New Providence

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
New Providence
Ilustracja
Wyspa na mapie
Kontynent

Ameryka Północna

Państwo

 Bahamy

Akwen

Ocean Atlantycki

Powierzchnia

207 km²

Populacja (2000)
• liczba ludności
• gęstość


210 000
1014 os./km²

Położenie na mapie Bahamów
Mapa konturowa Bahamów, blisko centrum na lewo u góry znajduje się punkt z opisem „New Providence”
Ziemia25°01′59,99″N 77°24′00,00″W/25,033330 -77,400000

New Providence – wyspa w archipelagu Bahamów położona na Oceanie Atlantyckim. Wchodzi w skład państwa Bahamy.

  • powierzchnia – 207 km²
  • ludność – 210 tys. (2000)

Najbardziej zaludniona wyspa archipelagu, zamieszkuje ją 2/3 ludności Bahamów. Główne miasto, stolica kraju, ważny port lotniczy i morski – Nassau. Powierzchnia nizinna. Rozwinięta turystyka, rybołówstwo, przemysł odzieżowy i spożywczy. Uprawa pomidorów, bananów, ananasów, drzew owocowych (gł. cytrusów), palmy kokosowej i agawy sizalowej.

Odkryta w czasie pierwszej wyprawy Kolumba przechodziła kilkakrotnie z rąk do rąk. Po Hiszpanach wyspę na krótko zajmowali Holendrzy, a na przełomie XVII i XVIII wieku była "stolicą" karaibskich piratów, którzy upodobali sobie tę wyspę z racji dogodnej dla kotwiczenia zatoki i bliskości szlaków żeglugowych hiszpańskich statków wiozących z Ameryki Środkowej do Europy drogocenne kruszce. Dopiero w roku 1718 Bahamy, a wraz z nimi New Providence, zostały przyłączone do Zjednoczonego Królestwa, a wyspa stała się siedzibą gubernatora.

Pierwszy gubernator Woodes Rogers ogłosił amnestię dla piratów, po czym zaczął ścigać tych, którzy się nie podporządkowali. W ciągu kilku lat (1720-1725) problem rozbójników morskich w tym regionie został praktycznie rozwiązany.

Marina w Nassau

W lutym 1776 roku kolonia została zaatakowana przez amerykańską flotyllę pod wodzą Eseka Hopkinsa. Głównym celem ataku był Fort Montagne na New Providence, gdzie spodziewano się zdobyć znaczne zapasy prochu. 3 marca amerykańscy marines dokonali swego pierwszego historycznie desantu na nieprzyjacielskie wybrzeże zdobywając fort, a wraz z nim 88 dział i 15 moździerzy, ale większa część zapasów potrzebnego Armii Kontynentalnej prochu została przez Anglików z wyspy wywieziona. Hopkins przez dwa tygodnie ładował łupy na swe 7 statków nim ostatecznie odpłynął.

Po zakończeniu wojny rewolucyjnej kilka tysięcy lojalistów osiedliło się na New Providence i okolicznych wyspach wraz ze swymi niewolnikami, jednak niska jakość gleby i rzadkie opady uniemożliwiły utrzymanie się plantacji i w początkach XIX wieku Bahamy niemal opustoszały i tylko na New Providence osada o nazwie Nassau rozrastała się z powodu istnienia znacznego garnizonu brytyjskiego. Jednak i on przestał istnieć w roku 1850, a fort popadł w ruinę.

Okres prosperity powtórzył się w czasie wojny secesyjnej i w okresie prohibicji, gdy Nassau było centrum przemytniczym.

W czasie II wojny światowej New Providence służyła jako baza brytyjskiej i amerykańskiej floty.

Bahamy stały się niezależnym państwem w roku 1973. Od lat 60. XX wieku New Providence jest jednym z głównych ośrodków wypoczynkowych dla Amerykanów dysponując takimi atutami jak pełnowymiarowe lotnisko międzynarodowe, głęboka zatoka umożliwiająca dokowanie statków wycieczkowych, liczne hotele z kasynami gry.