Ne’ot Semadar

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
(Przekierowano z Neot Semadar)
Skocz do: nawigacja, szukaj
Ne’ot Semadar
לוטן
Ilustracja
Widok na Ne’ot Semadar
Państwo  Izrael
Dystrykt Dystrykt Południowy
Wysokość 405 m n.p.m.
Populacja (2007)
• liczba ludności

161
Nr kierunkowy +972 8
Kod pocztowy 88860
Położenie na mapie Izraela
Mapa lokalizacyjna Izraela
Ne’ot Semadar
Ne’ot Semadar
Ziemia30°02′54″N 35°01′31″E/30,048333 35,025278
Strona internetowa
Portal Portal Izrael

Ne’ot Semadar (hebr. לוטן) - kibuc położony w samorządzie regionu Chewel Elot, w Dystrykcie Południowym, w Izraelu.

Leży w południowej części pustyni Negew, w otoczeniu kibuców Jahel i Newe Charif. Na północ od kibucu znajduje się baza wojskowa Shizafon, na południowym zachodzie wojskowa szkoła inżynieryjna oraz tajne bazy Sił Obronnych Izraela. Na południe od kibucu znajduje się baza lotnicza Ovda oraz port lotniczy Ovda.

Członek Ruchu Kibuców (Ha-Tenu’a ha-Kibbucit).

Historia[edytuj]

Kibuc został założony w 1989 w miejscu wcześniejszego - założonego w 1980 - nieistniejącego kibucu Shizafon (hebr. שִׁזָּפוֹן). Jego założyciele kierowali się zasadami hinduskiego filozofa Jiddu Krishnamurti, według którego można osiągnąć pełną wolność poprzez uważną obserwację własnego umysłu, wolną od idealizmu[1].

Kultura i sport[edytuj]

Centrum Sztuki w kibucu Ne’ot Semadar

Członkowie kibucu wybudowali Centrum Sztuki, w którym mieści się 14 warsztatów artystycznych, takich jak witraże, ceramika, tkaniny, drzewo i metal.

W kibucu znajduje się basen pływacki.

Gospodarka[edytuj]

Gospodarka kibucu opiera się na rolnictwie ekologicznym: winnicy, sadownictwie oliwek i produkcji oliwy[2]. Dodatkowo uprawia się tutaj warzywa, hoduje kozy i ryby[3].

Ważną dziedziną tutejszej gospodarki jest turystyka.

Komunikacja[edytuj]

Z kibucu wyjeżdża się na południe na drogę ekspresową nr 40 ISR-HW40.png (Kefar Sawa-Ketura), którą jadąc na zachód dojeżdża się do skrzyżowania Shizafon z drogą ekspresową nr 12 ISR-HW12.png (Ne’ot Semadar-Ejlat) lub jadąc na południowy wschód dojeżdża się do drogi ekspresowej nr 90 ISR-HW90.png (Taba-Metulla).

Przypisy

  1. Wolność od znanego (pol.). W: Jiddu Krishnamurti [on-line]. [dostęp 28 maja 2009].
  2. Neot Smadar: Bio-Organic Farming and Environmentally Friendly (ang.). W: Jewish Agency for Israel [on-line]. [dostęp 28 maja 2009].
  3. Rising from nothing in the desert, idealists now work amid water, orchards, gardens and fish (ang.). W: Rodale Institute [on-line]. [dostęp 28 maja 2009].

Linki zewnętrzne[edytuj]