Neuromarketing

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Neuromarketing zajmuje się m.in. badaniem reakcji psychofizjologicznych konsumentów na produkty.

Neuromarketing − wykorzystanie narzędzi pomiarowych stosowanych w naukowych badaniach psychofizjologicznych oraz wiedzy o zachowaniach człowieka w procesie optymalizacji bodźców marketingowych. Neuromarketing[1] zawiera się w trzech obszarach:

  • rozwija klasyczne badania marketingowe,
  • wspiera tworzenie przekazu komunikacyjnego zgodnie z wiedzą neuronaukową,
  • wykorzystuje techniki neuro do wspierania sprzedaży.

Neuromarketing analizuje podejmowanie decyzji w procesie kształtowania komunikacji z rynkiem. Klasyczne badania konsumentów, dotyczące produktów lub reklam, wiążą się z koniecznością uwzględniania dodatkowego marginesu błędu: badane osoby nie zawsze odpowiadają tak, jak uważają w rzeczywistości. Dodatkowo przy decyzji zakupowej, często działa podświadomość, przez co konsument może nie zdawać sobie sprawy, że jego wybór nie zawsze jest świadomą decyzją[potrzebny przypis].

Neuromarketing[2] zajmuje się bezpośrednim badaniem reakcji psychofizjologicznych konsumentów. Najczęstsze metody badawcze wykorzystywane w neuromarketingu to:

Firmy, które jako pierwsze korzystały z technik neuro, wykorzystując je przy badaniu swoich produktów oraz kampanii reklamowych, to m.in. Coca-Cola, Procter & Gamble, General Motors, Kodak, Bank of America czy Nestle.

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Daria Widerowska, Executive MBA, Neuromarketing i techniki neuroobrazowania w biznesie 🧠 [online], Brand New Portal, 8 października 2023 [dostęp 2023-10-12] (pol.).
  2. Daria Widerowska, Executive MBA, Neuromarketing co to jest i jak go wykorzystać w biznesie [online], Brand New Portal, 28 sierpnia 2022 [dostęp 2023-10-12] (pol.).

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]

stowarzyszenie NeuroPsychoEconomics