Neftochimik 1986 Burgas

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Football pictogram.svg Neftochimik Burgas
Pełna nazwa FK Neftochimik Burgas
Data założenia 1986, 2009 (reaktywowany)
Debiut w najwyższej lidze 1994-1995
Liga
V. liga
Stadion Stadion Nafteksu
Właściciel Bułgaria Nikołaj Filipow
Prezes Bułgaria Valentin Karavulchev
Trener Bułgaria Anton Spasow
Stroje
domowe
Stroje
wyjazdowe
Strona internetowa

FK Neftochimik 1986 Burgas (buł. ФК Нефтохимик 1986) – bułgarski klub piłkarski założony w 1986 roku, uważany za kontynuatora tradycji Lokomotiwu Burgas, powołanego do życia w 1932 roku. Od początku istnienia, znany był jako Neftochimik Burgas i Nafteks Burgas. W 2009 roku z powodów finansowych został rozwiązany i reaktywowany ponownie pod obecną nazwą.

Klub wszystkie swoje sukcesy odnosił w połowie lat 90., a jego dobra passa zaczęła się kiedy w 1990 roku prezesem został Christo Portoczanow. Cztery lata później zespół prowadzony przez późniejszego selekcjonera reprezentacji Dimityra Dimitrowa wywalczył awans do I ligi, w której grał nieprzerwanie do 2006 roku.

W tym czasie klub zdobył wicemistrzostwo kraju, Puchar Ligi, dotarł do finału i półfinału Pucharu Bułgarii, i dzięki wysokim lokatom w lidze, niemal corocznie reprezentował kraj w rozgrywkach o Puchar UEFA. Wielu zawodników Neftochimiku występowało w drużynie narodowej, która często swoje mecze rozgrywała na klubowym stadionie w Burgasie.

Kryzys rozpoczął się wraz z odejściem Portoczanowa w 2002 roku; z Nafteksem pożegnali się najlepsi piłkarze, a klub zaczynał tracić płynność finansową. W sezonie 2005-2006 zespół spadł z ekstraklasy.

Od kwietnia 2006 roku trenerem Nafteksu jest jeden z najbardziej utytułowanych szkoleniowców ostatnich lat w Bułgarii Georgi Wasilew. Na koniec rozgrywek 2006-2007 jego podopieczni zajęli drugie miejsce w tabeli, ale w dwumeczu barażowym o grę w I lidze przegrali z Widimą-Rakowski Sewliewo.

Sukcesy[edytuj]

  • wicemistrzostwo Bułgarii: 1
  • Puchar Ligi Bułgarskiej: 1
  • finał Pucharu Bułgarii: 1
  • półfinał Pucharu Bułgarii: 1
  • IV miejsce w ekstraklasie:

Stadion[edytuj]

Stadion Nafteksu w Burgasie jest częścią większego kompleksu sportowego, położonego nad Morzem Czarnym. Obiekt został zmodernizowany i dostosowany do wymogów UEFA na początku lat 90., kiedy prezesem klubu został Christo Portoczanow. Na tym stadionie wielokrotnie rozgrywała swoje mecze reprezentacja Bułgarii, m.in. spotkanie z Polską w eliminacjach do Euro 2000, wygrane przez podopiecznych Janusza Wójcika 3:0.

  • Pojemność: 18.037 miejsc

Linki zewnętrzne[edytuj]