Neil Road

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
 Singapur, Singapur
ulica Neil Road
Neil Road, Singapur.
Neil Road, Singapur.
Położenie na mapie Singapuru
Mapa lokalizacyjna Singapuru
ulica Neil Road
ulica Neil Road
Położenie na mapie świata
Mapa lokalizacyjna świata
ulica Neil Road
ulica Neil Road
Ziemia 1°16′40″N 103°50′34″E/1,277778 103,842778
Neil Road 2, Oct 06.JPG

Neil Road (chiń.: 尼路) to ulica jednokierunkowa położona w chińskiej dzielnicy Singapuru oraz w dzielnicy Tanjong Pagar, w obszarze Outram i Bukit Merah. Rozpoczyna się ona w węźle ulic South Bridge Road, Maxwell Road i Tanjong Pagar Road, kończy zaś przy Jalan Bukit Merah, gdzie łączy się z tą ostatnią. Na końcu drogi znajduje się zespół zabytków składający się ze kompleksu budowli w narodowym stylu i trzykondygnacyjnego budynku szkolnego w stylu wiktoriańskim, w którym mieściła się Fairfield Methodist Girls' School. Część ulicy przechodzącej przez obszar Tanjong Pagar stanowi miejsce, gdzie znajdują się kompleksy budynków, będących przykładami miejscowej architektury. Wykorzystywane są one obecnie w różnych celach.

Etymologia i historia[edytuj]

Droga ta była poprzednio znana jako Salat Road (Silat lub Selat), co w języku malajskim oznacza "cieśninę". Dawniej Salat Road była częścią plantacji muszkatołowca, która rozwijała się na Duxton Hill aż do późnych lat 50. XIX wieku. Malajska nazwa została zamieniona przez radnych w marcu 1858 r. dla uhonorowania brytyjskich bohaterów walczących w Powstaniu Sipajów z 1857 r. W domu nr 147 mieszkał dziadek byłego premiera Singapuru, Lee Kuan Yewa, który zakupił budynek w 1920 r. za 25tys. ówczesnych dolarów. Lee Kuan Yew mieszkał w tym domu przez kilka lat razem ze swoją rodziną.

W języku minnańskim, droga była znana jako goo chia chwee sia lo, co znaczy "stroma ulica Kreta Ayer".

Bibliografia[edytuj]

  • Victor R Savage, Brenda S A Yeoh (2004), Toponymics - A Study of Singapore Street Names, Eastern University Press, ISBN 981-210-364-3