Nematocydy

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii

Nematocydy (łac. Nemata – nicienie, occidere – zabijać), środki nicieniobójcze – związki chemiczne używane do ochrony roślin przeciwko nicieniom żywiącym się korzeniami. Stosowane są doglebowo. Ze względu na tworzenie przez nicienie cyst, które są szczególnie odporne na działanie pestycydów, do ich zwalczania stosuje się specyficzne substancje o dużej toksyczności lub niektóre insektycydy w dużych stężeniach.

Jako nematocydy stosuje się np. dazomet(inne języki), który w glebie ulega rozkładowi z wytworzeniem silnie toksycznego izocyjanianu metylu. Używane są też estry kwasu fosforowego, np. tionazyna(inne języki) oraz insektycydy karbaminianowe, np. karbofuran(inne języki), aldikarb(inne języki) lub oksamyl(inne języki)[a].

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Uwagi[edytuj | edytuj kod]

  1. W 2023 r. Komisja Europejska wydała rozporządzenie nr 2023/741, zgodnie z którym oksamyl ma zostać wycofany z obrotu, a jego stosowanie należy zakończyć do 1.11.2023[1].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Maria Chmal, Koniec ery dla trzech ważnych substancji czynnych: Ipkonazol, Oksamyl i Benfluralina będą wycofane! [online], 13 czerwca 2023 [dostęp 2023-06-15].

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]