Nekrotyczna plamistość kory jabłoni

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Nekrotyczna plamistość kory jabłonichoroba nieinfekcyjna jabłoni spowodowana toksycznością manganu[1].

Mangan jest jednym z pierwiastków niezbędnych dla wzrostu roślin, jednak jego nadmiar jest dla roślin szkodliwy. Zawartość manganu w roślinach zmienia się w zależności od fazy ich wegetacji; najwięcej zawierają go rośliny we wcześniejszych fazach rozwojowych, najmniej pod koniec wegetacji. Również jego rozmieszczenie w roślinie jest nierównomiernie. Największe jego ilości gromadzą się w liściach, stąd też w liściach obserwuje się objawy jego nadmiaru w postaci późno występującej chlorozy liści, żółtych, nekrotycznych plam na brzegach liści lub na całej powierzchni ich blaszki. Nekrotyczne plamy pojawiają się także na korze[2].

Przyczyną nadmiaru manganu zwykle bywa przenawożenie tym pierwiastkiem, ale wpływ na to ma również gleba. Zwiększa się niebezpieczeństwo zakłóceń w pobieraniu manganu na lekkich glebach o odczynie obojętnym, na glebach kwaśnych swieżo zwapnowanych, na glebach próchnicznych zalegających na podłożu wapiennym, na glebach przesuszonych i na glebach wapnowanych węglanem wapnia[2].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Zbigniew Borecki, Małgorzata Solenberg (red.), Polskie nazwy chorób roślin uprawnych, wyd. 2, Poznań: Polskie Towarzystwo Fitopatologiczne, 2017, ISBN 978-83-948769-0-6.
  2. a b Grażyna Hołubowicz-Kliza, Nieinfekcyjne czynniki chorobotwórcze, Puławy: Państwowy Instytut Wydawniczy, 2018, ISBN 978-83-7562-289-8.