Neretwa

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Neretva Map.PNG
Neretwa w Mostarze
Stary Most nad Neretwą w Mostarze
Most przez Neretwę w Metkowiciu w Chorwacji

Neretwa (Neretva) – rzeka w Bośni i Hercegowinie i Chorwacji, uchodząca do Adriatyku. Największa i najdłuższa rzeka po wschodniej stronie basenu Adriatyku. Długość: 225 km, w tym 203 km w Bośni i Hercegowinie, 22 km w Chorwacji. Średni przepływ w mieście Metković (około 20 km od ujścia): 378 m³/s. Powierzchnia dorzecza: 9106 km².

Główne dopływy:

Źródła Neretwy znajdują się na wysokości 1095 m n.p.m. na przełęczy Gredelj między pasmami Zelengora i Lebršnik w Górach Dynarskich. Płynie na północny zachód, podobnie jak wszystkie większe rzeki Bośni. Między miejscowościami Konjic i Jablanica tworzy przełom. Następnie okrąża od północy i zachodu masyw Prenj i kieruje się na południe. Uchodzi do Adriatyku deltą o powierzchni około 120 km².

Od Konjica do ujścia doliną Neretwy biegną linia kolejowa SarajewoPloče i szosa. Koło Jablanicy znajduje się sztuczny zbiornik wodny Jablaničko jezero, a na odcinku między Jablanicą a Mostarem – kilka zapór wodnych z hydroelektrowniami.

Główne miejscowości nad Neretwą:

Przez Neretwę prowadzi Stary Most w Mostarze – zabytek z listy światowego dziedzictwa UNESCO, zniszczony podczas wojny w 1993 roku, odbudowany w 2004.

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]