenia były odpowiedzialne za własne osiągnięcia, ale studiami, orkiestrami i zewnętrznymi obiektami nadawczymi zarządzała NRU[1]. Cotygodniowe słuchowiska radiowe były również domeną NRU i działały do 1986 roku. NRU stała się holenderskim członkiem założycielem Europejskiej Unii Nadawców w 1950 roku. Tymczasem Holenderska Służba Telewizyjna (NTS) została utworzona w 1951 r., dwa lata po powrocie telewizji publicznej do fal radiowych[1].

Programy telewizyjne[edytuj | edytuj kod]

NOS jest odpowiedzialny za programy informacyjne, sportowe, polityczne i wydarzenia w publicznych sieciach telewizyjnych. Produkuje programy takie jak:

  • NOS Journaal – jeden z najważniejszych programów informacyjnych w Holandii, nadawany w NPO 1, NPO 2 oraz czasami NPO 3. Często jest on nazywany achtuurjournaal.
  • NOS Jeugdjournaal – program informacyjny skierowany dla dzieci w wieku 8–12 lat, nadawany na kanale NPO Zapp (holenderskim odpowiedniku polskiego kanału TVP ABC). Nadawany jest o godzinie 19:00 i trwa ok. 20 minut.
  • Nieuwsuur – program zapewniający wiadomości i relacje polityczne na temat nocnego godzinnego programu magazynu informacyjnego NPO 2. Jest produkowany razem z NTR.

Kanały tematyczne[edytuj | edytuj kod]

Oprócz nadawania w trzech głównych kanałach telewizji publicznej, NOS jest również odpowiedzialny za dwa kanały cyfrowe:

  • NPO Nieuws – kanał informacyjny, odpowiednik polskiego TVP Info.
  • NPO Politiek – kanał emitujący treści polityczne, oraz obrady parlamentarne Holandii.

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b About the NOS - Over de NOS, over.nos.nl [dostęp 2020-03-11] [zarchiwizowane z adresu 2017-12-11].