Newe Gan

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Newe Gan
נווה גן
Osiedle Tel Awiwu
Ilustracja
Państwo  Izrael
Dystrykt Dystrykt Tel Awiw
Miasto Tel Awiw-Jafa
Dzielnica Druga
Położenie na mapie Tel Awiwu
Położenie na mapie
32°07′28″N 34°49′24″E/32,124444 34,823333
Portal Portal Izrael

Newe Gan (hebr. נווה גן; Odbudowany Gan) – osiedle mieszkaniowe w Tel Awiwie, znajdujące się na terenie Dzielnicy Drugiej.

Położenie[edytuj | edytuj kod]

Osiedle leży na nadmorskiej równinie Szaron. Jest położone w północno-wschodniej części aglomeracji miejskiej Tel Awiwu, na północ od rzeki Jarkon. Południową granicę osiedla stanowi ulica HaPerahim, za którą jest osiedle Tel Baruch. Po wschodniej stronie za ulicą Moshe Sneh są osiedla Ganne Cahala i Ha-Misztala. Na północy rozciągają się tereny rolnicze, za którymi przebiega autostrada nr 5 ISR-FW-5.svg (Tel Awiw-Petach Tikwa-Ari’el). Zachodnią granicę wyznacza autostrada nr 20 ISR-FW-20.svg (Ayalon Highway), za którą jest osiedle Afeka.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Początki osiedla sięgają 1922, kiedy to grupa żydowskich imigrantów z Grecji zakupiła tutejsze grunty i założyła niewielką osadę rolniczą Kirjat Sza’ul. Początkowo było to 14 rodzin, jednak po roku z powodu braku wody pozostało tylko 11 rodzin. W 1924 osiedliła się tutaj nowa grupa osadników, która rozpoczęła hodowlę cytrusów. W 1949 w północno-wschodniej części osiedla założono cmentarz miejski.

Architektura[edytuj | edytuj kod]

Zabudowa osiedla jest mocno zróżnicowana, obok jednorodzinnych domów znajdują się tutaj nowoczesne apartamentowce wzniesione z „wielkiej płyty”.

Religia[edytuj | edytuj kod]

W osiedlu znajdują się dwie synagogi, położone przy ulicach Meir Binet i Moshe Sneh.

Infrastruktura[edytuj | edytuj kod]

W północno-wschodniej części osiedla znajduje się Cmentarz Kirjat Sza’ul.

Transport[edytuj | edytuj kod]

Główną ulicą osiedla jest droga nr 482 ISR-HW-482.svg (Tel Awiw-Herclijja). Jadąc nią na północ dojeżdża się do autostrady nr 5 ISR-FW-5.svg (Tel Awiw-Ari’el).

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]