Przejdź do zawartości

Neufchâtel (ser)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Neufchâtel
ser
{{{alt grafiki}}}
Ser Neufchâtel
Miejsce powstania

Francja
Normandia
Neufchâtel-en-Bray

Uwagi
  • produkt pasteryzowany
  • czas dojrzewania 8–10 tygodni
Wartość odżywcza
(100 g)
Wartość energetyczna 274 kJ (65 kcal)
Białka 14,4 g
Tłuszcze 24 g
Wartości RDA i AI wyznaczone na podstawie danych Institute of Health[1]

Neufchâtelfrancuski miękki, pełnotłusty, podpuszczkowy ser dojrzewający, produkowany z pasteryzowanego mleka krowiego. Jego nazwa pochodzi od miejscowości Neufchâtel-en-Bray w regionie Górna Normandia. Od 1969 roku posiada certyfikat Appellation d’origine contrôlée (AOC)[2].

Opis[edytuj | edytuj kod]

Neufchâtel najczęściej wytwarzany jest w formie sercowatej, choć może mieć również kształt krążka, beczułki lub sześcianu[2]. Posiada suchą, gładką, białą skórkę[2], która z czasem brązowieje. Wnętrze jest jednorodne, jasnożółte, z czasem robiące się również brązowe. Ma bardzo przyjemny zapach oraz łagodny i delikatnie kwaskowaty smak. Bardzo dobrze się rozsmarowuje.

Amerykańska odmiana[edytuj | edytuj kod]

W 1872 roku mieszkający w okolicach Nowego Jorku mleczarz,William Lawrence, stworzył amerykańską odmianę neufchâtela, dodając do jego receptury śmietanę[3]. Jest on delikatniejszy, zawiera więcej wody i białka oraz posiada mniej tłuszczu w suchej masie (ok. 33%)[4].

Produkcja[edytuj | edytuj kod]

Ser wytwarza się z mleka zbieranego w okresie od kwietnia do listopada. Mleko podgrzewa się do temperatury 20 °C i dodaje do niego podpuszczkę, po czym odstawia się na 24-36 godzin. Po tym czasie do masy dodaje się grzyby penicillum candium i formuje serki. Następnie trafiają one do pomieszczenia o temperaturze 12–14 °C i wilgotności 95%, gdzie dojrzewają przez 8–10 tygodni.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Neufchâtel jest jednym z najstarszych francuskich serów, którego, według tradycji, początki sięgają VI wieku. Pierwsza historyczna wzmianka pochodzi z 1035 roku, kiedy to Hugo I z Gournay podarował ten ser opactwu w Signy[5]. W czasie wojny stuletniej, według legendy, miał być ofiarowywany przez młode kobiety rycerzom, aby poprzez jego kształt wyrazić swoje uczucia. W XVII wieku neufchâtel był wysyłany do Paryża i Rouen oraz Wielkiej Brytanii.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Dietary Reference Intakes Tables and Application. Institute of Health. The National Academies of Sciences, Engineering, and Medicine. (ang.).
  2. a b c Les AOP laitières Françaises: Neufchâtel. [dostęp 2015-12-14]. (fr.).
  3. Jeffrey A. Marx, „The Days Had Come of Curds and Cream: The Origins and Development of Cream Cheese in America”, Journal of Food, Culture and Society. nr 2, czerwiec 2012 r.
  4. Merriam-Webster Dictionary: Merriam-Webster Dictionary. (ang.).
  5. Seropedia: Neufchâtel w serwisie Seropedia. [dostęp 2015-12-13]. (pol.).