Nettop

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Nettop zamocowany na tyle monitora.

Nettop – typ komputera mini desktop lub Small Form Factor(ang.) przeznaczony do wykonywania podstawowych zadań, takich jak przeglądanie Internetu, dostęp do aplikacji sieciowych i bogatych aplikacji internetowych, dokumentów, audio/wideo itp.

Słowo Nettop powstało z połączenia słów Internet i pulpitu (ang. Internet Desktop), podobnie do „Netizen”.

W porównaniu ze zwykłymi komputerami nettopy są nie tylko mniejsze, lżejsze i tańsze, ale także zużywają mniej energii. Dla przykładu nettop Asus Eee Box pobiera 36 watów mocy, podczas gdy typowy desktop z łatwością zużywa ponad 100-400 watów mocy. Sytuacja ta jednak sprawia, że specyfikacje sprzętu i moc obliczeniowa są zazwyczaj obniżone, a tym samym czyni nettopy mniej odpowiednie do prowadzenia skomplikowanych obliczeń lub użytkowania aplikacji wymagających dużej ilości zasobów.

Modele[edytuj | edytuj kod]

Niektóre nettopy charakteryzują się stylowym wyglądem i możliwością uruchomienia systemu operacyjnego Microsoft Windows w celu przyciągnięcia zwykłych klientów. Inne są projektowane bardziej dla biznesu i doświadczonych użytkowników komputerów; modele te mają jako system operacyjny różne odmiany Linuksa, co umożliwia lepsze dostosowywanie i cięcie kosztów. Poniższa lista przedstawia kilka modeli, które jako pierwsze mogą zaliczyć się do rodziny nettopów:

Producent Produkt
CompuLab fit-PC
ADAX NETTOP
CherryPal CherryPal
Kolu Kolu
ASUS Eee Box
Linutop Linutop
Everex Everex gpc mini
Zonbu Zonbu
MSI NetTop D130
Acer AspireRevo
Via ARTiGO

Sprzęt[edytuj | edytuj kod]

Istnieją trzy główne platformy przeznaczone do wykorzystania w nettopach i netbookach. Są nimi Intel Atom, NVIDIA Ion [1] i VIA Trinity [2]. Niektóre nettopy są również przystosowane do wzorów SoC. Mimo że wiele głównych części, takich jak chipset, karta graficzna i inne urządzenia można również znaleźć w tradycyjnych komputerach, procesory, które są montowane wewnątrz nettopów, są podstawowym elementem odróżniającym je od zwykłych desktopów. Jako pierwszy wprowadzony do obrotu Intel Atom został przyjęty przez większość producentów sprzętu, takich jak ASUS, MSI, SONY itp. Nvidia wydała również platformę ION pierwszej generacji, która stawia GeForce 9400M GPU obok płyty głównej z procesorem Intel Atom, a także zapewnia lepsze odtwarzanie wideo wysokiej rozdzielczości i niższe zużycie energii. Dodatkowo NVIDIA ogłosiła, że będzie wspierać procesory VIA w tym roku. W celu dalszego zmniejszenia kosztów produkcji i poprawy wydajności, wielu producentów i firm rozpoczynających działalność wybrało procesory przeznaczone pierwotnie dla systemów wbudowanych, takie jak AMD Geode i ARM Cortex.

System operacyjny[edytuj | edytuj kod]

Istnieje szeroki wybór systemów operacyjnych, które można zainstalować w nettopie. Windows XP jest jednym z popularnych wyborów, ze względu na bardzo niskie wymagania sprzętowe, jak na dzisiejsze standardy. Niektóre z najwydajniejszych nettopów i przyszłe modele są nawet w stanie pracować z systemem Windows Vista i Windows 7. Linux został również przyjęty przez wiele nettopów, jako system darmowy i obsługujący szeroki zakres architektur procesora. Google Android (platforma) pierwotnie zapowiedziana dla inteligentnych telefonów, ma również miejsce w nettopowym rynku.

Oryginalny Eee Asusa działał pod Linuksem. W odpowiedzi firma Microsoft rozszerzyła dostępność systemu Windows XP dla ultra-tanich komputerów osobistych (ULCPC’s) od czerwca 2008 do czerwca 2010, ewentualnie do uzyskania udziału w rynku netbooków kosztem desktopów i „wartości” laptopów oraz w celu uniknięcia zwiększonego wykorzystania Linuksa do instalacji na netbookach. Microsoft także bada i zademonstrował wydanie edycji „Starter” systemu Windows 7. Firma z Redmond następująco określiła wymagania sprzętowe systemu dla ultra-tanich komputerów osobistych:

  • Pamięć: dostarczany z 1 GB pamięci RAM lub mniej
  • Ekran: 10,2’’ lub mniejszy
  • Dysk: 80 GB (choć to ograniczenie wydaje się być zwiększona do 160 GB HDD do teraz) lub 16 GB SSD
  • Brak funkcjonalności Tablet PC
  • DirectX w wersji 9 lub poniżej
  • Zaawansowany interfejs zarządzania konfiguracją i energią (ACPI) S4 – stan uśpienia nie jest obowiązkowy.

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]