Przejdź do zawartości

Niżnia Łąka

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Rozdroże dolne na Niżniej Łące
Rozdroże górne (na Otargańce)
Tabliczki na rozdrożu górnym (na Otargańce)

Niżnia Łąka (słow. Nižná lúka) – nieduża polana w słowackich Tatrach Zachodnich u wylotu Doliny Raczkowej, tuż powyżej miejsca, w którym łączy się ona z wylotem Doliny Jamnickiej i obydwie doliny przechodzącą w jedną Dolinę Wąską. Dawniej była to wypasana polana – stąd nazwa tego miejsca. Po włączeniu obszaru do TANAP-u i zaprzestaniu wypasu polana zarosła lasem. Obecnie jest to tylko miejsce składowania drzewa. Znajduje się tutaj rozdroże szlaków turystycznych z ławkami i stołami dla turystów. Z dwóch stron wznoszą się zalesione, strome stoki: w północnym kierunku grzbiet Otargańców, zaś po wschodniej zbocza Keczki Przybylińskiej. Tuż poniżej Niżniej Łąki, w miejscu połączenia Doliny Jamnickiej i Doliny Raczkowej znajduje się drugie rozdroże szlaków turystycznych i wiata. Tutaj też Jamnicki Potok łączy się z Raczkowym Potokiem. W sierpniu 2007 r. silna wichura wyłamała całkowicie las na długości ok. 1 km w Dolinie Jamnickiej, tuż powyżej Niżniej Łąki.

Dolne rozdroże szlaków turystycznych położone jest na wysokości 944 m n.p.m.

Szlaki turystyczne

[edytuj | edytuj kod]

Rozdroże dolne:

Szlak niebieski – niebieski szlak od autokempingu „Raczkowa” przy wylocie Doliny Wąskiej przez obydwa rozdroża na Niżniej Łące, Dolinę Jamnicką i Jamnicką Przełęcz na Wołowiec.
  • Czas przejścia od wylotu doliny na Niżnią Łąkę: 30 min w obie strony
  • Czas przejścia z Niżniej Łąki na Jamnicką Przełęcz: 4:05 h, ↓ 3:10 h
Szlak żółty – żółty z Niżniej Łąki przez Dolinę Raczkową, Rozdroże pod Klinem, Dolinę Zadnią Raczkową i Starorobociańską Przełęcz na Kończysty Wierch. Czas przejścia: 4:30 h, ↓ 3:15 h

Rozdroże górne:

Szlak zielony – zielony z Niżniej Łąki przez Otargańce na Jarząbczy Wierch, ze szczytu w dół do Rozdroża w Dolinie Jamnickiej. Czas przejścia z Niżniej Łąki na Jarząbczy Wierch: 4:10 h, ↓ 3:15 h[1]

Przypisy

[edytuj | edytuj kod]
  1. Tatry Zachodnie słowackie i polskie. Mapa turystyczna 1:25 000. Warszawa: Wyd. Kartograficzne Polkart Anna Siwicka, 2005/06. ISBN 83-87873-36-5.

Bibliografia

[edytuj | edytuj kod]
  • Józef Nyka: Tatry słowackie. Przewodnik. Wyd. II. Latchorzew: Wyd. Trawers, 1998. ISBN 83-901580-8-6.
  • Tatry Zachodnie słowackie i polskie. Mapa turystyczna 1:25 000. Warszawa: Wyd. Kartograficzne Polkart Anna Siwicka, 2005/06. ISBN 83-87873-36-5.