Newfoundland Volunteer War Service Medal

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Newfoundland Volunteer War Service Medal
Awers
Awers
Rewers
Rewers
Baretka
Baretka

Newfoundland Volunteer War Service Medalbrytyjski medal nadawany za udział w II wojnie światowej, jeden z medali kampanii brytyjskich; ustanowiony w 1981 r.

Zasady nadawania[edytuj | edytuj kod]

Medal nadawany za służbę w brytyjskich siłach zbrojnych poza terytorium Nowej Fundlandii.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Kiedy trwała II wojna światowa Nowa Fundlandia była ciągle kolonią brytyjską, która nie wstąpiła do konfederacji kanadyjskiej aż do roku 1947.

W rezultacie, służący w siłach Nowej Fundlandii nie kwalifikowali się do otrzymania Canadian Volunteer Service Medal, i ta sytuacja została naprawiona dopiero w lipcu 1981, kiedy medal został ustanowiony.

Ci, którzy służyli w siłach kanadyjskich i otrzymali kanadyjską wersję medalu nie mogli otrzymać brytyjskiego Newfoundland Volunteer War Service Medal.

Po roku 1981 mogli się o niego starać krewni walczących żołnierzy.

Opis medalu[edytuj | edytuj kod]

Medal z brązu o średnicy 37mm.

awers: królewskie inicjały króla Jerzego VI, zwieńczone królewską koroną, a nad nią karibu – narodowy symbol Nowej Fundlandii. Na obwodzie inskrypcja NEWFOUNDLAND VOLUNTEER SERVICE MEDAL 1939-45.

rewers: przedstawia Brytanię stojąca z włócznią w prawej ręce, za nią muszla przegrzebka. Brytania otoczona (chroniona) przez dwa lwy ułożone w okrąg, sięgające od jej głowy aż do stóp.

Wstążka z kolorowych pasów czerwonych, białych, niebieskich i kasztanowy szeroki pas w środku.

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]