Niccolò di Giovanni Fiorentino

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Niccolò di Giovanni Fiorentino
Ilustracja
Niccolò Di Giovanni Fiorentino, Rzeźba Vittorego Cappelli przed św. Heleną
Data i miejsce urodzenia

1418
okolice Zadaru

Data i miejsce śmierci

ok. 1506
Szybenik

Narodowość

włoska

Dziedzina sztuki

rzeźbiarstwo
architektura

Epoka

renesans

Ważne dzieła

kaplica Jana z Trogiru w katedrze św. Wawrzyńca w Trogirze, katedra św. Jakuba w Szybeniku

Niccolò di Giovanni Fiorentino, znany także jako Nikola Firentinac oraz Niccolò Fiorentino (ur. 1418, zm. 1506 w Szybeniku) – rzeźbiarz i architekt pochodzący z prawdopodobnie z Toskanii, tworzący w okresie renesansu. Jego dzieła można znaleźć w Wenecji, Szybenik]u oraz Trogirze.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Początki twórczości[edytuj | edytuj kod]

Urodził się w 1418 roku. Źródła chorwackie sugerują, że pochodził z okolic Florencji. Wtedy prawdopodobnie zapoznał się z dziełami Donatella, nie wykluczone że z nim współpracował. Świadczy o tym styl i ikonografia jego pierwszych prac[1].

W 1457 roku pracował jako rzeźbiarz w Wenecji. Z tego roku pochodzi nagrobek doży Francesco Foscariego, znajdujący się w kościele Santa Maria Gloriosa dei Frari. W tym okresie stworzył też między innymi: nagrobek Vittorego Capelli, znajdujący się w kościele Sant’Elena w Wenecji oraz rzeźby umieszczone na łuku Arco Foscari w Pałacu Dożów[1].

Okres chorwacki[edytuj | edytuj kod]

W 1468 roku został sprowadzony do Trogiru, gdzie wraz z Andreą Alessim wzniósł oraz udekorował kaplicę św. Jana z Trogiru znajdującą się w katedrze św. Wawrzyńca. Jest ona uznawana za jego najważniejsze dzieło. Kaplica ta cechuje się wyjątkową harmonią rzeźbiarsko-architektoniczną. Artyści pracowali wspólnie nad naprawą kolumn dzwonnicy katedry w Splicie oraz nad kamiennym portalem dla kościoła Santa Maria należącego do augustianów na wyspach Tremiti. Kontrakt ten opiewał na 708 dukatów[1][2].

W 1475 roku przejął nadzór nad budową katedry w Szybeniku po zmarłym Juraju Dalmatinacu. Skończył budowę wnętrza świątyni oraz kopuły i nadał kościołowi bardziej renesansowy wygląd.

Zmarł prawdopodobnie w Szybeniku ok. 1506 roku[1][3].

Galeria[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b c d NICCOLÒ di Giovanni Fiorentino in "Dizionario Biografico", www.treccani.it [dostęp 2022-07-18] (wł.).
  2. Tourist board Trogir, Marked by Masters - Trogir Guidebook (ang.).
  3. UNESCO World Heritage Centre, The Cathedral of St James in Šibenik, UNESCO World Heritage Centre [dostęp 2022-07-18] (ang.).