Nelson Algren

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Nelson Algren
Ilustracja
Data i miejsce urodzenia 28 marca 1909
Detroit
Data i miejsce śmierci 9 maja 1981
Sag Harbor

Nelson Algren (właśc. Nelson Ahlgren Abraham, ur. 28 marca 1909 w Detroit, zm. 9 maja 1981 w Sag Harbor N.Y.) – pisarz amerykański, którego twórczość w głównej mierze odnosiła się do życia w dzielnicach zamieszkanych przez biednych Polaków i którego powieści uznane zostały przez Amerykanów polskiego pochodzenia za antypolskie.

Napisał 4 powieści i ponad 50 nowel, poezji, szkiców krytycznych i książek podróżniczych.

Jego ojciec, szwedzki emigrant, pod wpływem Starego Testamentu nawrócił się na judaizm i zmienił nazwisko na „Abraham”. Matka była niemiecką Żydówką.

Dzieciństwo spędzone w Chicago w South Side – dzielnicy biedy, ukształtowało twórczość Algrena; stąd czerpał motywy z życia lokalnych polityków oraz wyrzutków społecznych wielkiego miasta: prostytutek, pijaków i dziwaków. Ukończył studia na wydziale dziennikarstwa (Uniwersytet Illinois). Potem wykonywał różne prace dorywcze, m.in. był domokrążcą; został też skazany na karę więzienia za kradzież.

W 1933 opublikowano jego pierwsze opowiadanie So help me. W czasie II wojny służył w wojsku we Francji. Był dwukrotnie żonaty (jego druga żona była Polką); oba małżeństwa szybko skończyły się rozwodem.

W 1947 poznał w USA francuską pisarkę i filozofkę Simone de Beauvoir, uczuciowy związek z nią trwał 17 lat. Razem odbyli wiele podróży (m.in. Ameryka Łacińska, Grecja i Turcja).

Sławę przyniosła mu uważana za antypolską powieść The Man with the Golden Arm (Człowiek o złotej ręce) 1949, nagrodzona w 1950 National Book Award, bestseller, następnie sfilmowana.

W 1981 zmarł nagle w czasie przyjęcia, wydanego z okazji przyznania mu członkostwa w American Academy of Arts and Letters. Według Paula Johnsona powodem śmierci był stres związany z wywiadem poświęconym związkowi Algrena z de Beauvoir.

Algren nie był dotąd tłumaczony na język polski.

Dzieła[edytuj]

  • Somebody in Boots, 1935
  • Never Come Morning, 1942
  • The Neon Wilderness, 1947
  • The Man with the Golden Arm, 1949
  • A Walk on the Wild Side, 1956
  • The Devil’s Stocking, 1983

Filmy na podstawie jego dzieł[edytuj]