Nexhip Draga

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Nexhip Draga
Data i miejsce urodzenia 1867
Mitrovica
Data i miejsce śmierci 21 lipca 1921
Wiedeń
Przyczyna śmierci choroba nowotworowa

Nexhip Draga (ur. 1867 w Mitrovicy - zm. 21 lipca 1921 w Wiedniu) - albański działacz narodowy i polityk.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Syn albańskiego właściciela ziemskiego Ali Paszy Draga, uhonorowanego tytułem paszy za zasługi w wojnie rosyjsko-tureckiej 1877-1878. Nexhip Draga uczęszczał do szkoły w Wełes (wówczas Köprülü), a następnie kształcił się w sułtańskiej szkole administracji państwowej (Mülkiye-i Sultanije) w Stambule. Po krótkim pobycie w Paryżu powrócił w rodzinne strony i otrzymał urząd kajmakama regionu Kratowo-Novi Pazar-Veles. Był także właścicielem nowoczesnego młyna, który stanowił dla niego znaczące źródło dochodu.

W 1908 związał się politycznie z Hasanem bejem Prishtiną i Bajramem Curri. W tym samym roku został wybrany do parlamentu osmańskiego, gdzie dał się poznać jako konserwatysta, ale zarazem zwolennik latynizacji alfabetu albańskiego. Początkowo sprzeciwiał się działalności autonomistów albańskich, ale w 1912 wziął udział w spotkaniu przywódców powstania antyosmańskiego w Juniku i przyłączył się do powstańców. W czasie I wojny bałkańskiej zajął się opracowaniem memorandów, skierowanych do mocarstw prezentujących stanowisko działaczy narodowych, dążących do zachowania integralności ziem zamieszkanych przez Albańczyków. Po inwazji wojsk serbskich na Kosowo, jesienią 1918, Draga został internowany w Belgradzie, gdzie pozostał do wybuchu I wojny światowej.

Powrócił do rodzinnej Mitrovicy po przejęciu miasta przez armię austro-węgierską. W tym czasie urząd burmistrza miasta objął jego brat, Ferhat Draga. W kwietniu 1918 Nexhip Draga nagle zachorował i wyjechał na leczenie do Wiednia. Po utworzeniu Królestwa SHS powrócił do polityki, tworząc partię Xhemijet (Dżemijet), reprezentującej interesy muzułmańskich Albańczyków. W parlamencie SHS kierował grupą albańskich deputowanych. W czerwcu 1920 zawarł porozumienie z premierem Nikolą Pasiciem zobowiązując się do wspierania rządu w zamian za korzystne dla Albańczyków rozwiązania w zakresie polityki agrarnej.[1] Zmarł w trakcie operacji gardła zagrożonego chorobą nowotworową, przeprowadzonej w klinice wiedeńskiej. Kierownictwo nad partią Xhemijet przejął jego syn Ferhat.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Shefki Voca, Shoqata islame Muhafazi Hukuk ose Xhemijeti apo Bashkimi. = 2018-06-13, radioislame.com, 2013 (alb.).

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Robert Elsie: A Biographical Dictionary of Albanian History.. I.B. Tauris: 2013, s. 124-125. ISBN 978-1-78076-431-3.
  • Elisabeth Özdalga: Late Ottoman Society: The Intellectual Legacy.. RoutledgeCurzon: 2005, s. 317. ISBN 0-415-34164-7.