Nic do stracenia (powieść)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Nic do stracenia
Nothing to Lose
Autor Lee Child
Typ utworu dreszczowiec
Wydanie oryginalne
Miejsce wydania  Wielka Brytania
Język angielski
Data wydania 2008-03-24
Wydawca Bantam Press
Pierwsze wydanie polskie
Data wydania polskiego Styczeń 2009
Wydawca Albatros
Przekład Bogusław Stawski

Nic do stracenia (ang. Nothing to Lose) – dwunasta powieść cyklu z Jackiem Reacherem, brytyjskiego pisarza Lee Childa, wydana w 2008 roku w Stanach Zjednoczonych. Pierwsze polskie wydanie ukazało się nakładem wydawnictwa Albatros w styczniu 2009 roku.

Zarys fabuły[edytuj]

Jack Reacher postanawia przemierzyć całe Stany Zjednoczone na ukos, ruszając ze stanu Maine, a kończąc w Kalifornii. W czasie swojej wyprawy trafia do Nadziei, a następnie do Rozpaczy, niewielkich, sąsiadujących ze sobą miejscowości w Kolorado. Ulice i budynki w Rozpaczy znajdują się w znacznie gorszym stanie. Reacher zamierzał tylko napić się kawy w miejscowej knajpie, lecz nikt go nie obsługuje, a klienci patrzą na niego, jak na intruza. Po chwili na miejsce przybywają tamtejsi policjanci, przez których zostaje aresztowany, zawieziony na posterunek, a następnie wydalony z miasteczka z ostrzeżeniem, aby więcej tam nie wracać. Zaraz za granicami administracyjnymi na Reachera czeka policjantka z Nadziei, Vaughan.

Vaughan informuje głównego bohatera o sytuacji w Rozpaczy. To miejscowość zarządzana i całkowicie należąca do jednej osoby, Thurmana. Jest on właścicielem ogromnego zakładu zajmującego się recyklingiem złomu, zatrudniającym wszystkich mieszkańców oraz przełożonym tamtejszego kościoła. Thurman codziennie wylatuje swoim samolotem na kilka godzin, co wydaje się Vaughan podejrzane. Reacher, pomimo ostrzeżenia, wraca do Rozpaczy i rozgląda się po całym miasteczku. Podczas powrotu do Nadziei potyka się o ciało młodego mężczyzny, zmarłego najprawdopodobniej wskutek wyczerpania organizmu. Opowiada to Vaughan i od tej pory razem zaczynają badać sprawę Thurmana. Okazuje się, że kilka kilometrów od Rozpaczy znajduje się nowo wybudowana baza wojskowa. Reacher wraz z Vaughan odkrywają przerażające fakty na temat Thurmana i jego poglądów religijnych, dotyczących końca świata.

Nota wydawcy[edytuj]

Nadzieja i Rozpacz. Dwa miasteczka połączone dwudziestoma kilometrami nieuczęszczanej szosy gdzieś pośród pustynnych bezkresów Kolorado. I przemierzający je samotnie Jack Reacher, który chce tylko napić się kawy. Rozpacz okazuje się mało gościnnym miejscem. Bez żadnego powodu czterech osiłków próbuje wyrzucić Jacka z miasta. Policja odstawia go do granicy grożąc, że jeśli wróci, trafi do aresztu. Czy mieszkańcy czegoś się boją? Mają coś do ukrycia? Jeśli tak, to się przeliczyli. Bo Reacher nie ma nic do stracenia. Ani żadnych zahamowań. Dziwne zachowanie przedstawicieli lokalnej władzy wzmaga tylko jego determinację, by wyjaśnić ponure tajemnice, skrywane przez miasto i położony w pobliżu potężny zakład recyklingu złomu. Tajemnice, które mogą mieć związek z odległą wojną, w której giną tysiące ludzi. Jedynym sojusznikiem Jacka będzie młoda policjantka z Nadziei...[1]

Informacje wydawnicze[edytuj]

Pierwsze polskie wydanie powieści zostało wydane przez wydawnictwo Albatros w styczniu 2009 roku pod tytułem "Nic do stracenia". Wydawnictwo Albatros ponownie wydało tę książkę ze zmienioną wersją okładki w styczniu 2012 r. oraz w lipcu 2013 r. Planowane jest także wydanie książki w elektronicznym formacie jako e-book[2].

Informacje wydawnicze Wydanie I Wydanie II Wydanie III E-book[2]
Wydawnictwo Albatros Albatros Albatros Albatros
Tytuł Nic do stracenia Nic do stracenia Nic do stracenia Nic do stracenia
ISBN 978-83-7359-809-6 978-83-7659-601-3 978-83-7659-996-0 978-83-7885-072-4
Data wydania 2009/01 2012/01 2013/07 bd.
Liczba stron 464 464 464 nd.
Oprawa/Format miękka miękka miękka MOBI/EPUB
Wymiary [mm] bd. bd. 125x195 nd.

Przypisy

Linki zewnętrzne[edytuj]