Netgear

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Netgear, Inc.
Ilustracja
Państwo  Stany Zjednoczone
Siedziba Santa Clara
Data założenia 1996
Forma prawna spółka publiczna
Prezes Patrick Lo
Zatrudnienie 791 (2011)
ISIN US64111Q1040
Symbol akcji NASDAQ: NTGR
brak współrzędnych
Strona internetowa
Router bezprzewodowy Netgear DG834G

Netgear – amerykański producent urządzeń sieciowych oraz innego sprzętu komputerowego.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Firma została założona 8 stycznia 1996, jako spółka zależna Bay Networks, której celem było „skupienie się na dostarczaniu rozwiązań sieciowych dla małych firm i gospodarstw domowych”. W sierpniu 1998 roku firma Netgear została wykupiona przez Nortel w ramach przejęcia Bay Networks. Netgear pozostała spółką całkowicie zależną od Nortel do marca 2000 roku. W tym czasie rozpoczęto proces zmian w strukturze właścicielskiej. Pełną niezależność od firmy Nortel Netgear uzyskał w lutym 2002 roku.

Netgear sprzedaje produkty za pośrednictwem wielu kanałów sprzedaży na całym świecie, w tym tradycyjnych sklepów, sklepów internetowych, dystrybutorów hurtowych, dystrybutorów typu DMR (Direct Market Reseller) i VAR (Value–Added Reseller) oraz dostawców usług szerokopasmowych.

W pierwszym kwartale 2011 roku, w celu osiągnięcia lepszej efektywności operacyjnej, połączono siły sprzedaży przedstawicielstw Ameryki Północnej, Środkowej i Południowej. W wyniku tego połączenia utworzono jeden ośrodek do obsługi tych regionów. Przed wprowadzeniem zmian region Ameryki Północnej stanowił oddzielną gałąź sprzedaży, a Ameryka Środkowa i Południowa funkcjonowały jako obszary włączone do struktur Azji i Pacyfiku. W wyniku tej zmiany, struktura sprzedaży firmy zorganizowana jest obecnie w trzech obszarach geograficznych: Ameryka, EMEA (Europa, Bliski Wschód i Afryka) oraz Azja i Pacyfik. W 2011 roku przychody netto ze względu na lokalizację geograficzną kształtowały się w następujący sposób: obie Ameryki – 49,7%, EMEA – 40,4%, Azja i Pacyfik – 9,8%.

Produkty[edytuj | edytuj kod]

Produkty Netgear stanowią przede wszystkim rozwiązania dla rynku urządzeń sieciowych. W ich skład wchodzą produkty sieciowe dla domu i biznesu wykorzystujące technologię przewodową jak i bezprzewodową.

Przełączniki ProSafe[edytuj | edytuj kod]

Netgear posiada linie produktów sieciowych dla sektora biznesowego, w szczególności przełączniki ProSafe. Od maja 2007 r. Netgear oferuje dożywotnią gwarancję na wszystkie produkty ProSafe tak długo, jak nabywca posiada produkt. Obecnie prace rozwojowe skoncentrowane są na segmencie multimediów.

Urządzenia sieciowe[edytuj | edytuj kod]

Netgear dostarcza na rynek również różne urządzenia sieciowe takie jak zarządzalne przełączniki i zapory sieciowe. Są to produkty przeznaczone na rynek SOHO.

Bezpieczeństwo sieci[edytuj | edytuj kod]

W 2009 roku Netgear wprowadził na rynek serię produktów ProSecure w której skład wchodzą bramy sieciowe typu „wszystko–w–jednym” dla małych firm i biur oraz serii urządzeń do skanowania strumieni danych dla 100-600 jednoczesnych użytkowników. Korzystają one z technologii skanowania strumieni stworzonej w firmie CP Secure przejętej przez Netgear.

Pamięci masowe podłączane do sieci[edytuj | edytuj kod]

Netgear dostarcza na rynek linię urządzeń NAS przeznaczonych dla konsumentów indywidualnych i małych firm pod nazwą ReadyNAS. Netgear wszedł na rynek pamięci masowych w maju 2007, kiedy to nabył firmę Infrant (twórca linii ReadyNAS). W marcu 2009 Netgear zaczął oferować zintegrowane rozwiązania do backupu nazywane ReadyNAS Vault.

Najnowszą linią produktów NAS są urządzenia typu Stora. Produkty tej linii są łatwe w instalacji i konfiguracji, a uzupełnione o pakiet przyjaznego dla użytkowników oprogramowania do zarządzania i przechowywania kopii zapasowych, produkty Stora zwiększają funkcjonalność serwerów plików dla użytkowników domowych. Produkty Stora posiadają certyfikat DLNA i służą do obsługi mediów do urządzeń DLNA, takich jak Netgear EVA 2000 Digital Entertainer Live, lub innych produktów zgodnych z DLNA, takich jak Western Digital WD TV Live.

Nowsze modele z linii ReadyNAS są obsługiwane przez system operacyjny zbudowany wokół Btrfs.

Produkcja[edytuj | edytuj kod]

Netgear zleca część swojej produkcji innym firmom elektronicznym do których zaliczają się m.in.: Askey Computer Corporation, ASUS, Cameo Communications, Delta Networks, Foxconn, Senao i SerComm.