Nestor Cerpa Cartolini

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj

Nestor Cerpa Cartolini (ur. 14 sierpnia 1953 roku, zm. 22 kwietnia 1997 roku) - peruwiański rewolucjonista. Urodził się w jednej z robotniczych dzielnic Limy[1]. Lider związkowy w latach 70., w grudniu 1978 roku zorganizował i brał udział w strajku okupacyjnym fabryki włókienniczej Creomotex na znak protestu przeciwko zwolnieniu około 250 robotników. W lutym 1979 roku strajk został brutalnie rozbity przez rząd wojskowy. Po zajęciu fabryki został aresztowany i skazany na więzienie. Po odbyciu wyroku zorganizował zajęcie biura ONZ w Limie[2] domagając się zwolnienia 5 więzionych robotników.

W 1980 roku związał się z nowo powstałą organizacją partyzancką MRTA, początkowo został liderem komitetu MRTA w San Martín a następnie awansował do krajowego kierownictwa organizacji. Jako partyzant MRTA rzekomo przeprowadził następujące akcje: przejęcie biura gazety El Nacional w Limie, zmuszając jej pracowników do wydrukowania komitetu MRTA; umieszczenie flagi partyzanckich w Plaza Unión w Limie w dniu 9 września 1984 roku; zajęcie KFC na Avenida Benavides Surco w Limie, 20 marca 1985 roku; próba ataku na urząd Sedapal, znajdujący się na skrzyżowaniu Avenida Benavides i La Paz w Miraflores; atak na San Borja Galleria w Limie; atak na Instytut Technologiczny w Villa El Salvador w dniu 6 maja 1985 roku; napad na Electro Perú w Limie, 25 maja 1985 roku[3].

Pod koniec 1985 roku Cerpa wyjechał do Kolumbii gdzie kierował Leoncio Prado, jedną z trzech grup MRTA które wzięły udział w konflikcie w tym kraju po stronie kolumbijskiego ruchu M-19, ekwadorskiego ¡Alfaro Vive, Carajo! i guerilli Quintín Lame[4]. Po powrocie do Peru w 1990 roku Cerpa zorganizował spektakularną ucieczkę Victora Polaya i kilkudziesięciu innych członków MRTA z więzienia Canto Grande. Po tej akcji stał się najbardziej znanym liderem MRTA i jedną z niewielu publicznie znanych osób uczestniczących w ruchu. Po akcji antypartyzanckiej przeprowadzonej w 1992 roku przez prezydenta Alberto Fujimoriego, MRTA poniosła ciężkie straty znajdując się na skraju klęski[5]. W grudniu 1996 roku, Cerpa zorganizował Komando Sanchez MRTA które zajęło ambasadę Japonii w Limie. Cerpa zginął podczas szturmu peruwiańskich oddziałów antyterrorystycznych.

Pochowany bez ceremonii w dniu 24 kwietnia 1997 roku na cmentarzu Maria del Triunfo na przedmieściach Limy[6].

Przypisy