Nguyễn Du

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Spacer.gif To jest biografia osoby noszącej wietnamskie nazwisko Nguyễn.
Nguyễn Du
Tố Như
Ilustracja
Nguyễn Du
Data urodzenia 1765
Data śmierci 1820
Narodowość wietnamska
Język wietnamski, chiński
Dziedzina sztuki pisarz

Nguyễn Du, ps. „Tố Như”[1] (ur. 1765, zm. 1820) – wietnamski poeta[1].

Pochodził z wysoko postawionej rodziny urzędniczej, która podczas powstania Taysonów stała wiernie po stronie obalonej w 1789 roku dynastii Lê, na skutek czego utraciła wszystkie wpływy[2]. W związku z tym Nguyễn Du mógł zrobić karierę dopiero po 1802 roku, kiedy do władzy doszła nowa dynastia – Nguyễn. Wstąpił wówczas na służbę państwową, piastując kilka stanowisk na szczeblu prowincjonalnym i biorąc udział w poselstwie wysłanym na dwór chiński w Pekinie[2]. Był także wicenaczelnikiem wydziału ceremonii na dworze w stołecznym Huế[2].

Jego najważniejszym osiągnięciem jest napisana w 1813 roku[3], spisana w języku wietnamskim pismem chữ nôm, epopeja Truyện Kiều[2] („Klejnot z nefrytu”[3]). Liczące ponad 3000 wersów dzieło przedstawia przeżycia młodej dziewczyny, sportretowane na szerokim tle różnych warstw społeczeństwa feudalnego[3]. Tworzył także poezje w języku chińskim[2][3]. Twórczość Nguyễna Du przyczyniła się do ostatecznego ukształtowania klasycznego wietnamskiego języka literackiego i wywarła duży wpływ na późniejszych pisarzy[3].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b Nguyen Du, Vietnamese poet (ang.). Encyclopaedia Britannica. [dostęp 2017-08-25].
  2. a b c d e Bruce Lockhart and William J. Duiker: Historical Dictionary of Vietnam. Lanham: Scarecrow Press, 2006, s. 264–265.
  3. a b c d e Mały słownik pisarzy świata. Warszawa: Wiedza Powszechna, 1972, s. 358.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Nguyễn Du: Klejnot z nefrytu. z franc. przeł. Roman Kołoniecki, wstęp Tadeusz Żbikowski. Warszawa: Wydawnictwo PAX, 1975.