Niższe seminarium duchowne

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania


Niższe Seminarium Duchowne, skrót NSD, szkoła średnia prowadzona przez Kościół rzymskokatolicki, która posiada własny program wychowawczy. Cykl kształcenia trwa 3 lata i jest realizowany w zgodzie z obowiązującymi przepisami dotyczącymi edukacji w szkołach publicznych. Są to licea ogólnokształcące prowadzone przez zakony bądź diecezje[1][2]. Edukacja w Niższym Seminarium Duchownym kończy się maturą, a nie święceniami kapłańskimi. Szkoła realizuje program liceum ogólnokształcącego, w przeciwieństwie do wyższych seminariów duchownych, gdzie studia mają charakter filozoficzno – teologiczny, a ich celem jest przygotowanie do kapłaństwa.

Program nauki i wychowania[edytuj | edytuj kod]

Nauczanie i wychowanie dąży do pełnego rozwoju osoby, przygotowując ją do podejmowania odpowiedzialnych wyborów, które dotyczą dalszej edukacji. Każdy dzień w seminarium zaplanowany jest od najwcześniejszych godzin aż do czasu kolacji, w celu maksymalnego wykorzystania czasu.

W szkołach tego typu kładziony jest szczególny nacisk na wszechstronny rozwój humanistyczny. Oprócz rozszerzonego programu z j. polskiego i historii często dodatkowo istnieją jeszcze koła zainteresowań, np. koło filozoficzne, historyczne czy teatralne.

Niższe Seminaria Duchowne dawniej nazywane były też Małymi Seminariami Duchownymi. Większość z tych szkół została w Polsce zamknięta przez władze komunistyczne w okresie powojennym. Wiele z tych szkół słynęło z wysokiego poziomu nauczania. Nauczyciele pracujący w Niższych Seminariach Duchownych mieli problemy ze znalezieniem pracy w innych szkołach. W okresie komunizmu szkoły krzewiły u uczniów poczucie patriotyzmu i wiary, uczyły również prawdziwej historii Polski.

Niższe Seminaria Duchowne w Polsce[edytuj | edytuj kod]

Polskie Niższe Seminaria Duchowne kontynuowane (wybór)

Szkoły zakonne:

Część z nieistniejących Niższych Seminariów Duchownych:

Szkoły zakonne:

Niższe Seminaria Duchowne w innych krajach[edytuj | edytuj kod]

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

Strony internetowe istniejących szkół oraz informacje o szkołach na innych stronach m.in.