Nguyễn Văn Lý

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Spacer.gif To jest biografia osoby noszącej wietnamskie nazwisko Nguyễn.

Ojciec Tadeusz Nguyễn Văn Lý (ur. 15 maja 1946) – ksiądz rzymskokatolicki oraz jeden z czołowych dysydentów wietnamskich, uczestniczący w ruchach pro-demokratycznych. Za domniemaną działalność antyrządową, odbył na karę 15 lat pozbawienia wolności. Z powodu długotrwałego więzienia oraz protestów przeciwko stosowaniu przez rząd przemocy wobec działaczy opozycyjnych, organizacja Amnesty International uznała go w grudniu 1983 r. za więźnia sumienia. 30 marca 2007 r., wsparcie Nguyễn Văn Lý dla manifestu reformacyjnej koalicji Blok 8406 spowodowało wydłużenie jego wyroku o dodatkowe 8 lat więzienia.

Historia[edytuj]

Nguyễn Văn Lý rozpoczął działalność opozycyjną w latach 70. XX wieku. Za „sprzeciw wobec rewolucji oraz burzenie jedności ludu” przebywał on w więzieniu w latach 1977-1978 oraz 1983-1992.

W listopadzie 2000 r. w czasie wizyty prezydenta Stanów Zjednoczonych, Billa Clintona, w Wietnamie, członkowie Komisji Wolności Religijnej (Committee for Religious Freedom) odwiedzili Nguyễn Văn Lý w jego rodzinnej wiosce. Dzięki temu dowiedziała się o nim światowa opinia publiczna.

17 maja 2001 r. ojciec Nguyễn został aresztowany w kościele An Truyền za domniemane „nieprzestrzeganie warunków zawieszenia wyroku sądowego, ustalonych przez upoważnione instytucje państwowe”. W październiku 2001 otrzymał kolejny wyrok, 15 lat więzienia, za działalność związaną z obroną wolności słowa. Wyrok kilkakrotnie skracano. Nguyễn Văn Lý ostatecznie zwolniono z więzienia w lutym 2004 r.

Na początku roku 2004 r. w wyniku nacisku międzynarodowego, ojciec Nguyễn został zwolniony z więzienia, jednak wciąż przebywa w areszcie domowym w archidiecezji Huế.

8 kwietnia 2006 r. ojciec Nguyễn uczestniczył w formułowaniu „Manifestu dot. Wolności i Demokracji dla Wietnamu.” Później, sygnatariusze manifestu okrzyknęli się Blokiem 8406 – nazwa pochodzi od daty wystawienia dokumentu.

15 kwietnia 2006 r. ojciec Nguyễn wraz z innymi księżmi katolickimi wydał pierwszy numer konspiracyjnego magazynu internetowego „Wolne Słowo” (po wietnamsku: Tự do Ngôn Luận).

8 września 2006 r. ojciec Nguyễn uczestniczył w ceremonii utworzenia Wietnamskiej Partii Postępu (po wietnamsku: Đảng Thăng Tiến Việt Nam).

Areszt i wyrok w roku 2007[edytuj]

19 lutego 2007 r. wietnamskie służby bezpieczeństwa otoczyły archidiecezję Huế i dokonały obławy na biuro ojca Nguyễn. Jego kancelaria została dokładnie przeszukana, a komputery – skonfiskowane. Ojca Nguyễn aresztowano. Tymczasowo przewieziono go do regionu Bến Cũi w środkowym Wietnamie, gdzie przetrzymywano go w areszcie domowym. Od 24 lutego do 5 marca 2007 r. Nguyễn Văn Lý prowadził strajk głodowy. Jako członek demokratycznego ruchu Bloc 8406, Nguyễn Văn Lý został ponownie skazany na karę pozbawienia wolności. Wietnamski sąd prowincjonalny wymierzył mu karę ośmiu lat więzienia za „bardzo poważne przestępstwa szkodzące bezpieczeństwu narodowemu”, które polegały na organizacji bojkotu nadchodzących wyborów.

Przebieg rozprawy sądowej transmitowała telewizja wietnamska. Sąd zezwolił na uczestnictwo zagranicznych reporterów. W trakcie procesu, Nguyễn Văn Lý próbował wykrzyknąć bezprawne hasło dysydentów: „Precz z komunizmem!” (po wietnamsku: Đả Đảo Cộng Sản), jednak został natychmiast uciszony przez oficera bezpieczeństwa, który zasłonił mu usta. Zapis wideo tego incydentu został błyskawicznie rozpowszechniony w Internecie.

Aresztowanie wietnamskiego księdza potępili przywódcy wielu państw, włącznie z rzecznikiem Departamentu Stanu USA, Seanem McCormackiem oraz sekretarzem stanu USA, Condoleezzą Rice, która określiła incydent „negatywnym zdarzeniem”. Po aresztowaniu ojca Nguyễn, kongresmen Christopher Smith zaproponował wezwanie władz wietnamskich do natychmiastowego i bezwarunkowego zwolnienia księdza i jego współpracowników. Tymczasem członkini kongresu, Zoe Lofgren, napisała list do sekretarza stanu USA, by przekonać Departament Stanu do ponownego wpisania Wietnamu na Listę Krajów Szczególnego Zagrożenia (US Countries of Particular Concern List), ze względu na notoryczne łamanie praw człowieka i zasady wolności religijnej.

Opinie na temat ojca Nguyễn Văn Lý[edytuj]

Działalność ojca Nguyễn na rzecz zwiększenia swobody wyznaniowej w Wietnamie sięga wielu lat wstecz.”

Homo Homini to doroczna nagroda przyznawana przez Fundację „Ludzie w potrzebie” (People in Need Foundation) osobom szczególnie zasłużonym w obronie i głoszeniu praw człowieka, demokracji i rozwiązywania konfliktów bez użycia przemocy... Nguyễn Văn Lý jest księdzem katolickim. Władze wietnamskie wiele razy traktowały go brutalnie za obronę swobody wyznaniowej.

To nie jest pierwsze starcie ojca Nguyễn z rządem Wietnamu. Od roku 1977, władze wietnamskie wielokrotnie aresztowały, szantażowały i więziły ojca Nguyễn z powodu jego wstawiennictwa za swobodę wyznaniową w Wietnamie.”

Amerykański senator Sam Brownback spotkał się wczoraj z jednym z czołowych politycznych i religijnych dysydentów w Wietnamie... Brownback spotkał się z ojcem Nguyễn, księdzem katolickim, którego władze wietnamskie uwięziły za głośną krytykę systemu monopartyjnego i braku swobód wyznaniowych w Wietnamie. Rozmowa odbyła się w więzieniu w Nam Hà, gdzie Nguyễn aktualnie odbywa karę.”

Źródła i wzmianki[edytuj]