Neville Longbottom

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Neville Longbottom
Matthew Lewis, odtwórca roli Neville’a Longbottoma
Matthew Lewis, odtwórca roli Neville’a Longbottoma
Rodzice Frank Longbottom i Alicja Longbottom
Płeć mężczyzna
Magiczność czarodziej
Szkoła Hogwart
Dom Gryffindor
Aktor Matthew Lewis
Debiut Harry Potter i Kamień Filozoficzny (powieść)

Neville Longbottom (ur. 30 lipca 1980) – fikcyjna postać z cyklu powieści Harry Potter autorstwa J.K. Rowling. Był rówieśnikiem Harry’ego Pottera, należał do Gryffindoru. Przez większą część cyklu jest opisany jako wyjątkowo nieporadny.

Neville był wychowywany przez babkę, gdyż jego rodzice, Alicja i Frank Longbottomowie doznali poważnych, nieodwracalnych urazów psychicznych na skutek torturowania przez Bellatriks Lestrange. Przebywali w Szpitalu św. Munga.

W pierwszej części cyklu Neville był właścicielem Teodory (ang. Trevor), ropuchy, dzięki zgubieniu której poznał Hermionę Granger, a następnie Rona Weasleya i Harry’ego Pottera. Teodora odnalazła się w czasie przeprawy przez jezioro do Hogwartu.

Neville Longbottom był potencjalnym adresatem przepowiedni z Departamentu Tajemnic, ostatecznie dotyczącej Harry’ego Pottera.

W VII tomie Neville cechował się odwagą, honorem, poświęceniem i zdecydowaniem. Przewodniczył buntowi uczniów przeciwko Carrowom. Podczas bitwy o Hogwart, kiedy Lord Voldemort nałożył na jego głowę Tiarę Przydziału i podpalił ją, Longbottom zerwał Tiarę z głowy, wyciągnął z niej Miecz Gryffindora i obciął głowę Nagini, niszcząc przy tym horkruksa i przyczyniając się pośrednio do śmierci Voldemorta.

W epilogu VII części czytelnik dowiaduje się, że Neville Longbottom został nauczycielem zielarstwa w Hogwarcie. W wywiadzie J.K. Rowling powiedziała, że poślubił Hannę Abbott.