Neil Road

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
 Singapur, Singapur
ulica Neil Road
Neil Road, Singapur.
Neil Road, Singapur.
Położenie na mapie Singapuru
Mapa lokalizacyjna Singapuru
ulica  Neil Road
ulica Neil Road
Ziemia1°16′40,0″N 103°50′34,0″E/1,277778 103,842778
Neil Road 2, Oct 06.JPG

Neil Road (chiń.: 尼路) to ulica jednokierunkowa położona w chińskiej dzielnicy Singapuru oraz w dzielnicy Tanjong Pagar, w obszarze Outram i Bukit Merah. Rozpoczyna się ona w węźle ulic South Bridge Road, Maxwell Road i Tanjong Pagar Road, kończy zaś przy Jalan Bukit Merah, gdzie łączy się z tą ostatnią. Na końcu drogi znajduje się zespół zabytków składający się ze kompleksu budowli w narodowym stylu i trzykondygnacyjnego budynku szkolnego w stylu wiktoriańskim, w którym mieściła się Fairfield Methodist Girls' School. Część ulicy przechodzącej przez obszar Tanjong Pagar stanowi miejsce, gdzie znajdują się kompleksy budynków, będących przykładami miejscowej architektury. Wykorzystywane są one obecnie w różnych celach.

Etymologia i historia[edytuj | edytuj kod]

Droga ta była poprzednio znana jako Salat Road (Silat lub Selat), co w języku malajskim oznacza "cieśninę". Dawniej Salat Road była częścią plantacji muszkatołowca, która rozwijała się na Duxton Hill aż do późnych lat 50. XIX wieku. Malajska nazwa została zamieniona przez radnych w marcu 1858 r. dla uhonorowania brytyjskich bohaterów walczących w Powstaniu Sipajów z 1857 r. W domu nr 147 mieszkał dziadek byłego premiera Singapuru, Lee Kuan Yewa, który zakupił budynek w 1920 r. za 25tys. ówczesnych dolarów. Lee Kuan Yew mieszkał w tym domu przez kilka lat razem ze swoją rodziną.

W języku minnańskim, droga była znana jako goo chia chwee sia lo, co znaczy "stroma ulica Kreta Ayer".

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Victor R Savage, Brenda S A Yeoh (2004), Toponymics - A Study of Singapore Street Names, Eastern University Press, ​ISBN 981-210-364-3