Neville Longbottom

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Neville Longbottom
c
Postać z Harry Potter
Ilustracja
Matthew Lewis, odtwórca roli Neville’a Longbottoma
Pierwsze wystąpienie Harry Potter i Kamień Filozoficzny
Grany przez Matthew Lewis
Dane biograficzne
Pochodzenie Hogwart (Gryffindor)
Rodzina matka: Alicja Longbottom
ojciec: Frank Longbottom

Neville Longbottom (ur. 30 lipca 1980) – fikcyjna postać z cyklu powieści Harry Potter autorstwa J.K. Rowling. Był rówieśnikiem Harry’ego Pottera, należał do Gryffindoru. Przez większą część cyklu jest opisany jako wyjątkowo nieporadny, niepewny siebie, zapominalski i zdominowany przez apodyktyczną babcię chłopiec.

Neville był wychowywany przez babkę, gdyż jego rodzice, Alicja i Frank Longbottomowie, doznali poważnych, nieodwracalnych urazów psychicznych na skutek torturowania przez Bellatriks Lestrange zaklęciem Cruciatus. Przebywali w Szpitalu św. Munga.

W pierwszej części cyklu Neville był właścicielem Teodory (ang. Trevor), ropuchy, dzięki zgubieniu której poznał Hermionę Granger, a następnie Rona Weasleya i Harry’ego Pottera. Teodora odnalazła się w czasie przeprawy przez jezioro do Hogwartu.

Neville Longbottom był potencjalnym adresatem przepowiedni z Departamentu Tajemnic, ostatecznie dotyczącej Harry’ego Pottera.

W V tomie wykazał się odwagą, wybierając się wraz z Harry'm i innymi członkami Gwardii Dumbledora do Ministerstwa Magii i walcząc tam z śmierciożercami. Dopiero po tym wydarzeniu jego babcia zaczęła go doceniać. W VII tomie Neville cechował się odwagą, honorem, poświęceniem i zdecydowaniem. Przewodniczył buntowi uczniów przeciwko Carrowom. Podczas bitwy o Hogwart, kiedy Lord Voldemort nałożył na jego głowę Tiarę Przydziału i podpalił ją, Longbottom zerwał Tiarę z głowy, wyciągnął z niej Miecz Gryffindora i obciął głowę Nagini, niszcząc przy tym horkruksa i przyczyniając się pośrednio do śmierci Voldemorta.

W epilogu VII części czytelnik dowiaduje się, że Neville Longbottom został nauczycielem zielarstwa w Hogwarcie (w szkole był to jego ulubiony przedmiot, jedyny, w którym był dobry). W wywiadzie J.K. Rowling powiedziała, że poślubił Hannę Abbott.