Neuma (zespół muzyczny)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
(Przekierowano z Neuma (grupa muzyczna))
Neuma
Rok założenia

2001

Pochodzenie

 Polska (Warszawa)

Gatunek

rock awangardowy, muzyka eksperymentalna[1], post thrash[1]

Wydawnictwo

Offmusic, Tone Industria

Powiązania

Kobong, Nyia

Strona internetowa

Neumapolska grupa muzyczna założona w 2001 roku w Warszawie z inicjatywy muzyków starej formacji Kobong[2]. Wykonuje muzykę łączącą elementy ciężkiego rocka, elektroniki i jazzu.

Historia[edytuj | edytuj kod]

W 2003 grupa wydała album, zatytułowany po prostu Neuma. Zagrali na niej Maciej Miechowicz na gitarze, Bogdan Kondracki na gitarze basowej i Wojtek Szymański na perkusji. Płyta została wydana nakładem wytwórni Offmusic, w której swój udział miał lider zespołu. Debiut Neumy zawierał muzykę z pogranicza rocka industrialnego i muzyki alternatywnej.

W roku 2005 i 2006 grupa przechodziła różne zmiany składów. Ostatecznie ze starego składu został tylko lider Maciej Miechowicz. Miejsce basisty Bogdana Kondrackiego zajął Tomasz Krzemiński, a perkusisty Wojtka Szymańskiego – Karol Ludew. W ten sposób przestał istnieć skład jeszcze z czasów Kobonga. W 2006 do składu dołączył saksofonista Alek „Korek” Korecki, zafascynowany brzmieniem formacji. W ten sposób grupa zaczęła łączyć mocne brzmienie z saksofonem. Alek Korecki dostał dużo miejsca na swoje improwizacje.

W tym składzie w 2006 Neuma wydała instrumentalny album Weather, który szybko zebrał przychylne recenzje[3]. Aranżacje stały się bogatsze, muzyka stała się bardzo dopracowana, ale z drugiej strony też z miejscami na saksofonowe improwizacje. Płyta została wydana w nowej wytwórni – Tone Industria.

W 2007 zmieniła się sekcja rytmiczna. W zespole nie ma już Tomasza Krzemińskiego. Na basie gra teraz Tomasz Grochowalski. Perkusistę Karola Ludewa, który wyjechał za granicę, zastąpił Paweł Tunkiewicz. Zespół przeprowadził kilka prób i w takim składzie gra koncerty, zacznie też w nim pracować nad nowym albumem.

W 2021 zespół otrzymał nominację do Fryderyków za Szkice w kategorii album roku metal.

Skład[edytuj | edytuj kod]

Dyskografia[edytuj | edytuj kod]

  • Neuma (2003, Offmusic)
  • Weather (2006, Tone Industria)
  • Szkice (2020, Mystic Production)

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b Neuma. www.metal-archives.com. [dostęp 2012-03-08]. [zarchiwizowane z tego adresu (2012-05-30)]. (ang.).
  2. Neuma. muzyka.onet.pl. [dostęp 2012-03-08]. (pol.).
  3. Neuma - „Weather”. muzyka.onet.pl. [dostęp 2012-03-08]. (pol.).