Nederlandse Spoorwegen

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj

Nederlandse Spoorwegen, NS jest głównym kolejowym przewoźnikiem pasażerskim w Holandii. Pociągi spółki korzystają z torów i infrastruktury kolejowej zarządzanej przez firmę ProRail, niegdyś część NS.

Firma jest w całości własnością rządu Holandii. Istniały plany publicznej emisji akcji spółki, lecz zostały one przełożone w bliżej nieokreśloną przyszłość.

Pokrycie Holandii siecią kolejowej komunikacji pasażerskiej jest bardzo dobre, pociągi docierają do prawie wszystkich miast, do większości z nich co najmniej raz lub dwa razy na godzinę. Pomiędzy największymi miastami kraju: Amsterdamem, Rotterdamem, Hagą i Utrechtem, pociągi NS kursują co 15 minut.

Pociągi kursują zwykle między 6 rano a północą, chociaż w aglomeracji Randstad NS zapewnia całonocną komunikację kolejową.

Oddziały NS[edytuj | edytuj kod]

Nederlandse Spoorwegen posiadają szereg oddziałów, jednak w komunikacji zewnętrznej nie wyróżnia się ich, używając jedynie określenia NS.

 • NS Reizigers (NSR) (NS Podróżni) – oddział odpowiedzialny za ruch pociągów pasażerskich oraz zatrudniający maszynistów i konduktorów.
 • NS Stations (NS Stacje) – odpowiedzialny za eksploatację wszystkich 390 dworców kolejowych w Holandii, również tych, z których korzystają pociągi innych niż NS przewoźników.
 • NedTrain – oddział odpowiedzialny za serwisowanie pociągów.
 • NS Vastgoed (NS Nieruchomości) – posiada 48 km² gruntów, zwykle w pobliżu stacji kolejowych, budując i użytkując na tych terenach węzły komunikacji publicznej, biura i budynki mieszkalne.
 • NS Commercie (NS Handel) – marketing, sprzedaż i obsługa klienta.
 • NS Internationaal – wraz z NS Reizigers i partnerami zagranicznymi uruchamia pociągi do innych krajów, takie jak Thalys (z Amsterdamu do Paryża), ICE (z Amsterdamu do Frankfurtu nad Menem) czy CityNightLine (do Monachium).
 • NedRailways – spółka joint-venture z Serco, uruchamiająca pociągi Merseyrail w okolicach Liverpoolu, i Northern Rail w północnej Anglii.

W 2002 roku Nederlandse Spoorwegen planowały założenie spółki joint-venture Nedkoleje z Polskimi Kolejami Państwowymi w celu prowadzenia pasażerskich przewozów kolejowych w województwie zachodniopomorskim. Plany te nie zostały zrealizowane.

Pociągi uruchamiane przez NS[edytuj | edytuj kod]

Pociągi krajowe uruchamiane przez NS dzielą się na następujące kategorie:

 • Stoptrein (pociąg osobowy) – pociągi tej kategorii zatrzymują się na każdej stacji na swojej trasie i służą głównie obsłudze ruchu lokalnego.
 • Sprinter pociąg identyczny z stoptrein, operujący na wydzielonych liniach aglomeracji Randstad.
 • Sneltrein (pociąg pospieszny) – pociągi tej kategorii zatrzymują się jedynie na większych stacjach. Kursują jedynie na wybranych trasach, najważniejsze z nich to Roosendaal na południowym zachodzie – Zwolle na północnym wschodzie kraju, oraz Arnhem/NijmegenRotterdam/Haga. Na obydwu tych trasach pociągi kursują co pół godziny
 • InterCity – kategoria wprowadzona w latach siedemdziesiątych. Pociągi zapewniają połączenia między największymi miastami kraju.

NS posiada wspólny system taryfowy z trzema mniejszymi przewoźnikami pasażerskimi (Syntus i Connexxion na wschodzie, NoordNed na północy kraju).

Polityka firmy[edytuj | edytuj kod]

W NS funkcjonuje system zwrotu części lub całości ceny biletu w przypadku opóźnienia pociągu. w przypadku opóźnienia przekraczającego pół godziny firma zwraca połowę, a w przypadku opóźnienia większego niż godzina, całość ceny biletu. Obiektem refundacji nie są opóźnienia w przypadku podróży na krótkie odległości, ani też opóźnienia zapowiadane z kilkudniowym wyprzedzeniem. Zwrot ceny biletu nie jest pomyślany jako rekompensata za utratę czasu w wyniku opóźnienia, lecz jako zniżka w cenie biletu z powodu niezadowalającej jakości usługi. Część kosztów pokrywa ProRail, ponieważ jest zwykle częściowo lub w całości odpowiedzialny za powstałe opóźnieni.

Od 1 stycznia 2004, palenie tytoniu jest zabronione w pociągach krajowych, wewnątrz dworców kolejowych i na zadaszonych peronach. Palenie marihuany jest również zabronione.

Od czerwca 2003 zaprzestano sprzedaży zimnych przekąsek i napojów na pokładzie pociągów krajowych. Zapotrzebowanie na tego typu usługę, niewielkie ze względu na niewielkie czasy podróży w Holandii, spadło dodatkowo wraz ze wzrostem liczby sklepów na dworcach kolejowych.

We wrześniu 2005 firma publicznie przeprosiła za swoje zaangażowanie w deportacje blisko 100 000 Żydów do nazistowskich obozów zagłady podczas II wojny światowej.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]