New Zealand Antarctic Medal

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
New Zealand Antarctic Medal
Baretka
Baretka
Ustanowiono 1 września 2006
Kruszec stop srebra i miedzi

New Zealand Antarctic Medal (Medal Antarktyczny Nowej Zelandii; NZAM) – nowozelandzkie odznaczenie cywilne, ustanowione 1 września 2006 i przyznawane za znaczące dokonania naukowe w dziedzinie badań antarktycznych. W Nowej Zelandii zastąpiło ono brytyjski (obowiązujący także w pozostałych krajach Wspólnoty) Polar Medal. Osoby odznaczone tym medalem mają prawo umieszczać po swoim nazwisku litery „NZAM”.

Medal mogą otrzymać Nowozelandczycy oraz osoby nieposiadające obywatelstwa Nowej Zelandii (członkowie nowozelandzkich programów naukowo-badawczych w Antarktyce) w uznaniu wybitnych zasług dla eksploracji, badania i ochrony regionu Antarktyki; oraz za wsparcie realizacji programów i operacji nowozelandzkich w Antarktyce. Odznaczenie może być nadane pośmiertnie.

Medalu nie przyznaje się za akty męstwa; za krótkotrwałe przebywanie i pracę w ekstremalnych warunkach wymagających nadzwyczajnej wytrzymałości; za długoletnią służbę i pracę w Antarktyce w ogóle.

Insygnia[edytuj | edytuj kod]

Oznaka medalu ma kształt oktagonu wykonanego ze stopu Sterling Silver (92,5% Ag; 7,5% Cu). Na awersie medalu widnieje prawy profil królowej Elżbiety II w koronie, otoczony napisem: ELIZABETH II QUEEN OF NEW ZEALAND (ELŻBIETA II KRÓLOWA NOWEJ ZELANDII). Na rewersie widnieje grupa czterech pingwinów cesarskich w naturalnym środowisku z górą Erebus w tle.

Medal jest zawieszony, poprzez prostokątną zawieszkę, na białej wstążce (przejętej od Polar Medal).

Kolejne nadania medalu są oznaczane na wstążce za pomocą metalowego okucia w postaci belki (bar) z dwiema gałązkami paproci.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]