Nekopara

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Nekopara
jap. ネコぱら
Gra komputerowa
ProducentNeko Works
WydawcaSekai Project (Windows)
CFK (PS4, Switch)
PlatformaWindows, PS4, Nintendo Switch
Data wydaniaNekopara Vol. 1
29 grudnia 2014
Nekopara Vol. 0
15 sierpnia 2015
Nekopara Vol. 2
20 lutego 2016
Nekopara Vol. 3
25 maja 2017
Nekopara Extra
27 lipca 2018
Nekopara Vol. 4
26 listopada 2020
Gatunekpowieść wizualna
OVA
ReżyserHayashi Hiroki
ScenariuszYūta Kikuchi
Studioixtl
Felix Film
Liczba odcinków1
Data wydania22 grudnia 2017
Czas trwania58 minut
Manga
ArtystaTam-U
WydawcaASCII Media Works
Odbiorcyseinen
Drukowana wDengeki G’s Comic
Wydawana30 maja 2018obecnie
ONA
Nekopara Extra
ReżyserYasutaka Yamamoto
ScenariuszGō Zappa
Studioanchor
Felix Film
Data wydania27 lipca 2018
Czas trwania21 minut
Telewizyjny serial anime
ReżyserYasutaka Yamamoto
ScenariuszGō Zappa
MuzykaAkiyuki Tateyama
StudioFelix Film
Stacja telewizyjnaAT-X, Tokyo MX, BS11
Premierowa emisja9 stycznia 202026 marca 2020
Liczba odcinków12

Nekopara (jap. ネコぱら) – seria powieści wizualnych dla dorosłych stworzona przez Neko Works i wydana przez Sekai Project. Pierwsza gra z serii, Nekopara Vol. 1, została wydana w grudniu 2014 roku[1]. Seria osadzona jest w świecie, w którym ludzie żyją obok dziewczyn-kotów, znanych jako „neko”.

Adaptacja Nekopara w postaci anime typu OVA dla wszystkich grup wiekowych została wydana na platformie Steam w grudniu 2017 roku. Kolejna adaptacja w postaci telewizyjnego serialu anime, wyprodukowana przez studio Felix Film, była emitowana od stycznia do marca 2020 roku.

29 listopada 2021 roku Neko Works ogłosiło, że w produkcji znajduje się nowa gra z serii – After La Vraie Famille[2].

Rozgrywka[edytuj | edytuj kod]

Nekopara to seria powieści wizualnych, więc większość rozgrywki skupia się na czytaniu przez gracza historii przedstawianej w grze. Nekopara nie oferuje możliwości wyboru w trakcie rozgrywki, a gracz nie ma wpływu na fabułę. Gry są w pełni udźwiękowione (z wyjątkiem głównego bohatera) i wykorzystują system zwany „E-mote”, który pozwala animować postacie w grze, zamiast statycznych spriete’ów[3]. W Nekoparze Vol. 0 dodano nową funkcję, w której gracz może klikać postacie w grze, aby je „pogłaskać”. Postacie będą reagować na różne sposoby w zależności od tego, gdzie gracz je pogłaszcze.

Fabuła[edytuj | edytuj kod]

Vol. 0[edytuj | edytuj kod]

Prequel Vol. 1 przedstawiający dzień z życia Shigure i sześciu dziewczyn-kotów w rodzinnym domu. Udział poprzedniego bohatera, Kashou Minadukiego, jest minimalny.

Vol. 1[edytuj | edytuj kod]

Kashou Minaduki jest początkującym cukiernikiem, który wyprowadza się z domu, aby otworzyć własną cukiernię. Podczas rozpakowywania się w swoim nowym sklepie odkrywa, że dwójka neko z jego rodziny, Chocola i Vanilla, przyjechała wraz z nim, ukrywając się w kartonowych pudłach. Po tym, jak Chocola i Vanilla przekonały Kashou, by pozwolił im zostać i zamieszkać z nim, cała trójka zaczęła pracować razem w jego sklepie, La Soleil. Podczas historii Kashou jest kilkukrotnie odwiedzany przez swoją siostrę Shigure i pozostałą czwórkę neko należących do ich rodziny.

Vol. 2[edytuj | edytuj kod]

Shigure i pozostała czwórka neko, Azuki, Cinnamon, Maple i Coconut rozpoczynają pracę w La Soleil. Ta część skupia się głównie na Azuki i Coconut oraz ich czasami kontrowersyjnych relacjach, kiedy to starają się odnaleźć swoje miejsce w sklepie.

Vol. 3[edytuj | edytuj kod]

Historia La Soleil trwa. Ta część skupia się głównie na Cinnamon i Maple oraz ich silnej więzi, gdy Maple stara się spełnić swoje marzenie.

Vol. 4[edytuj | edytuj kod]

La Soleil i rodzina Minaduki przygotowują się do Bożego Narodzenia. Ta część koncentruje się głównie na Kashou i zrozumieniu, czym tak naprawdę jest niego pieczenie, aby mógł być dumny ze swojej mentorki i zdobyć uznanie ojca.

Extra[edytuj | edytuj kod]

Ta część, rozgrywająca się sześć miesięcy przed Vol. 1, skupia się na rodzinie Minadukich z czasów, gdy Chocola i Vanilla były kociętami, starającymi się przystosować się do życia w rodzinie.

Bohaterowie[edytuj | edytuj kod]

 • Kashou Minaduki (jap. 水無月 嘉祥 Minazuki Kashou)
Seiyū: Shinnosuke Tachibana (tylko OVA i serial TV)[4][5]
Kashou jest bohaterem większości gier z serii Nekopara. Wywodzi się z rodziny o długiej linii cukierników i postanawia wbrew woli rodziców wyprowadzić się z domu i otworzyć własną cukiernię. Okazuje się, że Kashou studiował za granicą we Francji i starał się uhonorować swoją mentorkę, skupiając swój talent do pieczenia na słodyczach w stylu zachodnim, nazywając swoją cukiernię La Soleil po cukierni swojej mentorki.
 • Vanilla (jap. バニラ Banira)
Seiyū: Yuka Inokuchi[6] (w grach wymieniona jako Amu Nakamura)[7], Iori Saeki (serial TV)[5]
Vanilla to spokojna i cicha siwowłosa neko. Rzadko wyraża swoje emocje, przez co przypomina trochę postać kūdere. Kocha swoją siostrę bliźniaczkę Chocolę i często podąża za nią, gdziekolwiek się udaje. Ona i Chocola przez większość serii są najmłodszymi neko rodziny Minadukich.
 • Chocola (jap. ショコラ Shokora)
Seiyū: Maki Tomonaga[8] (w grach wymieniona jako Himari)[9], Yuki Yagi (serial TV)[5]
Chocola to pogodna i energiczna neko o brązowych włosach; jest często opisywana jako beztroska i zawsze mówi o sobie w trzeciej osobie. Jest siostrą bliźniaczką Vanilli i wprowadziła się do Kashou po tym, jak założył własną firmę.
 • Cacao (jap. カカオ Kakao)
Seiyū: Yūka Morishima (tylko serial TV)[10]
Cacao to postać, która zadebiutowała w serialu animowanym. Ma miętowo-zielone włosy i zawsze nosi czapkę. Wcześniej była bezdomną neko, zanim Chocola przyprowadziła ją do domu Minadukich.
 • Shigure Minaduki (jap. 水無月 時雨 Minazuki Shigure)
Seiyū: Mai Nagai[11] (w grach wymieniona jako Emi Sakura)[12], M.A.O (serial TV)[5]
Młodsza siostra Kashou. Wydaje się, że żywi romantyczne uczucia do brata w kazirodczy sposób. Ona i Kashou są właścicielami neko rodziny Minaduki.
 • Azuki (jap. アズキ)
Seiyū: Mia Naruse[13][14], Shiori Izawa (serial TV)[5]
Azuki jest najstarszą neko rodziny Minadukich. Pomimo tego, że jest najstarsza, jest też najniższa i ma psotną osobowość. Jednak zasługuje na bycie najstarszą dziewczyną-kotem, bez wysiłku zarządzając i prowadząc swoje siostry podczas pracy w kawiarni Kashou. Ma również osobowość tsundere, działając sarkastycznie i skrzętnie ukrywając swoje prawdziwe emocje wobec wszystkich. Jest munchkinem.
 • Maple (jap. メイプル Meipuru)
Seiyū: Yui Ogura[15][16], Miku Itō (serial TV)[5]
Maple jest drugą najstarszą neko rodziny Minadukich. Ma niezależną/dojrzałą osobowość, a także jest odrubinę tsundere, biorąc pod uwagę, że jest zwykle nieszczera wobec siebie. Lubi odwiedzać kawiarnie, aby próbować różnych potraw i napojów. Chce zostać piosenkarką, ale powstrzymuje ją brak pewności siebie, a także perspektywa, że osiągnie sukces tylko dlatego, że jest dziewczyną-kotem. Jest amerykańskim curlem.
 • Cinnamon (jap. シナモン Shinamon)
Seiyū: Tae Okajima (OVA[17]; w grach wymieniona jako Uyu Arisaka)[18], Yuri Noguchi (serial TV)[5]
Cinnamon jest trzecią najstarszą neko rodziny Minadukich. Często interpretuje rzeczy w sposób seksualny, wyniku czego się podnieca. Ma największy rozmiar biustu ze wszystkich neko. Jest najbliżej Maple i dlatego aspiruje do bycia u jej boku, aby wspierać jej życiowe decyzje. Jest szkockim zwisłouchym z fioletowymi włosami.
 • Coconut (jap. ココナツ Kokonatsu)
Seiyū: Ryōko Tezuka (gry[19]; w OVA wymieniona jako Megumi Tateishi)[20], Marin Mizutani (serial TV)[5]
Coconut to trzecia najmłodsza neko z rodziny Minaduki. Inne postacie chwalą ją za jej „fajną” osobowość, ale ona wolałaby uchodzić raczej za uroczą niż fajną. Cierpi na niską samoocenę z powodu jej niezdarności i samozwańczego braku umiejętności. Próbuje również zrobić więcej, niż może, aby wyglądać bardziej na starszą siostrę i starać się nie obciążać Kashou i innych dziewczyn-kotów. Ma heterochromię, jej prawe oko jest żółte, a lewe niebieskie. Jest maine coonem.

Historia wydań[edytuj | edytuj kod]

Nekopara Vol. 1, została wydana w dwóch wersjach: nieocenzurowanej wersji dla dorosłych, która zawiera sceny erotyczne i nagość, oraz ocenzurowanej wersji dla wszystkich grup wiekowych, w której treści erotyczne są usunięte[21]. Vol. 1 miała premierę 30 grudnia 2014[22][23] Fan disc dla wszystkich grup wiekowych zatytułowany Nekopara Vol. 0 został wydany 17 sierpnia 2015[24][25]. Nekopara Vol. 2 została wydana 20 lutego 2016[26]. Nekopara Vol. 3 pierwotnie miała ukazać się 28 kwietnia 2017[27], ale premiera została przesunięta na 26 maja 2017[28]. Niedługo po wydaniu Vol. 3 Neko Works ogłosiło, że Vol. 4 ukaże się „wkrótce”[29]. Później ujawniono, że część czwartą: Neko to Patisserie no Noel zaplanowano na 27 listopada 2020[30].

W 2018 roku Nekopara została przeportowana i wydana na konsole PlayStation 4 i Nintendo Switch[31].

Spin-off, NEKOPALIVE, został wydany na Steam 1 czerwca 2016[32].

Potwierdzono, że mini-powieść wizualna oparta na dzieciństwie Chocoli i Vanilli zostanie wyprodukowana po zebraniu 800 000 USD na Kickstarterze Nekopara OVA[33]. Później ogłoszono, że będzie nosić tytuł Nekopara Extra; została wydana 27 lipca 2018[34].

W listopadzie 2021 roku ujawniono, że nowa część zatytułowana After La Vraie Famille jest w fazie rozwoju[2].

Sprzedaż[edytuj | edytuj kod]

Do maja 2016 roku seria Nekopara sprzedała się w ponad 500 000 egzemplarzy[35]. Do kwietnia 2017 liczba ta podwoiła się, przekraczając milion egzemplarzy[36]. Rok później, w kwietniu 2018 roku, seria sprzedała się w ponad 2 milionach egzemplarzy[37], a kwietniu 2020 sprzedaż przekroczyła 3 miliony egzemplarzy na Steamie[38]. 29 listopada 2021 Neko Works ogłosiło, że sprzedaż serii przekroczyła 5 milionów kopii[2].

Odbiór[edytuj | edytuj kod]

Hardcore Gamer dał Nekoparze Vol. 1 pozytywną recenzję, stwierdzającą, że „Nekopara to lekka i puszysta powieść wizualna, która spodoba się fanom dziewczyn-kotów”, ale zauważył, że „niektórzy mogą być zniechęceni aspektem seksualnym fabuły”[39].

W maju 2021 roku Nekopara była jednym z pięciu tytułów anime isekai (wraz z KonoSubą, Odrodzonym jako galareta, Princess Lover! i Zombie Land Sagą), które zostały częściowo zakazane przez rosyjski rząd za ich przedstawianie reinkarnacji[40].

Adaptacje[edytuj | edytuj kod]

Anime[edytuj | edytuj kod]

OVA[edytuj | edytuj kod]

W lipcu 2016 r. Sekai Project ogłosiło, że przeprowadzi kampanię na Kickstarterze, aby sfinansować adaptację Nekopara jako anime typu original video animation (OVA) dla wszystkich grup wiekowych[41]. Kampania rozpoczęła się w grudniu 2016 i osiągnęła swój cel finansowania w wysokości 100 000 dolarów „zaledwie godzinę” po uruchomieniu[42]. Kampania zakończyła się na Kickstarterze 11 lutego 2017 i zebrała 963 376 dolarów od 9322 wspierających[43], jednak została przedłużona, aby osiągnąć ostateczny cel. W marcu 2017 kampania formalnie zakończyła się i zebrała w sumie 1 049 552 dolarów[44]. 4 grudnia 2017 Sekai Project ogłosiło, że OVA zostanie wydana 26 grudnia 2017[45], jednak została później przeniesiona na 22 grudnia 2017 z powodu błędu w wysyłce przez Tokyo Otaku Mode, firmę odpowiedzialną za dostarczenie artykułów fizycznych[46]. Produkcja została wydana na platformie Steam, stając się jedną z najlepiej zarabiających w tym serwisie w miesiącu swojej premiery[47].

Piosenką otwierającą OVA jest „Baby→Lady LOVE” zaśpiewana przez Ray, a końcową – „▲MEW▲△MEW△CAKE” wykonana przez Kotoko.

Druga OVA, oparta na powieści wizualnej Nekopara Extra, została wydana wraz z powieścią wizualną 27 lipca 2018[48]. Motywem końcowym Nekopary Extra jest „Symphony” w wykonaniu Luce Twinkle Wink☆[49].

Serial telewizyjny[edytuj | edytuj kod]

Podczas 95. Comiketu ogłoszono, że rozpoczęła się produkcja serialu telewizyjnego, będącego adaptacją serii gier[50]. Serial został wyprodukowany przez studio Felix Film i wyreżyserowany przez Yasutakę Yamamoto. Za kompozycję serii odpowiada Gō Zappa, postacie zaprojektował Yuichi Hirano, a muzykę skomponował Akiyuki Tateyama[51]. Jego pierwszy odcinek miał swoją premierę na Anime Expo 2019 6 lipca 2019[52], a dwa pierwsze odcinki zostały wyemitowane podczas specjalnego wydarzenia w Tokio 24 grudnia 2019[53]. Serial był emitowany od 9 stycznia 2020 do 26 marca 2020 na AT-X, Tokyo MX i BS11[54]. Piosenką otwierającą anime jest „Shiny Happy Days”, którą zaśpiewały Yuki Yagi, Iori Saeki, Shiori Izawa, Miku Itō, Yuri Noguchi i Marin Mizutani; piosenką końcową – „Yōdamari no kaori” (jap. 陽だまりの香り) wykonana przez Yagi i Saeki[55]. Serial składa się łącznie 12 odcinków[56]. Funimation nabyło prawa do dystrybucji serialu w Ameryce Północnej, na Wyspach Brytyjskich i Australazji, poprzez platformy streamingowe FunimationNow, Wakanim i AnimeLab, oraz stworzyło angielski dubbing dla serii[57].

Manga[edytuj | edytuj kod]

Adaptacja mangowa ilustrowana przez Tam-U jest obecnie publikowana w magazynie „Comic Dengeki G”[58]. Pierwszy rozdział mangi ukazał się w lipcowym numerze „Dengeki G’s Comic” 30 maja 2018[59].

Gra mobilna[edytuj | edytuj kod]

W 2019 roku została zapowiedziana mobilna adaptacja serii, Nekoparaiten!; jej premiera planowana była na 2020 rok[60]. Twórcy produkcji określili jej gatunek jako „romantyczną grę symulacyjną”[61].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

 1. NEKOPARA Vol. 1, Steam [dostęp 2022-02-20] (pol.).
 2. a b c Neko Works Reveals New Nekopara Title, Game Franchise's 5 Million Sales Worldwide, Anime News Network [dostęp 2022-02-20] (ang.).
 3. Meet The Catgirls Of Sekai Project’s Visual Novel NEKOPARA Vol. 1 – Siliconera, web.archive.org, 20 grudnia 2016 [dostęp 2022-02-20] [zarchiwizowane z adresu 2016-12-20].
 4. Character: Minaduki Kashou. Nekopara OVA. [dostęp 2022-04-14].
 5. a b c d e f g h Crystalyn Hodgkins: Neko Works Reveals Nekopara TV Anime Details, Nekopara Vol. 4 Game Title (Updated). Nekopara OVA, 2019-06-29. [dostęp 2022-04-14].
 6. Character: Vanilla. Nekopara OVA. [dostęp 2022-04-14].
 7. バニラ. Nekopara. [dostęp 2022-04-14].
 8. Character: Chocola. Nekopara OVA. [dostęp 2022-04-14].
 9. ショコラ. Nekopara. [dostęp 2022-04-14].
 10. カカオ Cacao. TV Anime Nekopara. [dostęp 2022-04-14].
 11. Character: Shigure. Nekopara OVA. [dostęp 2022-04-14].
 12. 水無月 時雨. Nekopara. [dostęp 2022-04-14].
 13. アズキ. Nekopara. [dostęp 2022-04-14].
 14. Character: Azuki. Nekopara OVA. [dostęp 2022-04-14].
 15. メイプル. Nekopara. [dostęp 2022-04-14].
 16. Character: Maple. Nekopara OVA. [dostęp 2022-04-14].
 17. Character: Cinnamon. Nekopara OVA. [dostęp 2022-04-14].
 18. シナモン. Nekopara. [dostęp 2022-04-14].
 19. ココナツ. Nekopara. [dostęp 2022-04-14].
 20. Character: Coconut. Nekopara OVA. [dostęp 2022-04-14].
 21. The Sex Games That Steam Censors, Kotaku [dostęp 2022-02-20] (ang.).
 22. Catgirl visual novel Nekopara out today on Steam, Destructoid, 29 grudnia 2014 [dostęp 2022-02-20] (ang.).
 23. Sekai Project Adds Nekopara Vol. 1 Visual Novel to Steam’s Greenlight, Anime News Network [dostęp 2022-02-20] (ang.).
 24. 【ダウンロード版】ネコぱらvol.0~水無月ネコたちの日常! – NEKO WORKs – BOOTH (同人誌通販・ダウンロード), web.archive.org, 22 października 2016 [dostęp 2022-02-20] [zarchiwizowane z adresu 2016-10-22].
 25. NEKOPARA Vol. 0, Steam [dostęp 2022-02-20] (pol.).
 26. NEKOPARA Vol. 2, Steam [dostęp 2022-02-20] (pol.).
 27. tweet, Twitter [dostęp 2022-02-20] (ang.).
 28. tweet, Twitter [dostęp 2022-02-20] (jap.).
 29. Nekopara Vol. 4 Announced by Neko Works – Hardcore Gamer, hardcoregamer.com, 29 maja 2017 [dostęp 2022-02-20] (ang.).
 30. tweet, Twitter [dostęp 2022-02-20] (jap.).
 31. Nekopara coming to PS4, Switch [Update], Gematsu, 28 stycznia 2018 [dostęp 2022-02-20] (ang.).
 32. NEKOPALIVE na Steam, Steam [dostęp 2022-02-20] (pol.).
 33. Update 13: Mini VN Stretch Goal REACHED! · NEKOPARA Anime OVA, Kickstarter [dostęp 2022-04-14] (ang.).
 34. tweet, Twitter [dostęp 2022-02-20] (jap.).
 35. tweet, Twitter [dostęp 2022-02-20] (jap.).
 36. tweet, Twitter [dostęp 2022-02-20] (ang.).
 37. Nekopara Games Have Sold 2 Million Copies, Anime News Network [dostęp 2022-02-20] (ang.).
 38. tweet, Twitter [dostęp 2022-02-20] (jap.).
 39. Review: NEKOPARA Vol. 1 – Hardcore Gamer, hardcoregamer.com, 29 grudnia 2014 [dostęp 2022-02-20] (ang.).
 40. Russia May Ban Isekai Anime Over Reincarnation Controversy, Anime [dostęp 2022-02-20] (ang.).
 41. Sekai Project, Degica Plan to Launch Kickstarters for NEKOPARA Anime, Kimi Ga Nozomu Eien Game Remake, Anime News Network [dostęp 2022-02-21] (ang.).
 42. Nekopara Anime Kickstarter Funded on First Day – Hardcore Gamer, hardcoregamer.com, 28 grudnia 2016 [dostęp 2022-02-21] (ang.).
 43. Humberto Saabedra, „Nekopara” Anime OVA Kickstarter Crushes Goal With $963K Total, Crunchyroll [dostęp 2022-02-21] (ang.).
 44. Nekopara OVA Crowdfunding Meets Final Goal in Overtime, Anime News Network [dostęp 2022-02-21] (ang.).
 45. Update 31: Update #31 Shipping Alert! Shipping Alert! · NEKOPARA Anime OVA, Kickstarter [dostęp 2022-04-14] (ang.).
 46. Update 37: Digital Keys Going Out to Backers Ahead of Schedule · NEKOPARA Anime OVA, Kickstarter (ang.).
 47. Top New Releases of 2017, web.archive.org, 14 kwietnia 2021 [dostęp 2022-02-20] [zarchiwizowane z adresu 2021-04-14].
 48. Update 44: Update on NEKOPARA Extra Game and OVA! · NEKOPARA Anime OVA, Kickstarter [dostęp 2022-04-14] (ang.).
 49. NEKOPARA OVA, NEKOPARA OVA [dostęp 2022-02-21].
 50. Nekopara Visual Novel Gets TV Anime, Anime News Network [dostęp 2022-02-21] (ang.).
 51. Neko Works Reveals Nekopara TV Anime Details, Nekopara Vol. 4 Game Title, Anime News Network [dostęp 2022-02-21] (ang.).
 52. Anime Expo Hosts Capcom’s Yoshinori Ono, Nekopara’s Sayori, Nekopara TV Anime Premiere, Anime News Network [dostęp 2022-02-21] (ang.).
 53. ネコぱら製作委員会, 第1話・第2話☆クリスマスイヴ先行上映会のお知らせ | TVアニメ「ネコぱら」公式サイト, 第1話・第2話☆クリスマスイヴ先行上映会のお知らせ | TVアニメ「ネコぱら」公式サイト [dostęp 2022-02-21] (jap.).
 54. Nekopara TV Anime Premieres in January 2020, Anime News Network [dostęp 2022-02-21] (ang.).
 55. Nekopara TV Anime’s Promo Video Reveals January 9 Debut, Theme Songs, Anime News Network [dostęp 2022-02-21] (ang.).
 56. ネコぱら製作委員会, TVアニメ「ネコぱら」Blu-ray BOX | TVアニメ「ネコぱら」公式サイト, TVアニメ「ネコぱら」Blu-ray BOX | TVアニメ「ネコぱら」公式サイト [dostęp 2022-02-21] (jap.).
 57. Funimation to Stream Nekopara, BOFURI Anime, Anime News Network [dostęp 2022-02-21] (ang.).
 58. Paul Chapman, Catgirl-Themed Visual Novel „Nekopara” Gets a Manga Makeover, Crunchyroll [dostęp 2022-02-21] (ang.).
 59. Manga Briefs Roundup: March 2018, Anime News Network [dostęp 2022-02-21] (ang.).
 60. Rift, Nekoparaiten Going the Way of the Gacha, Sankaku Complex, 5 lipca 2019 [dostęp 2022-02-21] (ang.).
 61. Nekoparaiten! announced for smartphones, Gematsu, 4 lipca 2019 [dostęp 2022-02-21] (ang.).

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]