New World Order (wrestling)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
New World Order
ilustracja
Ugrupowanie
Członkowie [pełna lista]
Nazwy New World Order
nWo „Hollywood”
nWo „Wolfpac”
nWo „Japan”
Data debiutu 1997
Data rozwiązania 2002
Lata aktywności 1997–2001, 2002
Promocja WCW, NJPW i WWF (WWE)

New World Order (nWo) – stajnia heelów, powstała w 1996 w organizacji World Championship Wrestling (WCW). Przypisuje się jej znaczące przyczynienie do wzrostu popularności WCW. Należało do niej ponad 50 różnych osób.

W kayfabe nWo zostało założone jako grupa, której zadaniem było zniszczyć organizację World Championship Wrestling (WCW) od środka na polecenie konkurencyjnej organizacji. Z czasem podzieliła się na dwie frakcje: nWo „Hollywood” Hollywood Hogana i nWo „Wolfpack” Kevina Nasha. Istniała też podległa stajni frakcja występująca w New Japan Pro-Wrestling (NJPW), nWo „Japan”. W 2001 organizacja World Wrestling Federation (WWF) wykupiła World Championship Wrestling i sprowadziła nWo do siebie w 2002. W marcu tego samego roku prezes WWF Vince McMahon ogłosił rozwiązanie stajni.

Gimmick[edytuj | edytuj kod]

New World Order (z ang. Nowy Porządek świata) było stajnią heelów. Początkowo WCW chciało, żeby widzowie sądzili, że WWF przeprowadza inwazję na WCW[1]. Z czasem grupa zaczęła mieć znaczący wpływ na wydarzenia w organizacji, w znacznej mierze ją kontrolując. Drużyna charakteryzowała się czarno-białymi strojami, szyderczym podejściem do przeciwników i oszukiwaniem w walkach. Po rozpadzie grupy na frakcje, ta, której przewodził Hollywood Hogan nosiłą nazwę nWo „Hollywood” i nadal gromadziła heelów. Natomiast frakcja Kevina Nasha nazywała się nWo „Wolfpac”, była kreowana na face'ów i charakteryzowała się czarno-czerwonymi strojami[2].

Historia[edytuj | edytuj kod]

Koncepcja[edytuj | edytuj kod]

Wątek inwazji był inspirowany podobnym wątkiem, który miał miejsce w New Japan Pro-Wrestling. Prezes World Championship Wrestling (WCW), Eric Bischoff, chciał przekonać fanów, że konkurencyjna organizacja WWF przeprowadza inwazję na WCW, chcąc zniszczyć ją od środka[1].

World Championship Wrestling[edytuj | edytuj kod]

27 maja 1996 Scott Hall, zawodnik WCW znany wówczas do niedawna z występów w WWF pod pseudonimem Razor Ramon, ogłosił, że przeprowadza inwazję na organizację. 10 czerwca w WCW debiutował inny były zawodnik WWF, Kevin Nash, który pobił głównego zarządcę organizacji, Erica Bischoffa, poniżył werbalnie Stinga i Hulka Hogana oraz utworzył tag team The Outsiders ze Scottem Hallem[3].

7 lipca 1996 na gali Bash at the Beach[3] miał miejsce pojedynek 3 na 3 między zawodnikami wiernymi organizacji, a najeźdźcami. WCW reprezentowali Randy Savage, Lex Luger i Sting, a inwazję Scott Hall, Kevin Nash i zapowiedziana tajemnicza trzecia osoba, która nie pojawiła się w ringu na czas. We wczesnej fazie pojedynku Luger doznał kontuzji i odszedł za kulisy. Później w wejściu na arenę pojawił się Hulk Hogan. Powoli szedł w stronę ringu oklaskiwany przez publiczność. Niespodziewanie Hogan zaatakował Randy'ego Savage’a Leg Dropem. Widownia szybko zmieniła swoje nastawienie, bucząc i rzucając śmieci w stronę ringu. Po walce wygranej przez najeźdźców, Hogan zaczął obrażać zgromadzony tłum i ogłosił, że zakłada z Hallem i Nashem stajnię o nazwie New World Order[1]. Hulk Hogan stał się heelem po raz pierwszy od 15 lat. Przyjął nowy pseudonim ringowy – Hollywood Hogan – i zaczął nosić czarny strój charakterystyczny dla swojej nowej drużyny[4][5].

10 sierpnia 1996, na gali Hog Wild, Hollywood Hogan, oszukując, pokonał w walce The Gianta. Uderzył przeciwnika jego pasem mistrzowskim, kiedy sędzia nie patrzył, przypiął go i przejął mistrzostwo WCW World. Następnie namalował sprayem na pasie litery nWo i ogłosił, że od teraz mistrzostwo nazywa się nWo World Championship, choć oficjalnie nazwa tytułu nie została zmieniona[4][5]. W kolejnych tygodniach do stajni dołączyli Ted DiBiase, który został benefaktorem, Vincient, który został ochroniarzem, i The Giant[6]. Skład stajni stale się zmieniał i powiększał. W pewnym momencie do stajni dołączył także prezes WCW Eric Bischoff[6].

16 grudnia 1997, w programie WCW Nitro, Mean Gene Okerlund przeprowadzał wywiad z Masahiro Chono i Sonnym Onoo na temat ich sytuacji zawodowej, gdyż byli związani wówczas z New Japan Pro-Wrestling (NJPW). Niespodziewanie Chono ujawnił ukrytą pod swoją kurtką koszulkę nWo i odrzucił NJPW. Po powrocie do Japonii, Chono oficjalnie ogłosił utworzenie grupy nWo „Japan”, która miała funkcjonować w NJPW. Do grupy dołączyli partnerzy Chono z tag teamu Team Wolf, Hiroyoshi Tenzan i Hiro Saito[7].

W kwietniu 1998 doszło do rozłamu w amerykańskiej stajni nWo z przyczyn poglądowych. Część członków pozostała wierna Hoganowi, tworząc frakcję nWo „Hollywood”, a część poszła za Kevinem Nashem tworząc nWo „Wolfpack” (pl. Wataha Wilków). Obie frakcje rywalizowały ze sobą przez wiele miesięcy[4].

4 stycznia 1999 lider nWo „Wolfpack” Kevin Nash był mistrzem WCW World i miał się zmierzyć z Goldbergiem w pojedynku, który był kreowany na bardzo ważny, będący wydarzeniem wieńczącym długą i znaczącą rywalizację. Goldberg nie stawił się jednak w ringu na czas, z powodu zatrzymania przez organy porządku publicznego. Zastąpił go Hollywood Hogan. Na samym początku walki Hogan lekko dotknął przeciwnika palcem wskazującym, a wtedy Nash natychmiast upadł na podłogę i pozwolił się przypiąć oraz wygrać pretendentowi do tytułu. Oznaczało to koniec rozłamu w nWo. Incydent spotkał się z przytłaczająco negatywnym odbiorem publiczności. Po tym wydarzeniu konferansjer Tony Schiavone próbował przekonać telewidzów, żeby nie przełączali kanału, nieopatrznie zdradzając przy tym, że Mick Foley właśnie walczy o mistrzostwo konkurencyjnej firmy, WWF. Skutek był jednak odwrotny do zamierzonego i setki tysięcy widzów przełączyło kanał na program WWF. Incydent ten został w mediach związanych z wrestlingiem nazywany Fingerpoke of Doom i przypisuje mu się przyczynienie do dalszego spadku oglądalności, a ostatecznie upadku WCW[4][8].

23 marca 2001[9] WWF wykupiło World Championship Wrestling, swoją główną konkurencję, za 4,2 miliony dolarów[10]. Wątek nWo do tego czasu nie został domknięty[11].

World Wrestling Federation[edytuj | edytuj kod]

W 2002 Vince McMahon był fabularnym współwłaścicielem WWF. Niezadowolony, że musi dzielić się udziałami z Rikiem Flairem, sprowadził grupę nWo, aby zniszczyli organizację od środka[12].

25 stycznia 2002 Hulk Hogan podpisał kontrakt z World Wrestling Federation. 18 lutego zaakceptował wyzwanie rzucone mu przez Rocka, który chciał, aby obaj zmierzyli się na gali WrestleMania X-8. Wtedy niespodziewanie ujawniła się stajnia nWo. Grupa zaatakowała The Rocka. Pobity został zaniesiony do ambulansu, który następnie został staranowany przez Hogana pojazdem członowym. 17 marca na gali WrestleMania X-8 Rock pokonał lidera nWo, który po walce podał rękę zwycięzcy, aby mu pogratulować. Pozostali członkowie stajni, Scott Hall i Kevin Nash, uznali to za zdradę, zwrócili się przeciwko przegranemu i zaatakowali go. The Rock uratował Hogana, który od tego momentu był face'em. W marcu 2002 Hogan i Rock rywalizowali drużynowo przeciwko nWo, ale w wyniku WWF Draftu obaj zostali przydzieleni do brandu SmackDown i tym samym oddzieleni od rywali[4].

3 czerwca do nWo dołączył Shawn Michaels, który został jej liderem. Do grupy dołączył także Booker T, jednak został wyrzucony przez Michaelsa za to, że był popularniejszy od niego. nWo zadeklarowało wsparcie dla Triple H-a i rozpoczęło rywalizację przeciwko Stone Cold Steve'owi Austinowi. 8 lipca 2002 grupa nWo, połączywszy siły z Chrisem Benoit i Eddiem Guerrero wygrała ważny pojedynek 5 na 5, jednak Kevin Nash został w trakcie walki poważnie kontuzjowany[12].

29 marca 2015 Vince McMahon ogłosił, że nWo zostaje rozwiązane[12].

W 2015 Hulk Hogan, Scott Hall i Kevin Nash ubrani w koszule nWo interweniowali na gali WrestleMania 31 w walkę Stinga z Triple H-em[12].

Odbiór[edytuj | edytuj kod]

Grupie nWo przypisuje się przyczynienie do uzyskania na kilka lat przewagi WCW nad WWF w wynikach oglądalności[3].

WWF próbowało powtórzyć sukces nWo tworząc 13 października 1997 podobną stajnię, D-Generation X, której założycielami byli Shawn Michaels, Triple H, Rick Rude i debiutująca Chyna[13].

Jednocześnie nWo przypisuje się przyczynienie do upadku WCW. Portal „Online World of Wrestling” napisał na profilu nWo: Niestety scenarzyści WCW nie wiedzieli kiedy przestać i wątek, który pomógł WCW odnieść sukces, w końcu je zabił[6]. Z kolei portal WhatCulture zwrócił uwagę, że WCW nie było konsekwentne w przedstawianiu nWo jako heelów i poświęcało za dużo czasu na ich wątek, co czyniło tę grupę mniej wyjątkową. Skrytykowana została także zbyt duża liczba członków grupy i to, że nWo fabularnie prawie nigdy nie doznało satysfakcjonującej dla widza porażki[11].

Członkowie[edytuj | edytuj kod]

Legenda
Z. Zjednoczone nWo
H. nWo „Hollywood”
Wo. nWo „Wolfpack”
J. nWo „Japan”
WW. nWo w WWF
Nazwa Zdjęcie Dodatkowe informacje Przynależność do frakcji nWo
Z. H. Wo. J. WW.
Adams, BrianBrian Adams
Dołączył do grupy w 1998[14]. Po rozpadzie grupy stanął po stronie Hollywood Hogana[15]. Występował również w Japonii jako członek nWo „Japan”[7]. X X X
Bagwell, BuffBuff Bagwell
Dołączył do grupy w listopadzie 1996[14]. Po rozpadzie stanął po stronie Hollywood Hogana[15]. Występował również w Japonii jako członek nWo „Japan”[7]. X X
Bischoff, EricEric Bischoff
Początkowo był głównym przeciwnikiem grupy, ale po tym jak zyskała popularność, zastąpił Teda DiBiase jako główny sponsor i rzecznik nWo w 1996[14]. Po rozpadzie grupy stanął po stronie Hollywood Hogana[15]. X X
Booker T
Członek nWo w 2002 w WWF, wyrzucony przez Shawna Michaelsa z powodu zbyt dużej popularności[12]. X
Buck, TyleneTylene Buck
Dołączyła do nWo w 2000 jako cheerleaderka. Należała do gupy valetów nWo Girls[16]. X
Chono, MasahiroMasahiro Chono
Założyciel i lider grupy nWo „Japan”[7]. Wspierał również nWo w Stanach Zjednoczonych, kiedy miał okazję występować w Ameryce[14]. X X
DiBiase, TedTed DiBiase
Dołączył do grupy w 1996 jako główny sponsor i rzecznik. Odszedł niecały miesiąc później, kiedy zastąpił go Eric Bischoff[14]. X
Disciple, TheThe Disciple
Paparazzo Presents Brutus The Barber Beefcake.jpg
W 1994 grupa nie chciała go przyjąć[14]. W 1998 dołączył do nWo „Hollywood” jako ochroniarz lidera, Hulka Hogana[17], ale zwrócił się przeciwko Hoganowi po tym jak The Warrior zrobił Disciple'owi pranie mózgu[14]. X
Elizabeth, MissMiss Elizabeth
Dołączyła do grupy w 1996 jako menedżerka[14]. Po rozpadzie grupy stanął po stronie Hollywood Hogana[15]. X X
Flair, DavidDavid Flair
Członek nWo „Wolfpack”[14]. X
Flair, RicRic Flair
Członek nWo od 2002 w WWF[12]. X
Giant, TheThe Giant
Do dołączenia do grupy skłonił go jej sponsor Ted DiBiase[14]. Po rozpadzie grupy stanął po stronie Hollywood Hogana[15]. Został wyrzucony z drużyny, kiedy zażądał od lidera szansy na walkę o mistrzostwo. Powrócił jednak do grupy po zjednoczeniu i był jej członkiem w WWF[14]. X X X
Goto, TatsutoshiTatsutoshi Goto
Dołączył do nWo „Japan” w 1997, ale odszedł w 1998 z powodu konfliktu z Chono, MasahiroMasahiro Chono[18]. X
Hall, ScottScott Hall
Scotthall2010.jpg
Współzałożyciel tag teamu The Outsiders, będącego prekursorem nWo, i pierwszy zawodnik, który ogłosił powstanie grupy[3]. Po rozpadzie grupy stanął po stronie Hollywood Hogana[15]. Był członkiem nWo również w WWF[12]. X X X
Harris, DonDon Harris
Dołączył do nWo w 2000 wraz z bratem jako tag team The Harris Brothers[14]. X
Harris, RonRon Harris
Dołączył do nWo w 2000 wraz z bratem jako tag team The Harris Brothers[14]. X
Hart, BretBret Hart
Choć początkowo deklarował, że zamierza bronić WCW przed nWo, dołączył do frakcji Hollywood Hogana po rozpadzie grupy[14]. X
Hennig, CurtCurt Hennig
Dołączył do nWo w 1997[14]. Po rozpadzie grupy stanął po stronie Hollywood Hogana[15]. X X
Hogan, HoraceHorace Hogan
Bratanek Hollywood Hogana. Dołączył do grupy w 1997[14]. Po rozpadzie grupy stanął po stronie wuja[15]. X X
Hogan, HollywoodHollywood Hogan
Lider grupy i jej współzałożyciel. Po rozłamie w grupie został liderem frakcji nWo „Hollywood”[4]. X X
Hunter, AprilApril Hunter
Dołączyła do nWo w 2000 jako cheerleaderka. Należała do gupy valetów nWo Girls[16]. X
Inferno, DiscoDisco Inferno
Członek frakcji nWo „Wolfpack”[14]. X
Jarrett, JeffJeff Jarrett
Dołączył do nWo w 2000[14]. X
Johnson, MarkMark Johnson
Dołączył do nWo w 2000 jako oficjalny sędzia grupy[14]. X
Kanner, KimKim Kanner
Dołączyła do nWo w 2000 jako cheerleaderka. Należała do gupy valetów nWo Girls[19]. X
Kojima, SatoshiSatoshi Kojima
Dołączył do nWo „Japan” w 1997[7]. X
Konnan
Dołączył do nWo w lipcu 1997[14]. Po rozpadzie dołączył do frakcji nWo „Wolfpack”[20]. X X
Luger, LexLex Luger
Początkowo przeciwnik nWo, po rozpadzie organizacji dołączył do frakcji nWo „Wolfpack” i pozostał w nWo również po zjednoczeniu[14]. X X
Michaels, ShawnShawn Michaels
Lider nWo od 2002 w WWF[12]. X
Midajah
Dołączyła do nWo w 2000 jako cheerleaderka. Należała do gupy valetów nWo Girls[16]. X
Muta, The GreatThe Great Muta
Dołączył do grupy oficjalnie w 1997[14]. X
Nash, KevinKevin Nash
Diesel in 1994.jpg
Współzałożyciel tag teamu The Outsiders, będącego prekursorem nWo. 4 maja 1998 odłączył się od grupy i utworzył frakcję nWo „Wolfpack”, której został liderem[3]. Był członkiem nWo również w WWF[12]. X X X
Norton, ScottScott Norton
Dołączył do grupy w 1996[14]. Po rozpadzie grupy stanął po stronie Hollywood Hogana[15]. Występował też w Japonii z grupą nWo „Japan”[14]. X X X
Ohara, MichiyoshiMichiyoshi Ohara
Dołączył do nWo „Japan” w 1997[7]. X
Patrick, NickNick Patrick
Oficjalny sędzia nWo. Opuścił grupę, niezadowolony z tego jak Eric Bischoff i nWo kontrolują WCW. Nadal jednak zwykle był przychylny Hollywood Hoganowi w jego walkach[14]. X
Paulshock, PamelaPamela Paulshock
Dołączyła do nWo w 2000 jako cheerleaderka. Należała do gupy valetów nWo Girls[16]. X
Ray, StevieStevie Ray
Dołączył do frakcji nWo „Hollywood” i pozostał w grupie po jej zjednoczeniu[14]. X X
Rhodes, DustyDusty Rhodes
Dołączył do nWo w 1998[21]. Był menedżerem Kevina Nasha i Scotta Halla[14]. Po rozpadzie grupy stanął po stronie Hollywood Hogana[15]. X X
Rodman, DennisDennis Rodman
Dołączył do nWo w 1997[14]. Po rozpadzie grupy stanął po stronie Hollywood Hogana[15]. X X
Rogers, Big BubbaBig Bubba Rogers
Dołączył do nWo na krótko w 1997, po czym odszedł z grupy i zaczął z nią rywalizować pod swoim prawdziwym imieniem Ray Traylor[22]. X
Rude, RickRick Rude
Dołączył do nWo w 1997 jako menedżer Curta Henniga[14]. Po rozpadzie grupy stanął po stronie Hollywood Hogana[15]. X X
Saito, HiroHiro Saito
Współzałożyciel tag teamu Team Wolf, będącego prekursorem nWo „Japan” w New Japan Pro-Wrestling[7]. X
Savage, RandyRandy Savage
Początkowo rywalizował z Hollywood Hoganem i jego stajnią. W 1997 usłyszał od prezesa WCW i członka nWo, Erica Bischoffa, że jego dalsza kariera zależy od tego, czy dołączy do grupy. Savage zdecydował się przyłączyć. Nadal rywalizował z Hoganem i po rozpadzie dołączył do frakcji nWo „Wolfpack”[14]. X X
Spicolli, LouieLouie Spicolli
Dołączył do nWo w 1997[14]. Zmarł w 1998[23]. X
Steiner, ScottScott Steiner
Scott Steiner 2013.jpg
Dołączył do grupy w 1998. Po rozpadzie dołączył do frakcji nWo „Hollywood” i został liderem, po tym jak dotychczasowy, Hulk Hogan, ogłosił wycofanie się z wrestlingu[24]. X X
Steiner, RickRick Steiner
Został wprowadzony do drużyny przez swojego brata Scotta Steinera w 1999, ale formalnie nigdy nie został pełnoprawnym członkiem[16]. X
Sting, nWonWo Sting
Naprawdę nazywał się Jeff Farmer i został sprowadzony w 1996, aby podszywać się pod prawdziwego Stinga. W końcu został zdemaskowany, ale zachował swój gimmick[14]. Po rozpadzie grupy dołączył do frakcji nWo „Hollywood”[15]. Większą popularność zdobył w Japonii, gdzie był członkiem nWo „Japan”[14] X X X
Sting
Z początku walczył przeciwko nWo, jednak po rozpadzie grupy dołączył do frakcji nWo „Wolfpack”[25]. X
Syxx
X-Pac (cropped).png
Dołączył do grupy w 1995[14]. Występował również w Japonii jako członek nWo „Japan”[7]. Po doznaniu kontuzji w 1997 został zwolniony z WCW[14]. Był członkiem nWo również w WWF, gdzie występował pod pseudonimem X-pac[12]. X X
Tenzan, HiroyoshiHiroyoshi Tenzan
Współzałożyciel tag teamu Team Wolf, będącego prekursorem nWo „Japan” w New Japan Pro-Wrestling[7]. X
Titan, BigBig Titan
Dołączył do nWo „Japan” w 1998[18]. X
Vincent
Virgil comic con 2013.jpg
Dołączył do grupy w 1995 jako ochroniarz[6]. Po rozpadzie dołączył do frakcji nWo „Hollywood”[15]. X X
Wallstreet, MichaelMichael Wallstreet
Dołączył do grupy na krótki czas w 1996[14]. X
Wilson, TorrieTorrie Wilson
Dołączyła do nWo w 1999[14]. X
Windham, BarryBarry Windham
Dołączył do WCW w 1999[26] i w krótkim czasie przyłączył się do nWo „Hollywood”[14][15]. Odszedł z grupy i organizacji pod koniec roku[26]. X

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

 1. a b c 1. Hulk Hogan Is The Third Man, [w:] Mike Shannon, 10 Best Heel Turns In Wrestling History, WhatCulture, 17 grudnia 2015 [dostęp 2017-04-17] (ang.).
 2. Chris Featherstone, Eric Bischoff Reveals The Reason Why The NWO Wolfpac Was Created, Wrestling Inc., 22 stycznia 2018 [dostęp 2019-04-14] (ang.).
 3. a b c d e Kevin Powers, The History of WCW, WWE, 23 lutego 2012 [dostęp 2017-11-04] (ang.).
 4. a b c d e f Hulk Hogan, Online World of Wrestling [dostęp 2017-04-09] [zarchiwizowane z adresu 2017-08-21] (ang.).
 5. a b David Bixenspan, Today In Wrestling History 8/10: Hulk Hogan Wins/Spray Paints WCW Belt, Junkyard Dog WWF Debut, More – WrestlingInc.com, Wrestling Inc, 10 sierpnia 2015 [dostęp 2017-05-02] (ang.).
 6. a b c d new World order, Online World of Wrestling [dostęp 2019-04-14] (ang.).
 7. a b c d e f g h i nWo Japan, Online World of Wrestling [dostęp 2019-04-14] (ang.).
 8. STORIES Why The Fingerpoke of Doom Was The Death Of WCW, WWF Old School, 16 marca 2015 [dostęp 2017-05-02] (ang.).
 9. WWF buys World Championship Wrestling – Mar. 23, 2001, CNN, 23 marca 2001 [dostęp 2018-04-12] (ang.).
 10. Graham Flanagan, The epic story of how Vince McMahon created WWE and conquered pro wrestling, Business Insider, 10 listopada 2016 [dostęp 2018-01-25] (ang.).
 11. a b John Bills, 5 NWO Mistakes WWE Should Avoid With Balor Club, WhatCulture.com, 22 kwietnia 2016 [dostęp 2019-04-14] (ang.).
 12. a b c d e f g h i j New World Order (WWE), Online World of Wrestling [dostęp 2019-04-14] (ang.).
 13. The epic history of WWE, „WWE”, 15 lutego 2012 [dostęp 2017-11-01] (ang.).
 14. a b c d e f g h i j k l m n o p q r s t u v w x y z aa ab ac ad ae af ag ah ai aj ak al Every Member Of The nWo: Where Are They Now?, TheSportster, 14 kwietnia 2018 [dostęp 2019-04-14] (ang.).
 15. a b c d e f g h i j k l m n o nWo Hollywood, Online World of Wrestling [dostęp 2019-04-14] (ang.).
 16. a b c d e Benjamin Richardson, NWO Twenty Years Later: Where Are They Now?, WhatCulture.com, 7 lipca 2016 [dostęp 2019-04-14] (ang.).
 17. Brutus Beefcake, Online World of Wrestling [dostęp 2019-04-14] (ang.).
 18. a b nWo Japan, Cagematch.net [dostęp 2019-04-14] (ang.).
 19. Kim Kanner, Online World of Wrestling [dostęp 2019-04-14] (ang.).
 20. nWo Wolfpac, Online World of Wrestling [dostęp 2019-04-14] (ang.).
 21. Dusty Rhodes, Online World of Wrestling [dostęp 2019-04-14] [zarchiwizowane z adresu 2015-06-08] (ang.).
 22. Big Boss Man, Online World of Wrestling [dostęp 2019-04-14] [zarchiwizowane z adresu 2015-11-15] (ang.).
 23. Louie Spicolli, Find A Grave (ang.).
 24. Scott Steiner, Online World of Wrestling [dostęp 2019-04-14] [zarchiwizowane z adresu 2016-09-15] (ang.).
 25. Sting, Online World of Wrestling [dostęp 2019-04-14] [zarchiwizowane z adresu 2017-06-03] (ang.).
 26. a b Barry Windham, Online World of Wrestling [dostęp 2019-04-14] [zarchiwizowane z adresu 2012-09-05] (ang.).