Neuschwanstein (meteoryt)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Neuschwanstein
Ilustracja
Fragment meteorytu – Neuschwanstein 1
Sposób odkrycia Spadły
Państwo  Niemcy
Masa Neuschwanstein I: 1750 g
Neuschwanstein II: 1625 g
Neuschwanstein III: 2842 g
Typ meteoryt kamienny, chondryt
Klasa enstatytowy
Grupa EL6
Miejsce przechowywania patrz w tekście
Położenie na mapie Bawarii
Mapa lokalizacyjna Bawarii
Neuschwanstein
Neuschwanstein
Położenie na mapie Niemiec
Mapa lokalizacyjna Niemiec
Neuschwanstein
Neuschwanstein
Ziemia47°31′30″N 10°48′30″E/47,525000 10,808333

Neuschwansteinmeteoryt kamienny należący do grupy chondrytów enstatytowych EL6, który po rozpadnięciu się w atmosferze spadł 6 kwietnia 2002 roku o 22:20 UT na obszarze Bawarii w południowych Niemczech oraz Austrii.

Opis zdarzenia[edytuj | edytuj kod]

Zdarzenie zostało zaobserwowane przez wielu astronomów-amatorów czekających na pojawienie się komety dlugookresowej 153P/Ikeya-Zhang i zostało zarejestrowane przez Europejską Sieć Bolidową (ang. European Fireball Network)[1]. Na podstawie zrobionych zdjęć określono trajektorię lotu meteorytu i prawdopodobne miejsca upadku pomiędzy Garmisch-Partenkirchen a Füssen[1][2].

Meteoryt wszedł do atmosfery ziemskiej 6 kwietnia 2002 roku o 22:20 UT nad Innsbruckiem w Austrii i przeleciał w 5 sekund nad Mittenwaldem i Garmisch-Partenkirchen[1]. Bolid widoczny był z odległości 550 km[3]. Jego najjaśniejszy rozbłysk miał miejsce o 22:20:17,17 UTC, co świadczyło o jego rozpadzie[1].

Meteoryt spadł w Północnych Alpach Wapiennych, w paśmie Ammergauer Alpen, niedaleko zamku Neuschwanstein[4]. Pierwszy fragment meteorytu znaleziono 5 km od zamku i meteoryt nazwano Neuschwanstein[5][6].

Znaleziono trzy fragmenty meteorytu:

  • Neuschwanstein I o masie 1750 g znaleziony 14 lipca 2002 roku[7], znajduje się w Rieskrater Museum w Nördlingen[8][a],
  • Neuschwanstein II o masie 1625 g znaleziony w Niemczech, ok. 1 km na północ od pierwszego znaleziska[9], właściciele obiektu nie doszli do porozumienia w sprawie wykupu obiektu przez kraj Bawarii i meteoryt został przecięty na pół, połowa znajduje się w muzeum w Monachium, a druga połowa została pocięta na części i sprzedana prywatnym nabywcom[8],
  • Neuschwanstein III o masie 2840 g znaleziony w austriackim Tyrolu, ok. 1,5 km na południowy wschód od pierwszego znaleziska[9].

Meteoryt[edytuj | edytuj kod]

Meteoryt charakteryzuje się strukturą metamorficzną z niewielką liczbą chondrów[7]. W jego składzie znajdują się: enstatyt, plagioklazy, sinoit, grafit, a także schreibersyt, troilit, oldhamit, daubréelit, alabandyn[7]. Został zakwalifikowany do grupy chondrytów enstatytowych EL6[7].

Uwagi[edytuj | edytuj kod]

  1. Według prawa obowiązującego w Bawarii znaleziony meteoryt należy w połowie do znalazcy, a w połowie do właściciela ziemi, na której został znaleziony[8]. Kraj Bawarii – właściciel lasu, w którym znaleziono obiekt – zapłacił znalazcy i przekazał meteoryt do zbiorów muzeum[8].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]