Nestor Cerpa Cartolini

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj

Nestor Cerpa Cartolini (ur. 14 sierpnia 1953 roku, zm. 22 kwietnia 1997 roku) - peruwiański rewolucjonista.

Urodził się w jednej z robotniczych dzielnic Limy[1]. Jako uczeń szkoły średniej porzucił szkołę po tym gdy jego ojciec stracił pracę. Zatrudnienie znalazł w zakładach tekstylnych „Cromotex” gdzie został szefem zakładowego związku zawodowego. W roku 1979 zorganizował strajk okupacyjny w proteście przeciwko zwolnieniu około 250 robotników. Strajk trwał sześć tygodni po czym został rozbity przez policję. W pacyfikacji zginęło trzech strajkujących oraz jeden z funkcjonariuszy. Cerpa został skazany na karę więzienia które opuścił na skutek amnestii[2][1].

Po odbyciu wyroku zorganizował zajęcie biura ONZ w Limie[1] domagając się zwolnienia 5 więzionych robotników których nie objęła amnestia[2]. W 1980 roku związał się z nowo powstałą organizacją partyzancką MRTA, początkowo został liderem komitetu MRTA w San Martín a następnie awansował do krajowego kierownictwa organizacji. Jako partyzant MRTA rzekomo przeprowadził następujące akcje: przejęcie biura gazety El Nacional w Limie, zmuszając jej pracowników do wydrukowania komitetu MRTA; umieszczenie flagi partyzanckich w Plaza Unión w Limie w dniu 9 września 1984 roku; zajęcie KFC na Avenida Benavides Surco w Limie, 20 marca 1985 roku; próba ataku na urząd Sedapal, znajdujący się na skrzyżowaniu Avenida Benavides i La Paz w Miraflores; atak na San Borja Galleria w Limie; atak na Instytut Technologiczny w Villa El Salvador w dniu 6 maja 1985 roku; napad na Electro Perú w Limie, 25 maja 1985 roku[1].

Pod koniec 1985 roku Cerpa wyjechał do Kolumbii gdzie kierował Leoncio Prado, jedną z trzech grup MRTA które wraz z ochotnikami z Ekwadoru wzięły udział w konflikcie w tym kraju po stronie kolumbijskiego ruchu M-19 i guerilli Quintín Lame[2][1].

Po powrocie do Peru w 1990 roku Cerpa zorganizował spektakularną ucieczkę Victora Polaya i kilkudziesięciu innych członków MRTA z więzienia Canto Grande. Po tej akcji stał się najbardziej znanym liderem MRTA i jedną z niewielu publicznie znanych osób uczestniczących w ruchu[2]. Po akcji antypartyzanckiej przeprowadzonej w 1992 roku przez prezydenta Alberto Fujimoriego, MRTA poniosła ciężkie straty znajdując się na skraju klęski[3]. W grudniu 1996 roku, Cerpa zorganizował Komando Sanchez MRTA które zajęło ambasadę Japonii w Limie. Cerpa zginął podczas szturmu oddziałów antyterrorystycznych[2].

Pochowany bez ceremonii w dniu 24 kwietnia 1997 roku na cmentarzu Maria del Triunfo na przedmieściach Limy[4].

Przypisy