Nicholas Clay

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Nicholas Clay
Imię i nazwisko Nicholas Anthony Phillip Clay
Data i miejsce urodzenia 18 września 1946
Anglia Londyn, Anglia, Wielka Brytania Wielka Brytania
Data i miejsce śmierci 25 maja 2000
Anglia Londyn, Anglia, Wielka Brytania Wielka Brytania
Strona internetowa

Nicholas Clay, właściwie Nicholas 'Nick' Anthony Phillip Clay (ur. 18 września 1946 roku w Londynie - zm. 25 maja 2000 roku w Londynie) – angielski aktor teatralny i filmowy.

Syn Billa i Rose Clay, studiował w Royal Academy of Dramatic Art (RADA) i rozpoczął swoją ekranową karierę od występu w dramacie sci-fi Fabryka nieśmiertelnych (The Damned, 1963). W dramacie biograficzym Darwin (The Darwin Adventure, 1972) zagrał tytułową postać Karola Darwina. Pojawił się również na scenie West End w kilku londyńskich produkcjach teatralnych, przedstawieniach Laurence'a Oliviera w Old Vic i w ciągu dziesięciolecia stał się jednym z najbardziej obiecujących aktorów brytyjskich. Wśród jego sukcesów była rola Acaste w sztuce Moliera Mizantrop (The Misanthrope) wystawiana na Broadwayu w 1975 roku.

Stał się powszechnie znany z roli Sir Lancelota w filmie fantasy Johna Boormana Excalibur (1981). W ekranizacji powieści D.H. Lawrence'a Kochanek lady Chatterley (Lady Chatterley's Lover, 1981) z Sylvią Kristel wystąpił w roli leśniczego, tytułowego kochanka głównej bohaterki. Wcielił się w postać Aleksandra w miniserialu PBS Poszukiwanie Aleksandra Wielkiego (The Search for Alexander the Great, 1981) u boku Gabriela Byrne. W dramacie Tristan i Izolda (Lovespell, 1981) u boku Richarda Burtona zagrał Tristana. Na planie kryminału Zło czai się wszędzie (Evil Under the Sun, 1982) spotkał się z Peterem Ustinov, Jane Birkin, Roddy McDowallem, Maggie Smith i Dianą Rigg. W miniserialu ABC Ostatnie dni Pompeii (The Last Days of Pompeii, 1984) z udziałem Ernesta Borgnine, Lesley-Anne Down, Laurence'a Oliviera i Franco Nero odtwarzał rolę Glaukosa. W baśniowym filmie Śpiąca królewna (Sleeping Beauty, 1987) z Morgan Fairchild pojawił się jako książę. W miniserialu NBC Biedna, bogata dziewczyna : Historia Barbary Hutton (Poor Little Rich Girl: The Barbara Hutton Story, 1987) z Farrah Fawcett był księciem Alexisem Mdivani, jednym z wielu mężów tytułowej bohaterki.

W ostatnich latach swego życia był wykładowcą dramatu w Actors Centre oraz Academy of Live and Performing Arts, a także współpracował z RADA.

W 1980 roku ożenił się z Lorną Heilbron, z którą ma dwie córki: Ellę and Madge. Zmarł w Londynie w wieku 54. lat na raka wątrobowokomórkowego.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]