Nesquik

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Wartość odżywcza
Nesquik[1]
(w 30g produktu)
Wartość energetyczna
114 kcal = 477 kJ
Węglowodany 10.5 g
Tłuszcze 1.1 g
w tym kwasy tłuszczowe
nasycone 0.5 g

Nesquik – popularny napój kakaowy, sprzedawany w postaci pyłu przeznaczonego do rozpuszczania w zimnym lub ciepłym mleku lub wodzie, produkowany od 1948 roku przez firmę Nestlé. W USA produkt ten był sprzedawany do 1999 roku pod nazwą Nestle Quik, kiedy to również i w tym kraju przyjęto nazwę Nesquik. Napój sprzedawany jest w charakterystycznych, żółtych opakowaniach z wizerunkiem kreskówkowego królika. W Polsce Nesquik pojawił się na rynku w 1993 roku.[potrzebny przypis]

Marką Nesquik sygnowana jest również cała seria innych czekoladowych produktów Nestlé, m.in. płatki śniadaniowe i batoniki. Ze względu na barwną oprawę, postać królika towarzyszącą produktom, jak i sam charakter produktów, marka Nesquik jest głównie adresowana do dzieci i młodzieży.

Produkty[edytuj]

Napój kakaowy[edytuj]

Napój kakaowy był pierwszym produktem marki. Początkowo sprzedawany w cylindrycznych, metalowych słoikach, następnie w plastikowych, kanelowanych prostopadłościennych pudełkach. Obecnie najczęściej sprzedawany w torebkach.

Płatki śniadaniowe[edytuj]

Zbożowe kuleczki o smaku czekoladowym. Dostępne także w formie batonika. Produkuje je Nestlé Pacific. Płatki są czekoladowe (brązowe) lub waniliowe[2] (białe); batoniki zawsze są brązowe.

Lody[edytuj]

W ramach marki Nesquik produkowane są także lody. Pierwszy był czekoladowy lód na patyku, potem dołączyła do niego rolada o smaku śmietankowo-czekoladowym. Produkowane przez Nestle Platinium.

Inne[edytuj]

Do innych produktów Nesquik należą:

  • syrop czekoladowy
  • napój czekoladowy
  • proszek smakowy do mleka
  • batonik z małymi kawałkami płatków

Maskotka[edytuj]

Rolę maskotki marki pełni od 1973 antropomorficzny królik o imieniu Quicki. Stworzony przez Gilberta Mas. W USA i Kanadzie nazywany jest Bunny. W Portugalii jego rolę do 1999 roku pełnił kangur.

Quicki pojawia się na opakowaniach produktów Nesquik i w reklamach telewizyjnych.

Przypisy

  1. nesquik.co.uk - cereal (ang.). [dostęp 2011-08-21].
  2. Według wpisu na opakowaniu

Linki zewnętrzne[edytuj]